Balatoni viharjelzés értelmezése: az életed múlhat rajta és sokan rosszul tudják

Minden évben április 1-jétől október 31-ig viharjelző szolgálat működik a négy legnagyobb tavunknál. Tudjuk, hogy melyik mit jelent? Ha a Balatonhoz készülünk, még az indulás előtt érdemes megismerni, illetve a gyerekekkel megismertetni ezeket. A balatoni viharjelzés értelmezése életet menthet, és ez egy csöppet sem túlzás.

Négy legnagyobb tavunkon, a Balatonon, a Tisza-, a Velencei- és a Fertő tavon április 1-től október 31-ig működtet a Katasztrófavédelem viharjelzőrendszert. A viharjelzés fokozatai mind a négy tavunkon megegyeznek, és mindegyiken villogó lámpákkal jelzik, még a szél erősödése előtt, hogy veszélyessé fordulhat az időjárás.

Az első dolog, amit biztonságunk érdekében megtehetünk, hogy megtanuljuk mit jeleznek a lámpák. A második az, hogy még a fürdőzés ellőtt megkeressük a viharjelző lámpákat, hogy tudjuk, melyik irányba kell figyelnünk. A Balatonon adott pontról legalább hármat is lehet látni, de a Katasztrófavédelem oldalán, illetve TaVihar applikációban is mutatják a lámpák helyét.

Balatoni viharjelzés értelmezése: mi mit jelent?

A viharjelzőpontok villogó sárga fényjelzéssel jelzik, ha erős szélre, viharra kell számítani. A szél erősségétől függ, hogy milyen viharjelzést ad a rendszer. 

  • Ha nincs viharjelzés, nem villannak a lámpák.
  • Elsőfokú viharjelzés esetén percenként 45 felvillanás jelzi a veszélyt. Ilyenkor csak a parttól számított 500 méteren belül szabad a vízben artózkodni.
  • Másodfokú viharjelzés esetén a lámpák percenként 90-szer villannak fel. Ilyenkor tilos a vízben tartózkodni.

Ha a várható szélerősség 40 kilométer/óránál erősebb, de 60 kilométer/óránál gyengébb, elsőfokú viharjelzést adnak ki. A másodfokú viharjelzések a viharos, 60 kilométer/óránál erősebb széllökésre figyelmeztetnek. A jelzés a legelső erős széllökés előtt legalább 30 perccel látható.

Jó tudni: A TaVihar alkalmazást be lehet állítani úgy, hogy hanggal jelezze, ha változik a viharjelzési fokozat, ez nagy segítség abban, hogy időben partra menjünk. 

Még egy fontos dolog: legyen nálunk feltöltött telefon baj esetére. Vízálló tokból kismillió van, de olyat válasszunk, amit nyakba lehet akasztani és amiből nem kell kivenni a mobilt, ha telefonálni akarunk.

Ha segítségre van szükségünk: Ha a Balatonon kerülünk bajba, a leggyorsabban úgy kapunk segítséget, ha a BalatonHelp alkalmazáson keresztül értesítjük a vízimentőket. Csak meg kell nyomni az alkalmazás segélyhívóját, és a Mentésirányítási Központ azonnal megkapja a GPS koordinátáinkat, rögtön elindul oda a mentőhajó. Fel is hívják azt a telefonszámot, amiről a jelzés érkezett, de ha a bajbajutott nem tudja felvenni, akkor is az adott GPS ponthoz indulnak.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Munkavégzés megváltozott munkaképességgel – Mennyit lehet dolgozni, és milyen feltételekkel?

Már nem kell kényszerű döntést hoznia a megváltozott munkaképességű személyeknek az ellátás vagy a munkavégzés között. Elmondjuk hány órát dolgozhat a megváltozott munkaképességű személy.

Nem csak házastársnak jár! Sokan nem tudják, de így is kérhető az özvegyi nyugdíj

Élettárs is jogosult lehet rá, ha bizonyos feltételek teljesülnek.

Szabad-e az avar és a kerti hulladék égetése tavasszal? Ezt mondja az önkormányzati rendelet

A válasz nem annyira egyszerű, mert az avar és kerti hulladék égetése önkormányzati rendelet szerint alakul.

Devizahitelek: döntő jelentőségű ítéletet hozott az unió bírósága, ami földindulást okozhat a magyar perekben

Érvénytelen lehet az összes devizahitel szerződés? Minden devizahitelest érintő fordulatot hozott egy bírósági ítélet.

Mikor számolják újra a Nők40-et? 65 év felett változhat-e a nyugdíj összege?

A Nők40 nyugdíj eleve teljes összegű, nem vonnak le belőle semmit, mert az érintett hölgy évekkel a nyugdíjkorhatár betöltése előtt vonul vissza.