Az alapanyagok drágulása miatt már eddig is nagyon sokat drágult a gyümölcslé. Sajnos arra lehet számítani, hogy a helyzet nem fog javulni.

Egyre többen panaszkodnak arra, hogy a nyári gyümölcsszezon ellenére egyre drágábban tudják csak beszerezni kedvenc gyümölcsleveiket – írja a Pénzcentrum. Braunmüller Lajos, az Agrárszektor főszerkesztője a lapnak nyilatkozva elmondta: bár furcsának tűnhet a nyári gyümölcslédrágulás, de a piac helyzetét nézve nincs rajta különösebb csodálkoznivaló. A Sió-Eckes Kft. igazgatója, Mészáros Dezső pedig azt mondta: rövid, de még középtávon sem számíthatunk javulásra a gyümölcslevek árával kapcsolatban.

Az elmúlt egy évben nagyon felmentek a gyümölcslé árak és még nincs vége!

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2024 júniusában egy liter dobozos narancslé átlagosan 904 forintba került Magyarországon. Idén januárban ez még 857 forintba került, egy évvel korábban, tavaly júniusban pedig még csak 758 forintot kellett fizetni érte. Ez komoly drágulás.

Az Agrárszektor főszerkesztője az ügyben úgy nyilatkozott a Pénzcentrumnak, hogy „Minden gyümölcslé nagymértékben drágult az elmúlt 2-3 évben, az áremelkedés üteme az utóbbi hónapokban ugyan lassult, de nem állt meg. A drágulás hátterében összetett okok állnak, az alapanyag ára is emelkedett, de ennél fontosabb, hogy a gyártási költségek emelkedése, valamint a kereskedelmet sújtó különadók szintén a drágulás irányába mutatnak.” Hozzátette:

A drágulás miatt egy sor alapvető élelmiszertermék fogyasztása drámaian visszaesett az elmúlt két évben, az olyan, inkább élvezeti értékkel bíró termékek, mint a gyümölcslevek esetében ez még kifejezettebb.

A helyzet kritikus

A lap megkereste a Sió-Eckes Kft. igazgatóját, Mészáros Dezsőt is a gyümölcslé árak kapcsán, aki azt írta,

"A narancstermés az amerikai kontinensen – ahonnan gyakorlatilag a narancslé 100%-a érkezik Európába – 2020 óta folyamatosan csökken. A helyzet 2023-ban vált kritikussá, amikor az extrém időjárási viszonyok okozta problémák mellett egy „citruszöldülés“ nevű bakteriális fertőzés is elterjedt a floridai és a brazil termőterületeken, ami jelentős terméscsökkenést és alapanyag-áremelkedést okozott. 

Az idei évre még rosszabb terméshozamot prognosztizálnak a szakértők: Brazíliában az elmúlt 36 év legalacsonyabb narancstermése várható, 25%-os csökkenésre lehet számítani az előző – már átlag alatti termést hozó – évhez képest. Ennek következtében – amíg 2022-ben tonnánként 2000 USD körüli árakat láthattunk, 2023-ban 4200-4300 USD/tonna árakkal találkozhatunk – 2024-re már várhatóan 6000 USD/tonna lesz a narancs világpiaci ára."

Jelentős alapanyag beszerzési kihívásokkal is küzd a szektor. Az egyre csökkenő termőterületek kiszámíthatatlanságot és áremelkedést okoznak a gyümölcspiacon. Évekbe telhet, mire a helyzet normalizálódik.

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Élettársi kapcsolat vagy házasság? Szerződés, vagyonközösség, öröklés – tényleg nem számít a „papír”?  

Ma már teljesen szokványos, ha egy fiatal pár tagjai nem terveznek összeházasodni. Kapcsolatuk lehet erős és életre szóló, nem a „papír” meglétén áll vagy...

Azonnal meghalhatsz, ha vízzel akarod eloltani az elektromos tüzet: 10 életmentő tanács

Az elektromos tűz egy speciális és veszélyes tűzeset, amit elsősorban elektromos berendezések meghibásodása, túlmelegedése vagy vezetékek hibája okozhat. Az áram miatt nem alkalmazhatók a...

Havi 187 ezer forintot ad az állam albérlet támogatásra az álláskeresőknek: mutatjuk a feltételeket 

Az utóbbi hónapokban nem sokat hallhattunk róla, de idén márciusban a kormány új programot vezetett be, amely az albérleti díjak megugrása miatt segít az...