7 dolog, amivel a sós víz egyszerűen csodát tesz: tovább eláll a tojás is, ha így használod

Mindannyian tudjuk, hogy a só elengedhetetlen hozzávaló a konyhában. Emellett igencsak sokrétű felhasználási módja ismeretes egy kis vízzel keverve. Cikkünkben bemutatjuk, hogy mire jó a só, ha nem a főzéshez használjuk épp.
Mire jó a só: Szépségápolás
Bőrradír

A sóradír hatékony megoldást nyújt a bőrhibák ellen, különösen a durva, zsíros vagy pattanásos bőrfelület kezelésére. Használata során eltávolítja az elhalt hámsejteket, amelyek gátolják a bőr természetes szellőzését, ezáltal csökkentve a gyulladások kialakulásának esélyét. A sóradír elkészítéséhez 50 g tengeri sóra, 3-4 evőkanál olívaolajra és 1-2 evőkanálnyi tiszta illóolajra, például levendulaolajra van szükség. Keverjük össze az összetevőket, és masszírozzuk át vele az egész testünket. Tekerjünk magunkra egy törölközőt és egy gyapjútakarót, majd pihenjünk 30 percig. Az enyhe melegedés a peeling hatékonyságát jelzi. Végül meleg vízzel zuhanyozzunk le, és finoman itassuk fel a bőrünket.
Fürdősó

A sós fürdő rendkívül hatékonyan stimulálja a testet, fokozza a méregtelenítést, és serkenti a bőr anyagcseréjét. Hatása összehasonlítható egy többnapos böjtkúrával, mivel segít eltávolítani a salakanyagokat, és lúgosítja a szervezetet. Ezen felül, a sóoldat megköti a bőr külső rétegeiben lévő vízmolekulákat, így különösen előnyös a száraz bőrűek számára. Egy sófürdőhöz 1,2 kg tengeri só szükséges, és hetente legfeljebb egyszer ajánlott alkalmazni. A kádat töltsük fel vízzel, majd oldjuk fel benne a sót, és az első néhány alkalommal csak 15 percig fürdőzzünk, amit később majd 30 percre növelhetünk. A víz hőmérséklete ne haladja meg a 37 fokot, hogy elkerüljük a túlterhelést. Fürdés után nem szükséges zuhanyozni, elég csak felitatni a bőrünkön maradt nedvességet, majd pihenjünk legalább fél órát.
Hajápolás
Sokan tudják, hogy a tengervíz jótékony hatással van a korpásodásra hajlamos, érzékeny és viszkető fejbőrre, valamint segíthet enyhíteni a pikkelysömör (psoriasis) tüneteit. A sós vízben található szerves anyagok csökkentik a faggyútermelést, ezáltal kevésbé zsírosodik a haj. Fontos azonban, hogy a túl sok napozás és sós víz kiszáríthatja a hajat, ami töredezéshez, göndörödéshez és hajhulláshoz is vezethet. Különösen száraz haj esetén érdemes a tengeri fürdő után hagyományos vízzel leöblíteni a hajat, majd hajbalzsammal kezelni a hajvégeket. Ha nincs lehetőségünk tengerhez jutni, Himalája kristálysó használatával is készíthetünk otthoni sós oldatokat, amelyek szintén kedvező hatással lehetnek hajunkra és fejbőrünkre.
Konyhai trükkök
Tojás tartósítása
A sós víz segíthet hosszabb ideig megőrizni a főtt tojás frissességét. A só tartósítószerként működik azáltal, hogy gátolja a baktériumok elszaporodását. Tegyük héjastól a főtt tojásokat egy sóoldatos vízbe, majd így helyezzük őket a hűtöbe egy zárt edényben vagy dobozban. A tojások ily módon akár több mint 10 napig is elállhatnak. A főtt tojás sós vízben tartása javíthatja az ízt, befolyásolhatja az állagot, és elősegítheti a tartósítást az ozmózis és a só antibakteriális tulajdonságai miatt. 1 liter vízhez adjunk kb. 1 evőkanál sót.
Omlós hús készítése
Ha sütés előtt sóoldatban áztatjuk a húst, akkor a végeredmény sokkal omlósabb lesz. Pulykával is műküdik. Érdemes kipróbálni. Áztatni előtte legalább egy óráig érdemes, de rövidebb idő is hatásos lehet.
Öntöttvas serpenyők tisztítása
Az öntöttvas serpenyők tisztítása nem könnyű feladat, már csak a súlyuk miatt sem. Azonban, ha egy kevés sós vízzel dörzsöljük le az odaégett ételmaradékokat, sokkal könnyebben boldogulhatunk velük. A só nemcsak a makacs szennyeződéseket, hanem a rozsdafoltokat is hatékonyan eltávolítja, sőt, a rézedényeket is újjá varázsolhatjuk vele.
Egyéb praktikák
Rovarok és pókok ellen a lakásban bárhol
Mossunk fel sós vízzel, vagy szórjunk sót a „házi kedvencek” bejáratott útjaira (pl. hangyák esetében), vagy kedvelt megtelepedési helyeire, és garantált, hogy a számuk meg fog csappanni. Egy liter vízhez itt is kb. egy evőkanál sót ajánlatos adni. A pókok számára sósvizes edényeket is kihelyezhetünk, ugyanis a víz vonzza őket, a só pedig ártalmasan hat rájuk. Emellett be is permetezhetjük sóoldattal az általuk kedvelt szobasarkokat.