A nyári hőség elviselhetetlenné válhat klíma nélkül, azonban sokan küszködnek egy légkondi társaságában. „Nem bírom a klímát” – mondják sokan, és tényleg, egy-egy irodai nap után fáj a fejük, náthásnak érzik magukat, esetleg csak szimplán köhögnek. Na de miért? A nem megfelelően irányított és túlzottan hideg levegő, a szárazság és a helytelen használat különféle egészségügyi problémákat okozhat. A klíma helyes használata saját érdekünk, hogy elkerüljük a kellemetlenségeket és elviselhetővé váljanak a nyári kánikula napjai. Mutatjuk, mire figyelj.

A klíma helyes használata és beállítása

Az egyik legnagyobb hiba, amit sokan elkövetnek, hogy túl alacsonyra állítják a klíma hőmérsékletét. A szoba és a kinti hőmérséklet közötti nagy különbség nemcsak a közérzetünkre, de az egészségünkre is rossz hatással lehet. Hiszen ha a nagyon hidegből a nagyon melegre lépünk ki (vagy fordítva), akkor az sokkhatásként érheti a szervezetünk. A legideálisabb megoldás, ha a benti hőmérsékletet csak 5-8 Celsius-fokkal állítjuk alacsonyabbra a kinti hőmérsékletnél. Csupán 5 fokos különbség lenne a legideálisabb, de ha nagyon nem bírjuk a meleget, akkor a 8 fokos különbség is kíméletes lehet még az egészségünk szempontjából.

Megfelelő karbantartás

A légkondicionálók rendszeres karbantartása elengedhetetlen a baktériumok – különösen a Legionella – és penészgombák elszaporodásának megelőzése érdekében. A nem megfelelően tisztított klíma különféle betegségeket okozhat, beleértve a légiós betegséget is, amely legrosszabb esetben súlyos tüdőgyulladáshoz vezethet. A penészgombák is képesek megtelepedni a klímában felgyülemlett porszemcséken, így a műszer a gombák spóráit is a levegőbe juttathatja. Ez különösen nagy veszélyt jelent asztmások vagy légúti betegségekre fogékony emberek esetében. Évente legalább egyszer érdemes szakemberrel ellenőriztetni és kitisztíttatni a rendszert, de inkább kétszer, ha télen még fűtünk is vele. Ha erre nincs lehetőségünk, akkor természetesen maradnak a házi praktikák.

A Legionella baktérium langyos vízben szeret és tud élni, illetve szaporodni. Eltávolításához tehát száraz és fertőtlenített környezetet szükséges teremtenünk. Fújjuk be valamilyen speciális, klímákhoz használható tisztítószerrel a hőcserélőt, majd szárítsuk ki a készüléket. Erre két megoldás létezik: vagy ventilátor üzemmódban járatjuk legalább fél óráig, vagy fűtés üzemmódra kapcsoljuk. Ebben az esetben a hőcserélő akár 60 fokra melegszik, így ez a fajta hőkezelés is segíti a fertőtlenítést. Az elpusztult organizmusok azonban ebben az esetben is a berendezésben maradnak, így később táplálékul szolgálhatnak más organizmusoknak. Ezért szakembert, főleg üzlethelyiségek tekintetében, esetenként mégiscsak érdemes alkalmazni.

Ne irányítsuk közvetlenül magunkra a hideg levegőt

Sokan úgy helyezik el a klíma kimenetét, hogy a hideg levegő közvetlenül rájuk fújjon, ami könnyen megfázáshoz és izomfájdalomhoz, valamint ízületi fájdalomhoz vezethet. A klíma légáramlását úgy kell beállítani, hogy az egyenletesen oszoljon el a helyiségben, elkerülve a közvetlen ráfújást az emberre, főleg gyerekre.

Páratartalom fenntartása

A klíma használata során a levegő könnyen kiszáradhat, ami irritálhatja a nyálkahártyákat és a bőrt. Érdemes párásítót használni, vagy egy tál vizet elhelyezni a szobában, hogy fenntartsuk a megfelelő páratartalmat.

Klíma helyes használata gyerek mellett

Különös figyelmet kell fordítani a gyerekekre, mivel az ő szervezetük érzékenyebben reagálhat a hőmérsékletváltozásra és a száraz levegőre. A szoba hőmérsékletét a fent említett módon kell beállítani, és gondoskodni kell a megfelelő páratartalomról is. Hogy elkerüljük a nagy hőmérsékletingadozást, vagy a hirtelen lehűtést – ami szintén nagyon rossz lehet a gyerekek számára – hűtsük a helyiséget akkor is enyhe fokozaton, amikor nem vagyunk otthon. A csecsemők bőre még könnyebben kiszárad, ezért rájuk adjunk zoknit és hosszú ujjú ruhadarabokat minden esetben a klíma használata során.

Helyes használat az irodában

Az irodai klíma beállítása is kulcsfontosságú. Sok munkahelyen a túl hideg klíma csökkenti a munkavállalók komfortérzetét és termelékenységét. Az optimális irodai hőmérséklet egy felmérés szerint – nők számára – 27 Celsius fok. Férfiak esetében ennél picivel alacsonyabb. Ilyen hőmérsékleten volt a legnagyobb fokú a munkavállalók termelékenyége. A megfelelő irodai környezet megteremtését néhány zöld növény is segítheti, hiszen remekül szabályozzák a levegő páratartalmát. A munkáltató szempontjából is fontos a megfelelő klímahasználati előírások betartása, hiszen megbetegedés esetén komoly – akár peres úton történő – megtorlásra is számíthat az, aki hibázott.

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

4 olcsó okostelefon, amivel nem lőhetsz mellé

Van élet a több százezer forintos okostelefonokon túl is. Megnéztük, melyik a legjobb olcsó okostelefon 2024-ben, összegyűjtöttünk ismét 4 olcsó okostelefont. Hétfőn bemutatta az Apple...

Örülhetsz, ha szőlővel álmodsz – mennyire ismered a szüreti babonákat?

A szüreti időszak rengeteg izgalmat és hagyományt tartogat, amihez nem kevés babona és hiedelem is kötődik. Vajon mennyit tudsz ezekről a furcsa szokásokról és...

Kétszer többe kerül a magánbölcsi, mint a jogi egyetem

A magyar családok számára a gyermekek bölcsődei elhelyezése sokszor kihívást jelent, sok esetben ugyanis nem megoldható az állami bölcsődékben való elhelyezés helyhiány miatt. Ekkor...