Nem mindenkinél opció, hogy megkérje a szomszédot, anyóst vagy barátot, hogy ugyan ugorjon már át locsolni. Egy-két hét alatt lazán leépülhet a gyönyörű, sok-sok munkával kialakított kertünk ilyen forróságban, ha nem oldjuk meg valahogy az öntözést – mi legyen? Emberi erőforrás híján marad a barkácsolás: csepegtetős öntözőrendszer házilag is készülhet, nem bonyolult, nem drága, cserébe otthon fellelhető cuccokból szűk fél óra alatt összedobható – pont az ilyet szeretjük!
Ez egy végtelenül egyszerű, csepegtetős rendszer, amit bárki gond nélkül összerakhat. Amire szükségünk lesz:
- Üres műanyag palackok/borosüveg
- Kézi fúró vagy vastag tű
- Vékony csövek vagy tömlők
- Parafadugók (opcionális)
Csepegtetős öntözőrendszer házilag: így csináld!
Az első lépés a műanyag palackok előkészítése. Vegyünk annyit, ahány növényt szeretnénk öntözni. A palackokat alaposan tisztítsuk meg, és távolítsuk el róluk a címkéket.
Fúrjunk apró lyukakat a palack kupakjába vagy a palack aljába. Ha a palack aljára fúrunk lyukakat, akkor a vizet lefelé csepegtetjük, ha pedig a kupakba, akkor a palackot fejjel lefelé helyezzük a földbe. A lyukak mérete attól függ, milyen gyorsan szeretnénk, hogy a víz kiáramoljon.
Ha pontosabb vezérlést szeretnénk, használhatunk vékony csöveket vagy tömlőket. A csöveket illesszük bele a palack kupakjába fúrt lyukakba. Ez lehetővé teszi, hogy a vizet közvetlenül a növények gyökereihez juttassuk.
Töltsük meg a palackokat vízzel, majd helyezzük őket fejjel lefelé a növények mellé a földbe. Használhatunk üres borosüveget is, akkor a dugókat fúrjuk át, és így helyezzük a palackokba, majd fejjel lefelé a földbe. A víz lassan, folyamatosan csepeg majd a növényekhez, biztosítva a megfelelő nedvességet.
Megvan? Hurrá, mehetünk nyaralni.
Mi szól mellette?
Pl. a vízmegtakarítás. A csepegtetős rendszer pontosan a gyökerekhez juttatja a vizet, minimalizálva a párolgási veszteséget. Egyébként környezetbarát és olcsó, mert újrahasznosított anyagokból készül, telepíteni bárki tudja, nem kell kihívni az „embert”. Bónusz: bármikor bővíthető, ingyen!
És ami ellene
Nem a legtartósabb megoldás. Egy-két hétre megteszi, de ezzel – vagy egy ehhez hasonló rendszerrel – nem húzzák sokáig a növények.