A kiskapu, amivel csökkentheted a büntetőpontjaidat: így kerülheted el, hogy elvegyék a jogsid

A közlekedési szabálysértések komoly következményekkel járhatnak: a szabályokat megszegő sofőrök nemcsak bírságra, hanem úgynevezett közlekedési előéleti pontokra is számíthatnak. Magyarországon ez a pontrendszer 2001 óta van érvényben, és célja, hogy segítse a közúti közlekedés biztonságát azáltal, hogy számszerűen nyilvántartja a különböző szabályszegéseket. A pontrendszer szigorú szabályokat követ: minden szabályszegéshez meghatározott pontszám tartozik, amit a Belügyminisztérium nyilvántart. Amint a vezető eléri vagy túllépi a 18 pontot, automatikusan elveszíti a jogosítványát, és kötelezően részt kell vennie egy utánképzésen, hogy visszakaphassa azt. Azonban van egy lehetőség, mellyel még időben csökkenthetők a büntetőpontok és így elkerülhető a jogosítvány elvesztése. Cikkünkben mutatjuk azt is, hogy mi az önkéntes utánképzés menete, illetve jelenlegi ára.
Hogyan működik a pontrendszer?
Minden szabályszegéshez rögzített pontszám tartozik, amit nem lehet helyszíni döntéssel megváltoztatni. Például ittas vezetésért legfeljebb 11 pont járhat, míg a biztonsági öv használatának elmulasztásáért 3-5 – lakott területen, illetve autópályán – pontot szabnak ki. Sebesség túllépésért legfeljebb 8 pont adható, valamint ha áthajtunk a piroson az is ennyit ér. Így akár két szabályszegéssel is könnyen összegyűlnek a pontok, amik fél éves jogosítvány bevonást eredményeznek. A pontokat a rendőrségi vagy más hatósági eljárás során adják hozzá a járművezető közlekedési előéleti pontjaihoz, amit központilag nyilvántartanak. A cél az, hogy a pontok számának növekedésével a vezetők figyelmesebben és felelősségteljesebben vezessenek, így elkerülve a szabályok újbóli megsértését. Az egyes szabálysértésekre vonatkozó hatályban lévő pontrendszerről részletesebben itt lehet tájékozódni. Emellett korábbi kvízünk lehetőséget kínál a tudásunk tesztelésére a legtöbb büntetőpontot érő szabálysértésekről.
Mi történik, ha eléred a 18 pontot?

Amennyiben egy járművezető összegyűjti a 18 pontot, automatikusan bevonják a jogosítványát, és legalább hat hónapig nem vezetheti a járművét. Emellett kötelezően részt kell vennie egy közlekedés-alkalmassági vizsgán, más néven utánképzésen. Ez nem egyszerű tanfolyam: szigorú elméleti és gyakorlati képzésen, valamint csoportos foglalkozásokon kell részt venni, amelyeket minden megyeszékhelyen és Budapesten tartanak. Az utánképzés során fel kell mérni a sofőr vezetési képességeit és magatartását. Ez a folyamat hosszadalmas és költséges, ráadásul újabb vizsgákat is le kell tenni, így érdemes elkerülni, hogy idáig fajuljon a helyzet.
A jogosítványt büntetőpontok miatt korlátlanul el lehet venni, ha a vezető újra és újra eléri vagy meghaladja a 18 pontos határt. Minden alkalommal, amikor egy sofőr összegyűjti a 18 büntetőpontot, a hatóság bevonja a jogosítványát, és kötelezővé válik számára a közlekedési utánképzés elvégzése. Második alkalommal már egy évre veszik el a jogosítványt, harmadik, illetve negyedik alkalommal pedig már két évre a büntetőpontok miatt.
Hogyan csökkentheted a pontjaidat? Az önkéntes utánképzés

Azon járművezetők számára, akik még nem érték el a 18 pontot, van lehetőség önkéntes utánképzésre. Ha valaki már elérte a 13 pontot, de még nem lépte túl a 17-et, egy alkalommal évente részt vehet önkéntes utánképzésen, amivel csökkentheti a pontjai számát. Az utánképzés sikeres teljesítésével 13 pont alatti esetben akár 9 pontot, 14–17 pont között pedig 6 pontot vonnak le. Ez egy remek lehetőség, hogy a pontok gyors gyarapodását megállítsuk, mielőtt elérnénk a kritikus határt.
Miért nem használják sokan ezt a lehetőséget?
Bár az önkéntes utánképzés nyitva áll a szabályszegést elkövetők előtt, mégis kevesen veszik igénybe. Sokan úgy gondolják, hogy majd óvatosabban vezetnek a jövőben, és megpróbálnak pont nélkül „megúszni” minden utazást. Ez a hozzáállás gyakran oda vezet, hogy egy kisebb szabályszegés miatt akár egyetlen ponttal is túlléphetik a 18 pontos határt. Ilyenkor pedig már nincs visszaút: automatikusan kötelezővé válik a hosszadalmas és költséges kötelező utánképzés, amit elkerülhettek volna egy korábbi, önkéntes lépéssel.
Az önkéntes utánképzés menete
Az utánképzésre való jelentkezéshez be kell nyújtani egy kérelmet a KAV Közlekedési Alkalmassági és Vizsgaközpont Nonprofit Kft.-hez, amit ügyfélkapun keresztül is megtehetünk, valamint minden megyeszékhelyen is jelent van, mint ahogy azt korábban említettük. Az önkéntes utánképzés során nem szükséges feltáró foglalkozásra menni (mint a jogosítvány elvételének esetében), hanem közvetlenül a III. programon kell részt venni. Az utánképzés ára jelenleg 132 000 forint. Ez a program tartalmaz elméleti foglalkozásokat és gyakorlati vezetési képzést is. A közlekedési szabályok átismétlését, valamint a vezetéstechnikai vizsgát foglalja magába.
Hogyan ellenőrizheted a pontjaidat?
Ma már online is lekérdezhetjük, hogy hány közlekedési előéleti pontunk van. Az e-papír szolgáltatást használva vagy a magyarorszag.hu oldalon keresztül benyújtott kérelemmel ingyenesen lekérdezhetjük pontjainkat. Az ügyfélkapu használatával gyorsan hozzáférhetünk a szükséges adatokhoz, és azonnal értesülhetünk arról, ha közelítünk a kritikus 18 ponthoz.