Lyukak a kertben, elhaló gyümölcsfák? Ez a leghatékonyabb védekezés pocok ellen házilag

Pillanatok alatt végtelen földalatti rendszereket fúrnak a kertünk alatt, megrágják a növényeket és tönkreteszik a termést. Nehéz kicselezni ezt a gyors és a kertünkben hatalmas károkat okozó rágcsálósereget, de nem lehetetlen. Ehhez gyűjtöttük össze most a leghatásosabb praktikákat. Pocok elleni védekezés házilag, leleményes módszerekkel, amelyek sokkal jobbak, mint a vegyszeres megoldások.

Leggyakrabban a mezei pocokkal és kósza pocokkal találkozhatunk a kertekben, ami egyébként a pockok természetes élőhelyének zsugorodásával hozható összefüggésbe. Eredetileg vizes, mocsaras helyeken él, főként nád és sásfélékkel táplálkozik, de kertjeinket felfedezve beéri a gyümölcsfák és egyéb kerti növények gyökereivel is.

Pocok elleni védekezés házilag sörösdobozzal

Az agroforum.hu kertésze, aki saját tapasztalatait írta meg, a zajkeltésre esküszik. Gyűjtsük össze a kiürült sörösdobozokat. Állítsunk karókat a földbe és madzag segítségével rögzítsük hozzá az üres dobozokat. Ahogy zörgeti ezeket a szél, úgy maradnak távol a pockok a folyamatosan zaj miatt.

Zsebrádió és befőttes üveg

A másik megoldás egy zsebrádió és egy nagy, 5 literes befőttesüveg. A befőttesüveget ássuk le a földbe, de az üveg nyakát annyira hagyjuk kint, hogy a kupakot majd vissza lehessen csavarozni rá. Tegyük a rádiót a befőttes üvegbe, a tapasztalatok alapján itt is a zene és a különféle zajok, amelyek távol tartják a pockokat.

Így lehet kiszorítani a pockokat

A pockok 20-30 centiméter mélyen lévő földalatti járataikban közlekednek. Ha megszüntetjük ezeket a közlekedési útvonalakat, természetes módon tudjuk kiszorítani a pockokat a kertünkből, a földekről. A pockok járatait, fészkeit mélyszántással lehet megszüntetni.

Védjük közvetlenül a fákat

Ha eleve a fákat védjük, akkor a pockoknak esélye sincs kárt tenni a növényekben. Ennek legjobb módja, ha dróthálót tekerünk a facsemeték gyökere köré.

Pocok elleni védekezés házilag biológiai módszerrel

A pockokat úgy is távol tarthatjuk a kertünkből, hogy a természetes ellenségeit csalogatjuk oda. A táplálékláncban a pockok felett állnak a ragadozó madarak, de pl. a borz vagy a róka is. A ragadozó madarak a legkönnyebben úgy vonzhatjuk oda  a kertünkbe, ha T alakú ülőfát vagy műfészket helyezünk ki.

Kémiai védekezés csak a legvégső esetben

Magyarországon jelenleg két készítmény rendelkezik engedéllyel a mezei pockok elleni kémiai védekezésre. Ezek közül a cink-foszfid hatóanyagú Arvalin LR állandó engedéllyel rendelkezik, a klórfacinon hatóanyagú  Pocok Tox (korábban Redentin 75 RB) készítményre a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szokott szükséghelyzeti engedélyt kiadni – írja az agrárszektor.hu. 

Viszont fontos tudni, hogy a méreg nemcsak a pockokra veszélyes, hanem bármelyik állatra, de például a pockokkal táplálkozó ragadozó madarakra kifejezetten.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Hogyan szabadulj meg a vakondoktól?

Küzdesz a vakondokkal a kertben? Fedezd fel a leghatékonyabb vakond elleni védekezés módjait! Természetes és modern megoldásokat mutatunk:

Balatoni horgászjegy árak 2025-ben: napi, 10 napos, online és SZÉP-kártyás opciók

Horgászjegy váltása kötelező, ha hódolni szeretnénk több, mint egymillió magyar kedvenc hobbijának. Ilyen árakra számíthatunk idén.

Nyári szélvédőmosó házilag: a kamionosok filléres receptje

Ez a házi készítésű nyári szélvédőmosó minden szennyeződést leold és foltmenetesen szárad.

Túl puha, plöttyedt, egyenetlen? Így készíts tökéletes roppanós kovászos uborkát!

Tökéletes alapanyag nélkül sosincs jó eredmény a konyhában: ez fokozottan igaz a fermentált, erjesztett ételekre.

Megszűnt a terhességi-gyermekágyi segély – mit igényelhetsz helyette? Ezt kell tudni a tgyásról 2025-ben

Sokak számára ismerős lehet, azonban ez az ellátás már 2015-ben megszűnt.