Kisebb vagyon is összegyűlhet, ha gyakran vonatozol erre: mutatjuk, hogyan szerezd vissza a pénzed késés esetén

A MÁV-tól hivatalos bejelentés még nem érkezett, hogy összesen mennyit késtek a vonatok 2024-ben, de a 2023-as hárommillió percnyi, azaz öt év nyolc hónapnyi késés, nem adhat túl nagy bizakodásra okot az adatokat illetően. A HVG viszont saját számítást végzett és a késések alapján összeállított egy listát, hogy melyek a legproblémásabb vasútvonalak kis hazánkban. Elmondható, hogy a vasúti közlekedés sokak számára elengedhetetlen része a mindennapoknak, ám a késések rengeteg – többek között anyagi – kellemetlenséget okozhatnak. Szerencsére lehetőség van kártérítés igénylésére, ha a vonat jelentősen késik. Cikkünkben mutatjuk, hogy mely vonalakon a legrosszabb a helyzet, mit lehet tudni a pénzvisszatérítésről, és hogyan lehet igényelni a MÁV kártérítést késés miatt.
Mely vasútvonalakon volt a legtöbb a késés 2024-ben?
A HVG úgy állította össze a listát, hogy elemezte a MÁVinform honlapján megjelent híreket. A hibalistába nem vették bele az olyan eseteket, amikor autó hajtott a vonat elé vagy ha külföldön késett a nemzetközi vonat. Az időjárási viszontagságok miatt adódó késések természetesen belekerültek a listába. Ennek alapján 2024-ben a Budapest-Záhony vonal bizonyult a legproblémásabbnak, de más vonalak is felkerültek a negatív toplistára. A leggyakrabban késő járatok az alábbi útvonalakon közlekedtek:
- Budapest–Cegléd–Debrecen–Záhony
- Budapest–Győr–Rajka
- Budapest–Miskolc–Sátoraljaújhely
- Budapest–Székesfehérvár–Gyékényes
- Budapest–Békéscsaba–Lőkösháza
A győri vonal különösen nagy meglepetést okozott, mivel korábban kevésbé volt problémás. Emellett a Budapest-Esztergom és a Szeged-Békéscsaba vonal is visszatért a legrosszabbak közé, míg a Székesfehérvár-Szombathely útvonal is egyre több késést produkál.
Mennyi a MÁV kártérítés késés miatt és mikor jár?

Nem minden késés után igényelhetünk pénzvisszatérítést. Az alábbi feltételeknek kell teljesülniük, hogy átalány-kártérítéshez juthassunk:
- Csak a feláras vonatok esetében jár kártérítés: Olyan járatok után, amelyekhez pót- vagy helyjegyet is kell váltani.
- A késés mértéke: Belföldi vonatoknál 30-119 perc késés esetén a jegy árának 25%-a jár vissza, míg 120 perc vagy ennél nagyobb késésnél az összeg 50%-át igényelhetjük vissza. Nemzetközi vonatok esetén legalább 60 perc késés szükséges a kártérítéshez.
- 1000 forintos küszöbérték: Ha a kártérítési összeg nem éri el az 1000 forintot, azt nem fizetik ki. Több kis összeg viszont összevonható, ha végül meghaladja az 1000 forintot, amennyiben ugyanazon személy vásárolta.
Nem jár MÁV kártérítés késés miatt, ha a késést elháríthatatlan körülmények, például szélsőséges időjárás vagy természeti katasztrófák okozták. Azonban a vasúti dolgozók sztrájkja nem számít ilyen körülménynek, így ilyenkor is kérhetünk visszatérítést.
Hogyan lehet igényelni a kártérítést?

Pénztárban vagy jegyautomatából vásárolt jegy esetén
A kártérítés igénylésének a menete attól függ, hogy hol és milyen módon vásároltuk a jegyünket. Ha a jegyet pénztárban vagy jegyautomatából vásároltuk, akkor a kifizetést az utazás napjától számított 14 napon belül személyesen kezdeményezhetjük bármelyik állomás pénztáránál. Ezt követően pedig a MÁV Ügyfélszolgálatához kell benyújtani a kártérítési igényt. Ehhez szükség van a vonatjegy bemutatására, valamint a késés tényét igazoló dokumentumra, amelyet az érkezési állomáson vagy a jegyvizsgálótól kérhetünk. Mindezt bármely pénztárnál is megtehetjük, és majd a MÁV munkatársai továbbítják a dokumentumokat az illetékes szervezeti egység felé.
Elektronikus jegy esetén
Ebben az esetben a folyamat némileg eltér. Az ilyen jegyekhez kapcsolódó kártérítési igényeket központilag kezelik, ezért azokat online kell benyújtani. Ezt megtehetjük a MÁV hivatalos honlapján, az erre kialakított űrlapon keresztül itt, vagy e-mailben az eszrevetel@mav-start.hu címen. Az igény benyújtásakor szintén csatolni kell a vásárláskor kapott elektronikus jegyet, a vásárló nevét, az utazás időpontját, és ha van, a késést igazoló dokumentumot is.
Bérlet esetén
Bérletes utasok esetén a visszatérítés alapját az igénybe vett vonalra érvényes, teljes árú menetjegy ára képezi. Tanulóbérlet esetén a kedvezményes ár (90 %-os) számít, míg Országbérlet vagy Vármegyebérlet esetén az egy napra eső arányos rész alapján számítják ki a visszatérítést. Az igényt ugyanúgy lehet benyújtani, mint az egyéni jegyek esetében.
Fontos tudni, hogy ha a járat kimarad, és nem használjuk fel a jegyet egy másik járatra, a vasúttársaság kezelési költség nélkül köteles visszatéríteni a jegy árát. Az ilyen igényeket szintén az állomásokon vagy online lehet benyújtani.
További kérdésed van? Tanácsra van szükséged? A Hóvége ügyfélszolgálatám mindenki számára használható és ingyenes segítséget kapsz. Kattints ide!