Továbbra is kifejezetten keveset vásárolnak a magyarok. Úgy tűnik, hiába nőnek az adatok alapján valamicskét a bérek, ez nem elég arra, hogy legyen miből vásárolnia az embereknek.
Júniusban sem jött el a fogyasztási boom Magyarországon, hiába várták sokan a fordulatot az idei év második negyedévére – írja a Portfolio. Bár a keresetek nőnek, a lakossági fogyasztás továbbra is kifejezetten gyengén teljesít.
A KSH adataiból kiderült, hogy hiába növekszik 10% körüli mértékben a dolgozók reálbére, ez nem látszik meg a boltok forgalmában. Egy hónap alatt 0,1%-kal csökkent a kiskereskedelmi forgalom volumene, így most 0,8%-kal múlja alul a 2021-es szintet.
Keveset vásárolnak a magyarok: a lakosság csak nagyon óvatosan költ
A statisztikai hivatal közlése szerint Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 3,2%-kal bővült. Az élelmiszer-kiskereskedelem 75%-át adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 4,1, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 0,4%-kal növekedett.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 3,6%-kal emelkedett. Az eladások volumene a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 7,3, a bútor-, műszakicikk-üzletekben 2,9, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 1,4%-kal nőtt, a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 3,5, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 4,7, a használtcikk-üzletekben 5,2%-kal csökkent.
Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 7,9%-kal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 14%-kal bővült.
Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 0,5%-kal emelkedett.
A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 18%-kal nőttek.