Így utazhatsz ingyen vagy olcsóbban: 5 dolog, amit tudnod kell a kedvezményes jegyekről, bérletekről

A közösségi közlekedést érintő tavaly március 1-jével bevezetett új tarifarendszer célja egy egyszerű és kedvezményes rendszer kialakítása volt. Korábban mi is részletesen írtunk az átalakításokról és összegeztük, hogy milyen BKK utazási kedvezmények érhetők el. A gyakorlatban azonban mégsem ilyen könnyen átlátható a rendszer, sokaknak okoz gondot, hogy melyik bérlet éri meg a legjobban és milyen kedvezmények érhetők el. Ismertetjük az új rendszer 5 sarkalatos pontját, hogy többé senkit ne tudjon zavarba hozni a BKK utazási kedvezmények rendszere.
Kiket és hogyan érintenek a BKK utazási kedvezmények?
Hol lehet a kedvezményes jegyeket, bérleteket megvásárolni?
Legegyszerűbben a BudapestGO applikáción keresztül, mert itt az összes kedvezményes jegy és bérlet megtalálható. De még jobb, hogy a MÁV és Volán menetrendek is elérhetők az applikációban, így nemcsak a budapesti közlekedés tervezhető vele, hanem bármely utazás, valós idejű adatokkal.
Emellett természetesen ugyanúgy működnek a BKK ügyfélközpontok, a jegypénztárak és a megállókban található automaták. Annyi a különbség, hogy fényképes, kedvezményes bérletet – pl. a 65 éven aluli nyugdíjasok- a BKK ügyfélpontokban tudnak készíttetni. Ha viszont már rendelkeznek az igazolvánnyal, akkor bármely fenti elérhetőségen keresztül meg lehet venni a bérletet.
BKK utazási kedvezmények a diákok részére
A diákok 14 éves korig ingyenesen utaznak országszerte. 14 éves kor fölött nappali vagy esti tagozatos tanulóknak a kedvezményes Pest vármegyebérlettel éri meg utazni, míg a levelező tagozatosok teljes árú bérlettel (Budapest-bérlettel, Pest vármegyebérlettel vagy országbérlettel) tudják igénybe venni a BKK szolgáltatásait.
Viszont azt fontos tudni, hogy külföldi diákok, külföldön kibocsátott diákigazolvánnyal nem jár kedvezmény a vármegye- vagy országbérletekre.
Kedvezmények a nyugdíjasok számára
A fő változás, hogy azok a 65 év alattiak, akik ellátottak utazási utalványára jogosultak, ingyen utazhatnak a helyközi közlekedésben, illetve 90 százalékos kedvezménnyel vásárolhatnak vármegye- és országbérletet.
Tehát például egy Budapesten kívül élő, ellátottak utazási igazolványával rendelkező nyugdíjas díjmentesen utazhat az agglomerációból a fővárosba, pl. Gödöllőről Budapestre. Budapesten belül pedig a kedvezményes vármegyebérlet számára az ideális választás a helyi közlekedés használatához.
Ha valaki aktív korúak ellátására jogosult, akkor a nyugdíjas Budapest-bérlet éri meg a leginkább számára.
65 év felett pedig továbbra is díjmentes a közösségi közlekedés országszerte.

Milyen kedvezmények érhetők el a fogyatékkal élők és tartós betegek számára?
Díjmentesen vehetik igénybe a helyközi közlekedést a fogyatékkal élők és tartós betegek. Nem szükséges menetjegyet váltaniuk a vak, hallássérült, a magasabb összegű családi pótlékban, illetve a fogyatékossági támogatásban részesülő, a gyógypedagógiai intézményekben és sajátos nevelési igényű gyermekeket foglalkoztató intézményekben tanulóknak. Fontos, hogy kísérőik szintén díjmentesen utazhatnak.
Most akkor melyik felnőtt bérlet éri meg a leginkább?
Az attól függ, hol utazunk a legtöbbet. Azok számára, akik főként Budapesten belül utaznak, egyértelműen a legjobb választás a Budapest-bérlet.
Aki viszont rendszeresen az agglomerációban is utazik, az akkor jár a legjobban, ha a Pest vármegyebérletet választja, mert ezt a fővároson belül a BKK járatain is elfogadják. Kisgyermekkel utazók pedig válasszák a kisgyerekes Budapest bérletet.
További kérdésed van a kedvezményekkel kapcsolatban? Keresd ügyfélszolgálatunkat, ahol kollégáink díjmentesen válaszolnak!
Forrás: bkk.hu