Rengeteg virágot hoz, ha így teszed ki a muskátlit: 5 dolog, amire figyelj

A muskátli az a növény, aminél minden évben megfogadjuk, hogy idén tényleg gondosan fogjuk ápolni, aztán vagy sikerül, vagy nem. De ha egyszer rászánjuk magunkat, hogy megfelelően bánjunk vele, cserébe olyan virágözönt produkál, mintha egy mediterrán palota erkélyén ringatózna. Ahhoz viszont, hogy tényleg kihozzuk belőle a maximumot, nem árt tudni, mikor és hogyan szoktassuk ki a szabad levegőre.

Ne siess, mert megfázik!

Bármennyire is csalogató a tavaszi napsütés, a muskátlit nem lehet csak úgy kipakolni a szabad ég alá, mintha egy téli álomból ébredő medve lenne. A fagy a legnagyobb ellensége, így addig kell bent maradnia, amíg az éjszakai hőmérséklet stabilan 10 fok fölé nem kúszik. Ha hajnalban még csípős a levegő, inkább várjunk, mert egy hirtelen jött hideg éjszaka könnyedén kinyírhatja a lelkes kis növényünket. Április közepén sokan már türelmetlenkednek, de ha biztosra akarunk menni, érdemes megvárni a májust, különösen, ha fagyérzékeny fajtánk van. Egy hidegebb éjszaka után ugyanis nemcsak a levelek károsodhatnak, hanem a teljes növény is megadhatja magát. Ha viszont figyelmesek vagyunk, és nem sietjük el a dolgot, akkor a muskátli egész nyáron hálásan fogja ontani a virágait.

muskátli ültetése cserépből ládába

Muskátli – mikor lehet kitenni? Csak apránként szoktassuk a nagyvilághoz

A muskátli a benti pihenés után olyan, mint egy irodában rekedt ember a nyári szabadság első napján: ha hirtelen túl sok napfényt kap, leég. Hiába imádja a napot, ha egyből kikerül a tűző fényre, a levelei könnyen megperzselődnek. Érdemes először félárnyékos, szélvédett helyen edzeni és csak fokozatosan vinni egyre naposabb területre. Ezzel elkerülhetjük, hogy a levelei megégjenek és biztosítjuk, hogy a virágzása is szépen beinduljon. Egy hét alatt szépen megszokja az új környezetét és ha már látjuk, hogy jól érzi magát, jöhet a napos hely.

Ne úsztassuk el!

A muskátli egy elegáns növény, nem kedveli a mocsaras viszonyokat. Ha a cserép alján áll a víz, annak előbb-utóbb gyökérrothadás lesz a vége és onnan már nincs visszaút. Ültetéskor mindenképpen ügyeljünk a jó vízelvezetésre, egy lyukas aljú cserép és laza szerkezetű, tápanyagokban gazdag föld csodákra képes. A locsolásnál pedig tartsuk be a legfontosabb szabályt: ne az érzéseinkre, hanem a föld tapintására hagyatkozzunk! Ha a felső réteg még nyirkos, ne öntözzünk rá. Ha pedig mégis túlvizeztük, várjuk meg, amíg a föld kiszárad, mielőtt újra adnánk neki vizet.

Friss föld, friss energia

Ahogy mi is jobban érezzük magunkat egy kiadós vitaminbomba után, úgy a muskátli is meghálálja, ha friss földbe kerül. Ha a tavalyi földet használjuk újra, az olyan, mintha a maradék tegnapi pizzát próbálnánk feldobni…lehet, hogy még ehető, de nem az igazi. A friss föld tele van tápanyagokkal, amik segítenek a muskátlinak erőteljes növekedésben és dús virágzásban. Ezen kívül ne feledkezzünk meg a tápoldatozásról sem: ha kéthetente adunk neki egy kis extra löketet, a muskátli olyan formában lesz, mintha személyi edzője lenne. Van is, ugye. Te magad! 

piros muskátli cserépben

Óvatosan az esővel és a huzattal

Hiába szívós növény a muskátli, ha huzatos, esős helyre tesszük, meglehetősen megsínyli. Az erős szél összekócolja a leveleit, az eső pedig túlságosan átnedvesítheti a földjét, ami, amint már írtuk, gyökérrothadáshoz vezethet. Ha van rá lehetőség, egy védett, napos zugot válasszunk neki, ahol élvezheti a kellemes meleget anélkül, hogy küzdenie kellene az időjárás szeszélyeivel. 

Ha így csinálod, irigyelni fognak a szomszédok

A muskátli nem bonyolult növény, csak egy kis odafigyelést igényel, különösen a tavaszi kiköltöztetésnél. Ha betartjuk az alapszabályokat, cserébe egész nyáron virágözönnel hálálja meg a törődést. Sőt, ha igazán jól csináljuk, még az is lehet, hogy a szomszéd is megkérdezi, hogy ‘Te ezt hogy csináltad?’ 

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ennek a bankszámlának nincs költsége: ezért éri meg nagyon Revolutot nyitni a 18 év alatti gyerekednek

Revolut 18 év alatt: így nyithatsz számlát akár ingyen, ezeket kell tudni róla.

Kötelező kiadnia a főnöködnek: ennyi szünet jár munkaidőben a dolgozónak

Biztos érezted már, hogy egy húzós munkanap közepén jól jönne egy kis levegő. Azt viszont nem mindenki tudja pontosan, hogy mennyi munkaközi szünet jár, és mikor. Pedig nem szívességről van szó, a pihenőidő jogszabályban rögzített kötelezettség.

Nem attól magas a villanyszámla, hogy sokat fogyasztasz: így jön ki a pontos végösszeg

Veled is előfordult már, hogy magas összegű villanyszámla érkezett? Nem feltétlenül az van, hogy túl sok áramot használtál, hanem inkább arról van szó, hogy miből áll össze pontosan az, amit fizetni kell.

Végleges rokkantsági ellátás: kinek jár, milyen feltételekkel, mekkora az összeg?

Mire utal a „végleges” kifejezés, és mi a rokkantsági ellátás és rokkantsági járadék közötti különbség?

Évente kérhetik a nyugdíjasok a 15.000-50.000 forintot: ki és hogyan igényelheti az egyszeri segélyt?

Egy váratlan betegség, a gyógyszerköltségek emelkedése vagy akár a közüzemi számlák befizetése is komoly terhet jelenthet egy kisnyugdíjas számára.

Ezekre a kedvezményekre jogosultak a Yettelnél az egyedülálló szülők: 0 forintos percdíjat is adnak

Az egyszülős kártya egy másik hasznos eszköz, amely jelentős kedvezményeket biztosít az egyedülálló szülők számára.