Bevásárlóturizmus: Egyre több magyar jár a szomszédos országokba vásárolni, mert olcsóbb

Sokkal kevesebbet vásárolnak a magyarok. Ez hazánk gazdaságában is meglátszik, több százmilliárd forintos a lyuk. Ennek nem csak az az oka, hogy keveset költenek az emberek, hanem az is, hogy sokan a szomszédos országokban vásárolnak, mert ott már olcsóbb. Ez a bevásárlóturizmus jelensége.
A költségvetésen is több százmilliárd forintos lyukat ütött, hogy sokkal kevesebbet vásárolnak a magyarok, mint ahogy azt a kormány remélte. A minisztérium egyik megfejtése, hogy a pénz egy jelentős részét külföldi szolgáltatóknál költjük el – írja a G7.
A kiskereskedelmi forgalom borzasztó helyzetben, külföldön költenek a magyarok. Növekszik a bevásárlóturizmus
Suppan Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium vezető közgazdásza és Kisfaludy Tamás vezető elemző, miniszteri tanácsadó közölt elemzést a portfolio.hu-n arról, hogy miközben a hazai kiskereskedelmi forgalom alig nő, külföldön látványosan többet költenek a magyarok. Többek között arról is írnak, hogy gyorsan bővült a külföldi webáruházak, például a tényleg dinamikusan terjeszkedő kínai Temu forgalma.
A G7 cikke azonban felhívja a figyelmet: Elemzésükből kimaradt a bevásárlóturizmus. Pedig az elmúlt hónapokban ebben a szegmensben nőtt a legjobban a magyarok külföldi költése. Ez pedig valószínűleg nem független az elmúlt két-három év durva inflációjától. A vásárlási céllal egy napra külföldre utazó magyarok az idei első negyedévben közel 80 százalékkal több pénzt hagytak a külföldi boltokban, mint egy évvel korábban. A tavalyi utolsó három hónapban ráadásul ennél is jóval nagyobb volt a bővülés. Nem csoda, hiszen sokaknak már jobban megéri szomszédos országainknál vásárolni, mert olcsóbb, mint a magyar üzletekben.
A bevásárlóturizmus lényegében minden fontosabb szegmensben bővült. Látványosan több élelmiszert vesznek most külföldön a magyarok, mint néhány éve, de tankolni is többet járnak át a szomszédos országokban. Utóbbi területen az ársapka elengedése után volt egy nagy ugrás.
Az elmúlt évek durva magyar inflációja miatt rengeteg termék jóval olcsóbb néhány szomszédos országban, mint itthon. Az árkülönbség miatt pedig már a határtól száz kilométerre lakók is elkezdtek kijárni vásárolni például Szlovákiába, de Románia is népszerű célpont.
Eddig nyerészkedett a kormány az óriási hazai infláción. Mostmár visszafele sült el.
Az előző néhány esztendőben az állam hatalmasat kaszált az elszálló infláción, hiszen az árak emelkedése megdobta a fogyasztási adókból származó bevételt. Most azonban az infláció miatt magas árak pont ugyanitt ütnek vissza. Már úgy elszálltak az árak, hogy nem éri meg itthon vásárolni.