Ízletesebbek lesznek és tovább elállnak a zöldségek, ha így tárolod: 3 tipp nagyanyáinktól

Emlékszel még, milyen volt nagymamád kamrájában nyitogatni a lekváros üvegek között megbújó zöldséges ládát? A sárgarépa ropogósabb volt, a burgonya sosem csírázott idő előtt, és a paradicsom illata betöltötte a teret. A zöldségek helyes tárolása a kulcs. A régiek valamit nagyon tudtak: hogyan tartsák meg a zöldségek frissességét, anélkül hogy bármi kárba veszne. Ha ma is szeretnéd átélni ezt a varázst, nem kell időgépet építened – elég néhány ősi trükk, amit most megosztunk veled. 

A zöldségek helyes tárolása: a frissesség titka a hűvös hely és a régi bölcsesség


Nagyanyáink konyhájában mindig volt egy kis titok, amiért a zöldségek tovább maradtak roppanósak és illatosak. Az első aranyszabály a megfelelő tárolási hely volt. Ne hagyd a répát a kályha mellett! – mondogatta a nagyi, amikor sznekként eszegettem nála, hogy megerősítse bennem, a hő hatására a zöldségek gyorsabban szottyosodnak. A hűvös, száraz hely, például egy pince, kamra vagy spájz nemcsak a hőmérsékletet szabályozta, hanem a páratartalom is pont megfelelő volt. Ha nincs pincéd, a hűtő zöldséges fiókja is tökéletes választás – de csak óvatosan, mert a túlzott hideg sem barátja minden terménynek.

pince roskadásig pakolt polcokkal, befőttesüvegekben zöldségek és gyümölcsök sorakoznak

Papírban, nem nejlonban! 


A nejlonzacskó, bár csábító lehet, mert könnyű csak belehajítani a zöldséget, valójában a frissesség legnagyobb ellensége. Nagyanyáink rongyba, papírzacskóba, vagy épp egyszerűen egy tiszta vászonzsákba csomagolták a zöldségeket. Ez lehetővé tette, hogy a zöldségek „lélegezzenek”, vagyis ne gyűljön fel körülöttük a nedvesség, ami a penészedés melegágya. Egy sárgarépa így akár egy hét múlva is harsogóan friss marad – persze csak akkor, ha nem eszi meg előbb valaki. 

Ne feledd a szomszédsági szabályokat! 

Van, hogy a zöldségek sem szeretik egymást – vagy éppenséggel túlságosan kedvelik. A krumplit és a hagymát például sosem szabad együtt tárolni, mert a hagyma gázai gyorsan csírázásra késztetik a burgonyát. A nagyi szerint a burgonya egyébként a sötétet szereti, de ha valamiért fény éri, akkor az alma szomszédsága jól jöhet: az alma etiléngáza lassítja a krumpli öregedését. Ha pedig a paradicsomokat sokáig szeretnéd megőrizni, tartsd őket külön a többi zöldségtől, mert ők olyan gázokat termelnek, amitől mások gyorsabban tönkremennek.

egy régi kamra rengeteg zöldséggel

Őrizd meg a hagyományt – és a frissességet!

Nagyanyáink praktikái nemcsak egyszerűek, de időtállóak is. Miközben a modern konyhában sokszor elveszünk a technológiai újítások között, érdemes visszanyúlni ezekhez a bevált módszerekhez. Nemcsak kevesebb lesz a pazarlás, de még a zöldségek íze is olyan lesz, mintha épp most szedted volna a kertből. Próbáld ki, és közben gondolj szeretettel azokra a régi, bölcs asszonyokra, akik minden csavaros ötletükkel értünk dolgoztak – és hogy ma is tele legyen a konyha friss és zamatos finomságokkal!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

TB-tartozás rendezése lépésről lépésre – így kérhetsz részletfizetést

Mi történik, ha valaki nem tudja fizetni a tb-t és a fennálló tartozás kifizetése is nehézséget okoz?

Mennyi lesz a nyugdíj a Nők 40 után? Ezt jelenti a valorizációs szorzók emelkedése

A valorizációs szorzók idén 13,3%-kal emelkedtek, ami érezhetően növeli a nyugdíj összegét.

Ennek a bankszámlának nincs költsége: ezért éri meg nagyon Revolutot nyitni a 18 év alatti gyerekednek

Revolut 18 év alatt: így nyithatsz számlát akár ingyen, ezeket kell tudni róla.

Kötelező kiadnia a főnöködnek: ennyi szünet jár munkaidőben a dolgozónak

Biztos érezted már, hogy egy húzós munkanap közepén jól jönne egy kis levegő. Azt viszont nem mindenki tudja pontosan, hogy mennyi munkaközi szünet jár, és mikor. Pedig nem szívességről van szó, a pihenőidő jogszabályban rögzített kötelezettség.

Nem attól magas a villanyszámla, hogy sokat fogyasztasz: így jön ki a pontos végösszeg

Veled is előfordult már, hogy magas összegű villanyszámla érkezett? Nem feltétlenül az van, hogy túl sok áramot használtál, hanem inkább arról van szó, hogy miből áll össze pontosan az, amit fizetni kell.

Végleges rokkantsági ellátás: kinek jár, milyen feltételekkel, mekkora az összeg?

Mire utal a „végleges” kifejezés, és mi a rokkantsági ellátás és rokkantsági járadék közötti különbség?