Ezt ne! Végzetes lehet, ha így próbálod megóvni a kutyát a tűzijátéktól

Augusztus huszadika közeledtével muszáj beszélnünk arról, hogy rengeteg házikedvenc retteg a tűzijátéktól, pontosabban annak hangos dörrenéseitől – mit tegyen a gondos gazdi, ha meg akarja óvni szeretett társát? Adható-e például emberi nyugtató kutyáknak?

A rövid válasz: NEM. Az emberi nyugtató kutyáknak végzetes lehet. Sőt: a legtöbb emberi gyógyszer a kutyának, macskáknak mérgező. Kizárólag olyan szert adjunk az állatnak, amely állatok számára készült és amelyet állatorvos ajánlott vagy írt föl. A humán szorongáscsökkentő gyógyszerek, az emberi nyugtató kutyáknak életveszélyes, már egyetlen szem is halált okozhat a kedvencnél. Soha ne adjunk be ilyen gyógyszert az állatunknak.

Ez alól kivétel, ha az állatorvos olyan vényköteles gyógyszert ír föl, amit emberek és állatok is szedhetnek. Ez egyes esetekben előfordul: például alprazolam hatóanyagú gyógyszerek alkalmazása kutyák esetében is elterjedt. Ebben az esetben természetesen alkalmazhatók a humán gyógyszerek, de nagyon oda kell figyelni az adagolásra.

Mindig szigorúan kövessük az állatorvos utastásait, nehogy nagyobb baj legyen a jószándékból!

Az sem mindegy, hogy az állatoknak kifejlesztett nyugtatók közül melyiket alkalmazzuk. Kevesen tudják például, hogy zajos környezetben (ilyen a tűzijáték is, nyilván) tilos acepromazin hatóanyagú nyugtatókat (Sedalin, Tranquigel) adni a kutyának, mert nem oldja, hanem felerősíti a zaj kiváltotta félelmet, vagyis az állat csak rosszabbul lesz tőle.

Az emberi nyugtató kutyáknak halálos lehet

Ha attól tartunk, hogy a kutya rettegni fog az augusztus 20-ai tűzijáték miatt, keressük föl az állatorvost, kérjük ki a tanácsát az alkalmazható szerekről. Sok különböző régóta alkalmazott és megbízható állatgyógyászati nyugtató kapható, teljesen felesleges kísérletezni és veszélybe sodorni a kedvencünket.

Amennyiben véletlenül olyan gyógyszert adtál a kutyának, amit nem neki írtak föl, késlekedés nélkül, azonnal vidd be kedvencedet az ügyeletre!

Akkor is tedd ezt, ha nem tudod pontosan, milyen gyógyszert vett be (mert például elgurult tablettát evett föl), ilyenkor néhány percen is múlhat az állat élete és egészsége. Különösen veszélyesek a szorongásoldókon kívül a fájdalomcsillapítók és gyulladáscsökkentők, valamint az altatók.

Fontos jótanács: a durrogástól rettegő állatot ne zárd el, ne kösd láncra, hanem tartsd magad mellett, a legnagyobb biztonságot a kutyának mindig a gazdája közelsége adja, ettől megfosztva sokkal rémültebb lehet!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ki volt a legrövidebb ideig magyar miniszterelnök? Új műveltségi kvíz!

Még egy újabb műveltségi kvíz érkezik, miután a legutóbbit nagyon sokan kitöltöttétek! Ezúttal a...

Kérdéseid vannak a családi adókedvezménnyel kapcsolatban? Mi segítünk!

Amit mindenkinek tudnia kell a családi adókedvezmény kapcsán – Gyakori kérdések, érthető válaszok. A Hóvége segít.

3 töltött tojás húsvétra, ha unod már a kaszinót – recept

Töltött tojás húsvétra, meglepő? Nos, ezek egy kicsit igen. Három rendhagyó receptet hoztunk,...

A túlevés nemzeti sportjának ünnepe – húsvéti szokások és hagyományok

Húsvét, ez a tavaszi csoda, amikor a nyuszi tojást tojik (igen, biológiát meghazudtolva),...

Elveszik a jogosítványod, ha erre nem figyelsz: így nézheted meg, mennyi büntetőpontod van

Hány büntetőpont esetén vonják be a jogsit és hol lehet megnézni, hogy eddig hány pontot gyűjtöttünk?

Beutaló nélkül is elérhetjük a szakorvost? Mutatjuk, mikor nem kell a háziorvoshoz fordulni

Futjuk a felesleges köröket, telik az idő, és ezen sokszor az sem változtat, ha egyértelmű, melyik szakterülethez tartozik a problémánk.