Hiába gyűjtöd a palackokat, nem tudod visszaváltani? Tippek makacskodó automatákhoz

Hatékony hulladékgazdálkodás vagy kötelező rossz? Sokak szerint a kötelező visszaváltási rendszer inkább az utóbbi kategóriába tartozik. Naponta látunk az üzletekben vásárlókat, akik küzdenek az automatákkal, aztán feladják, és fáradtan tudomásul veszik, hogy itt bizony nem kapnak vissza semmiféle pénzt. Az új rendszernek vannak hibái – finoman fogalmaztunk –, de tudunk pár trükköt, ami segíthet. A visszaváltható palackok 2024-ben nem foghatnak ki rajtunk!

2024 januárjában startolt el országosan a MOHU visszaváltórendszere, de a gyártók július 1-ig kaptak haladékot, hogy átálljanak a betétdíjas csomagolásokra. A júliustól forgalomba kerülő új palackokon már ott virít az 50 forintos logó, viszont még mindig lehetnek a boltok polcain olyan termékek, amelyek „régi” címkések. Idő lesz, mire a legyártatott címkék kipörögnek, és persze az is, hogy az automaták és maga a rendszer is flottul működjön.

Ezek a visszaváltható palackok 2024-ben

Szinte minden palack, amelynek csomagolása műanyag, fém vagy üveg alapú és az űrtartalma legalább 1 dl, legfeljebb 3 l. Ezek kötelezően visszaváltási díjas terméknek minősülnek, egy részük többutas, egy (nagyobb) részük egyutas. A többutas termékek az értékesítési láncon visszafelé eljutnak a gyártóhoz (ez az, amikor a kisboltban leadjuk az üveget), ami a megfelelő előkészítés után újratölti palackot. Az egyszer használatos, vagyis az egyutas üvegek azok, amelyekből hulladék lesz, és miután összegyűjtötték és előkezelték újrafeldolgozható anyagként későbbi palackok alapanyagává válhatnak.

A visszatérítésnek 3 módja van: bolti utalvány, banki utalás és jótékonysági felajánlás. Persze csak akkor, ha a gép visszaveszi a palackokat. És itt jönnek a problémák.

Ha nem veszi vissza a palackot az automata…

Nézzük meg, hogy a termék csomagolásán szerepel-e a „Vegyél vissza 50 Ft” logó. (Ezek kerülnek az egyutas palackokra. Az újratölthető, többutas palackokon 70 Ft szerepel, ezeket a hagyományos módon kell visszajuttatni.) A forgalomban (vagy otthon, a spájzban) még rengeteg logó nélküli italospalack lehet, ezeket a REpontokon nem tudjuk visszaváltani.

Vonalkóddal felfelé tegyük a palackokat a nyílásba. Ha ott a logó, és mégsem veszi be a gép, akkor ellenőrizzük, hogy horpadt-e a palack vagy sérült-e címke a vonalkódnál.

Még mindig nem veszi vissza? Elképzelhető, hogy még nincs regisztrálva a rendszerben az adott palack, vagy az automata adatbázisa nem frissült még. Ilyenkor segíthet a REpont-applikáció, amelynek van vonalkódolvasó funkciója, ez megmondja, hogy a palack visszaváltható-e.

Minden stimmel, de a gép hajthatatlan. Lehetséges, hogy megtelt a tartály, ezért állt le. Ilyenkor célszerű szólni az egyik boltos kollégának, az illetékes majd rendezi az automatát.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

A világ legnagyobb horgászversenye a Balatonon II. rész + RECEPT

Néhány érdekes adat a résztvevők eredményeiről.

Így a legegyszerűbb a műszaki vizsga időpontfoglalása ügyfélkapun keresztül – lépésről lépésre mutatjuk

Mindjárt lejár az autó műszakija? Nehogy megbüntessenek, így foglalj online vizsga időpontot pillanatok alatt!

Késik a vonat és bérleted van? Így kérd a visszatérítést a MÁV-tól

A késési biztosítás a bérlettel és a napijeggyel utazókat is megilleti.

Tényleg tilos az esővizet a szennyvízcsatornába bekötni? Ezt mondja a jog

Tilos az esővizet a szennyvízcsatornába vezetni – és komoly bírság járhat érte. Megmutatjuk, mit mond erről a törvény, hogyan ellenőrzik, mit tehetsz helyette, és milyen megoldásokkal kerülheted el a büntetést.

Ennyi a garantált bérminimum 2025-ben

A garantált bérminimum 2025-ben: bruttó 348 800 Ft, nettó 231 952 Ft havi szinten – részletes lebontás, kinek jár, és mi jön 2026–2027-ben.

Jótállás, szavatosság, garancia: Mi a különbség?

Sokan nem tudják, mi a garancia és szavatosság különbsége, pedig ez eldönti, visszaviheted-e a hibás terméket.