100.000 forintra büntethetnek, ha hátrahagyod a kutyagumit – mutatjuk, miért jár még bírság

Magyarországon a kutyatartókra különböző jogszabályok vonatkoznak, amelyek meghatározzák, hol és hogyan lehet sétáltatni az ebeket. A hátrahagyott kutyagumi büntetés összege sem kevés, de az előírások megsértése legrosszabb esetben akár 825.000 forintos bírságot is eredményezhet.

A kutyasétáltatásra vonatkozó legfontosabb szabályokat a 41/2010. (II. 26.) Korm. rendelet rögzíti. A jogszabályok szerint belterületen a kutyákat kötelező pórázon vezetni, kivéve a kijelölt kutyafuttatókat, ahol szabadon mozoghatnak. Külterületeken elvileg van lehetőség a póráz nélküli sétáltatásra, de csak akkor, ha az állat irányítható marad. Ha tömegközlekedéssel utazunk a négylábúval, akkor a póráz mellett a szájkosár is kötelező. Az önkormányzatok egyéb szabályokat is hozhatnak, pl. bizonyos közparkokból kitilthatják a kutyákat, vagy megbüntethetik a gazdát, ha nincs nála zacsi.

Kutyagumi büntetés és egyebek: röpködnek a bírságok a szabálytalankodóknak

Az alapbírság 75 ezer forint, de ha a szabálytalanság súlyosabb következményekkel jár, az összeg jelentősen emelkedhet:

  • Póráz nélküli sétáltatás belterületen: 75.000 Ft
  • Ha a kutya emberre támad: 375.000 Ft
  • Ha a gazda nem gondoskodik arról, hogy az állat ne szökjön el: 450.000 Ft
  • Ha a kutya elszökik és megharap valakit: 850.000 Ft

Ahogy írtuk, a helyi önkormányzatok ettől eltérő bírságokat is megállapíthatnak, pl. Budapesten a IX. kerületben akár 200.000 forint is lehet a büntetés, ha valaki póráz nélkül sétáltat kutyát közparkban. Szintén a fővárosban, a III. kerület-ben (Óbuda-Békásmegyer) a közterület-felügyelők akkor bírságolnak, ha a kutya nem behívható. A helyszíni bírság 6500 forinttól 65.000 forintig terjedhet, a pontos összeg a közterület-felügyelő mérlegelésétől függ. A XV. kerületében a póráz nélküli sétáltatásért 6500 forinttól 65.000 forintig terjedő helyszíni bírság szabható ki, ismételt szabálysértés esetén pedig akár 90.000 forint is lehet a büntetés. Pécsett a póráz nélküli sétáltatásért 6500 forinttól 65.000 forintig terjedő helyszíni bírság szabható ki, ami ismételt szabálysértés esetén akár 70.000 forint lehet.

Játék a strandon

Szintén budapesti példa: 100.000 forintos büntetés

Terézvárosban az egyik legnagyobb közterületi probléma, hogy a gazdák nem szedik fel kutyájuk után az ürüléket. Ez egyrészt számtalan lakossági panaszt szül, másrészt állandó feladatot ad a kerület köztisztasági cégének. Lépett is az önkormányzat: a büntetés a chip, a póráz, és az ürülékgyűjtő zacskó hiánya miatt vagy tettenérés esetén akár 100 ezres nagyságrendű is lehet, amit rendészek a helyszínen kiszabhatnak. Erre egy hónapon át közterületi plakátok, online kampány hívja fel a figyelmet a kerületben Ne hagyd szarban Terézvárost! szlogennel. A kerület további intézkedéseket is fontolgat, például kutyavécét és DNS-alapú nyilvántartást.

A szabályok betartása persze nemcsak a büntetések elkerülése miatt fontos, hanem azért is, mert így biztosíthatjuk kedvencünk és más emberek biztonságát. Egy felelősen sétáltatott kutya nem jelent veszélyt a környezetére, és a gazdájának sem kell tartania a bírságoktól.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ki volt a legrövidebb ideig magyar miniszterelnök? Új műveltségi kvíz!

Még egy újabb műveltségi kvíz érkezik, miután a legutóbbit nagyon sokan kitöltöttétek! Ezúttal a...

Kérdéseid vannak a családi adókedvezménnyel kapcsolatban? Mi segítünk!

Amit mindenkinek tudnia kell a családi adókedvezmény kapcsán – Gyakori kérdések, érthető válaszok. A Hóvége segít.

3 töltött tojás húsvétra, ha unod már a kaszinót – recept

Töltött tojás húsvétra, meglepő? Nos, ezek egy kicsit igen. Három rendhagyó receptet hoztunk,...

A túlevés nemzeti sportjának ünnepe – húsvéti szokások és hagyományok

Húsvét, ez a tavaszi csoda, amikor a nyuszi tojást tojik (igen, biológiát meghazudtolva),...

Elveszik a jogosítványod, ha erre nem figyelsz: így nézheted meg, mennyi büntetőpontod van

Hány büntetőpont esetén vonják be a jogsit és hol lehet megnézni, hogy eddig hány pontot gyűjtöttünk?

Beutaló nélkül is elérhetjük a szakorvost? Mutatjuk, mikor nem kell a háziorvoshoz fordulni

Futjuk a felesleges köröket, telik az idő, és ezen sokszor az sem változtat, ha egyértelmű, melyik szakterülethez tartozik a problémánk.