Szemétből pénz: ennyit fizetnek a régi gumiabroncsért, rossz kábelért, műanyag kupakokért

Ez is pénzt ér: nem csak a PET és ALU italcsomagolások után fizetnek az átvevőhelyek, hanem pénzért lehet leadni külön a műanyag kupakokat, illetve egyéb hulladékokat is. Utána jártunk, hogyan lesz a szemétből pénz: mutatjuk mennyit fizetnek az átvevőhelyek a régi gumiért, kábelekért, és milyen hulladékot érdemes még leadni.

Így lesz a szemétből pénz a hulladék leadási pontokon

Műanyag kupakok

A MOHU szerződéses partnerei továbbra is átveszik az üdítőitalos flakonok kupakjait- összegezte a 24.hu. Ugyan uniós előírás, hogy a kupakokból ne legyen külön hulladék, ezért is erősítették azokat a flakon nyakához, de attól még továbbra is gyűjthetők külön. Az automatákba kupakok nélkül is be lehet dobni a flakonokat, a műanyag kupakokat pedig bizonyos összegért cserébe le lehet adni.

De pontosan hova? A fémszívekben összegyűlt kupakokat a MOHU erre szerződött partnerei veszik át. Ilyenből Budapesten kettő van, egy-egy pedig Pécsett, Annavölgyben, Jászberényben, Debrecenben és Balotaszálláson. Az összegyűjtött műanyag kupakokat kilónként 85 forintért veszik át az átvevő pontokon.

Az átvett kupakokat a MOHU szerződött hasznosítóinak adják el és a körforgás részeként ismét termékké válnak.

Használt elektronikai eszközök

A régi elektronikai eszközöket a  kijelölt hulladékuvdarokban (pl. Fővárosi Közterület-fenntartó, FKF telephelyei) és méhtelepeken lehet leadni, bár a számuk egyre csökken. Sajnos egyre kevesebb olyan gyűjtőhely van, ahol le lehet adni a veszélyes hulladékot, és egyre kevesebbet is fizetnek érte. Például egy régi tv átvételi díja 50 Ft/kg a méhtelepeken. Ha egy 20 kg-os televízióval számolunk, akkor 1000 forintot kapunk érte. De egy régi hűtőszekrénnyel sem járunk jobban, ha a leadást választjuk, pláne, hogy egyébként új elektronikai készülék vásárlása esetén a kereskedő köteles átvenni a régit.

Kábelek és vashulladék

Az alumínium tartalmú kábelek felvásárlási ára 60-70 Ft/kg, a réztartalmú kábelekért 600-720 Forintot fizetnek kilogrammonként. 

A vegyes vashulladék kilóját 72-82 Forintért lehet leadni, de az alumínium kilogrammonkénti ára már több száz forintot ér, csakúgy, mint az ólom.

Részletes listát a leadható lakossági hulladékokról itt találunk.

A MOHU fémhulladék átvevő telepinek listája itt érhető el, ezen a listán pedig az összes hulladék átvevőhely szerepel.

Kérdésed van a hulladék leadással kapcsolatban? Keresd ügyfélszolgálatunkat, ahol kollégáink gyorsan válaszolnak!

Gumiabroncs

A használt gumiabroncs veszélyes hulladéknak minősül, amelyet olyan gyűjtőhelyekre lehet bevinni és leadni, amelyek a MOHU-MOL Zrt.-vel érvényes szerződéssel rendelkeznek. A Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. (FKF) hulladékudvarainál is meg lehet ezt tenni, fizetni ugyan nem fognak a használt gumiabroncsokért, de legalább ingyen átveszik. 

Fontos tudni, hogy évi egy gumi szett leadása, illetve maximum 150 kilogrammnyi hulladék, amit ingyen le lehet adni. Ha gumiudvarba visszük a használt autógumit vagy szervizben szeretnénk leadni, ott néhány ezer forintot is elkérhetnek a szállítás és tárolás díja miatt.

Egy korábbi számítás szerint ahhoz, hogy valaki 100 forintot tudjon adományozni, másfél kiló kupakot kellett összegyűjtenie, ami körülbelül egy hatvanliteres szemetes zsáknyi mennyiség, azaz 500-600 darab kupak.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ki volt a legrövidebb ideig magyar miniszterelnök? Új műveltségi kvíz!

Még egy újabb műveltségi kvíz érkezik, miután a legutóbbit nagyon sokan kitöltöttétek! Ezúttal a...

Kérdéseid vannak a családi adókedvezménnyel kapcsolatban? Mi segítünk!

Amit mindenkinek tudnia kell a családi adókedvezmény kapcsán – Gyakori kérdések, érthető válaszok. A Hóvége segít.

3 töltött tojás húsvétra, ha unod már a kaszinót – recept

Töltött tojás húsvétra, meglepő? Nos, ezek egy kicsit igen. Három rendhagyó receptet hoztunk,...

A túlevés nemzeti sportjának ünnepe – húsvéti szokások és hagyományok

Húsvét, ez a tavaszi csoda, amikor a nyuszi tojást tojik (igen, biológiát meghazudtolva),...

Elveszik a jogosítványod, ha erre nem figyelsz: így nézheted meg, mennyi büntetőpontod van

Hány büntetőpont esetén vonják be a jogsit és hol lehet megnézni, hogy eddig hány pontot gyűjtöttünk?

Beutaló nélkül is elérhetjük a szakorvost? Mutatjuk, mikor nem kell a háziorvoshoz fordulni

Futjuk a felesleges köröket, telik az idő, és ezen sokszor az sem változtat, ha egyértelmű, melyik szakterülethez tartozik a problémánk.