Az őszi-téli időszak, s egyben a fűtésszezon közelgő beköszöntével egyre többen keresnek tűzifát, főleg online. Sajnos az interneten a tűzifa árusításra is rátelepedtek már a csalók. Az egyik legutóbbi, megírt eset alkalmával a székesfehérvári Vadex Zrt. erdőgazdaság nevét felhasználva hirdettek csalók olcsó tűzifát, amit a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ellenőrei telefonos próbavásárlás során lepleztek le. A Nébih ezt követően figyelmeztetést adott ki, hogy óvatosnak kell lennünk, ha tűzifát vásárolunk. Cikkünkben bemutatjuk, hogy legtöbbször mit csinálnak a tűzifa csalók, és hogyan tudunk ellene védekezni a tűzifa vásárlásakor.
Hogyan történik a csalás?
A csalók hirdetéseikben feltehetően legtöbbször egy valós erdészet nevét használják fel, hogy ezzel is bizalmat keltsenek a potenciális vásárlókban. A vásárlókat megtévesztik azzal, hogy akciós áron kínálják a tűzifát. Emellett jellemző, hogy előre utalást kérnek a szállítás biztosítására. A fent említett esetben a Nébih az erdészet bejelentése alapján egy próbavásárlást indított a csalók által megadott telefonszámon. A csalók az egyeztetés során elmondták, hogy száraz tűzifát tudnak szállítani, és a nagy keresletre való hivatkozással kérték, hogy a teljes vételárat előre utalják át. Miután a Nébih ellenőre felfedte kilétét, a csalók azonnal bontották a vonalat.
A Nébih figyelmeztetése alapján semmiképpen ne rendeljen senki tűzifát a +36-30/681-1933-as telefonszámon, és ne utaljon a 12100011-17935454-es számlaszámra, mert ezek mögött csalók állnak. A hatóság kiemelte, hogy tűzifát csak megbízható forrásból, kellő óvatossággal szabad vásárolni. A Nébih által közzétett kereshető adatbázis segítségével bárki ellenőrizheti, hogy az adott kereskedő szerepel-e a hatóság által összegyűjtött jogsértő vállalkozások listáján.
Hogyan ismerjük fel a megbízható tűzifa-kereskedőt?
A Nébih számos tanáccsal látja el a vásárlókat annak érdekében, hogy ne váljanak csalók áldozatává. Egy tisztességes tűzifa-kereskedő minden hirdetésében feltünteti az erdőgazdálkodói kódját vagy az EUTR technikai azonosítószámát, amely alapján azonosítható a hatósági nyilvántartásokban. Emellett a tűzifa kiszállításakor minden esetben át kell adnia a vásárlónak egy FA-AA kódú, hétjegyű sorszámmal ellátott szállítójegyet, amelyen a tűzifavásárlás és kiszállítás minden lényeges adata szerepel.
Ezek az adatok a következők:
- az eladó, a szállító és a vevő neve és címe,
- a teherautó rendszáma, amellyel a fát szállítják,
- a tűzifa fajtája és mennyisége,
- a szállítás pontos időpontja, és
- a fa eredetének pontos helye.
Fontos tudni, hogy egyéb dokumentumok, mint a számla, nyugta vagy átvételi elismervény, nem helyettesítik a szállítójegyet!
Mit tehetünk a tűzifa csalók elkerülése érdekében?
Már a tűzifa megrendelésekor fontos, hogy tisztában legyünk a jogszerű kereskedők ismérveivel, és megfelelő kérdéseket tegyünk fel az eladónak. Az alábbi kérdésekkel kiszűrhetők a csalók:
- Be van jelentkezve a Nébih nyilvántartásába tűzifa-kereskedőként? Mi az erdőgazdálkodói kódja vagy EUTR technikai azonosítószáma?
- Nem bánja ha ellenőrzöm az azonosítószámát a Nébih honlapján?
- Milyen elérhetőségek tartoznak Önhöz (mint kereskedő) reklamáció esetén?
- Ugye Önöknél is kíséri szállítójegy a tűzifa szállítmányt, amelyen minden fontos adat szerepel?
Amennyiben az eladó nem hajlandó válaszolni ezekre a kérdésekre, vagy gyanúsnak tűnik, esetleg nemmel válaszol, akkor érdemes elállni a vásárlástól.
Hogyan vásároljunk biztonságosan tűzifát?
Amellett, hogy figyeljünk a csalókra, fontos az is, hogy milyen minőségű tűzifát vásárolunk. A kiszállítás során figyeljünk oda arra, hogy a szállítmány megfelel-e az előzetes megállapodásnak. Ellenőrizzük, hogy súlyban (vagy egyéb mértékegységben) ugyanannyi fát hoztak-e ki, mint amennyit rendeltünk. Esetleg a teherautó platóján nincs-e elrejtve valamilyen nagyobb tárgy, hogy megtévesszenek.