Szögezzük le, a szegény autós nem tehet semmiről, nyilvánvalóan nem ő a hibás, amiért ellopták a kocsiját. Autólopás szempontjából legveszélyeztetettebb terület továbbra is a főváros és agglomerációja. Ennek ellenére az ország minden területén érdemes odafigyelni pár szabályra, amiket betartva sokkal kisebb eséllyel lopják el a kocsinkat.

Míg 2010-ben országosan 4778 esetet regisztrált a rendőrség, addig az elmúlt évben mindössze 335-öt – közölte Orbán Sándor rendőr alezredes. A csökkenő tendencia ellenére érdemes minden autótulajnak odafigyelnie néhány alapszabályra annak érdekében, hogy biztonságban tudja kocsiját.

Hogyan védekezzünk az autólopás ellen?

Ezek közül néhány figyelmetlenségből marad el vagy mert éppen sietünk valahová. Olyan ez, mintha neontáblát raknánk ki a kocsira, hogy „vigyétek”.

  • Az autó ablakait és ajtajait körültekintően zárjuk be!
  • Ellenőrizzük, hogy a központi zár valóban lezárta-e a járművet!
  • Ne hagyjunk semmilyen értéket, még egy üres táskát sem az utastérben!
  • Használjunk az autóba beépített mechanikai védelem mellett kiegészítő biztonsági eszközöket, pl. kormányzárat, sebességváltózárat!
  • Az elektronikus riasztórendszer mellett érdemes indításgátlót vagy akár nyomkövető eszközöket elrejteni, ami a visszaszerzés kapcsán segítség lehet a tulajdonos és a rendőrség számára is.

Orbán Sándor a csökkenő autólopások száma kapcsán a Hirado.hu-nak nyilatkozva azt is elmondta, a hatósági intézkedések meggátolják, illetve csökkentik az ilyen típusú bűncselekmények elkövetését. Ilyen például az eredetiségvizsgálat, a törzskönyv bevezetése, illetve a műszaki vizsgáztatások is szigorúbbakká váltak azáltal, hogy a járműről fotók is készülnek, amelyek bekerülnek egy nyilvántartásba, ami alapján bármikor utána lehet nézni a járműnek.

Az alezredes szerint határozottan nőtt a lakosság tudatossága a lopások megelőzése kapcsán. Jobban vigyáznak az értékeikre, és ez is nagyban hozzájárult ahhoz, hogy kevesebb bűncselekmény történt.

Hol van a legtöbb autólopás?

A legveszélyeztetettebb elsősorban a főváros és agglomerációja, tehát Pest vármegye. A rendőrség adatai szerint Budapesten az elmúlt évben 115 személygépkocsi-lopás történt, illetve Pest vármegyében 90. 2023-ban Bács-Kiskun vármegyében fordult még elő több ilyen típusú bűncselekmény.

Leginkább azok az autók vannak kitéve veszélynek, amelyek olyan területeken vagy városrészeken állnak, ahol kevés térfigyelő kamera van.

Elsősorban a külső kerületek érintettek, a belső kerületekben pedig már szinte mindenhol van kamerás térfigyelő rendszer, ami elég visszatartó erőt jelent.

2024 januárjától júniusig tartó időszakában összesen 60 autólopás történt a fővárosban eddig. Az ORFK munkatársa elmondta, hogy leginkább azokat a járműveket veszik célkeresztbe az elkövetők, amelyekkel a leggyakrabban találkozunk az utakon.

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Jönnek a gyógyszer-automaták: de mi lesz így a közgyógyellátottakkal?

Az ügyeleti rendszer átszervezése után a kormány a patikai ügyeletet is megreformálná. A gyógyszer-automaták elterjedése teljesen átalakíthatja a hazai gyógyszer- és drogériapiacot. Megoszlanak a...

30 év alatti anya vagy? Így kérhetsz adómentességet

Már elmúltál 25, de még nem vagy 30 és van gyermeked? A 30 éves koruk betöltése előtt gyermeket vállaló 25. életévüket betöltött nők személyi...

Élettársi kapcsolat vagy házasság? Szerződés, vagyonközösség, öröklés – tényleg nem számít a „papír”?  

Ma már teljesen szokványos, ha egy fiatal pár tagjai nem terveznek összeházasodni. Kapcsolatuk lehet erős és életre szóló, nem a „papír” meglétén áll vagy...