Június közepén – kicsit megkésve – beköszöntött az első kánikula. Hétvégére egyes helyeken akár 38 fok körüli hőmérsékletet is mérhetnek majd, árnyékban! Sokak számára ismerős a helyzet, hogy nem megfelelő a lakásuk szigetelése, és emiatt télen könnyedén kiszökik a meleg. Nyáron épp fordított a helyzet: könnyen beszivárog a meleg a hűvösebb lakásba. Még ha zöldövezetben is lakunk, ami természetes hőszabályozásának köszönhetően hidegebb, mint a puszta épített környezet, akkor is könnyedén, pár nap alatt elviselhetetlen hőmérsékletűre melegedhet lakásunk. Mutatunk néhány praktikát, mit tehetünk a lakhelyünk felmelegedésének megelőzése érdekében. Lakás hűtése házilag, klíma nélkül? A következő szempontokat vegyük figyelembe.

Tudatos étkezés a rekkenő hőség idején

Érdemes kerülni a legmelegebb napokon a sütő és a gáztűzhely/elektromos főzőlap (túlzott) használatát. A test hőszabályozása szempontjából is előnyösebb könnyebb ételeket fogyasztani kánikula idején. Így az csak a javunkra válik, ha főzés nélkül készült salátákat és gyümölcsöket fogyasztunk ilyenkor.

Elektronikai eszközök áramtalanítása

Az éppen nem használt elektronikai eszközök is számottevő hőt termelnek, így érdemes azokat kihúzni addig, amíg használaton kívül vannak. Természetesen nem a hűtőről beszélünk ilyenkor. Húzzuk ki pl. a tévét, a kenyérpirítót, a mikrót és a vízforralót.

Lakás hűtése házilag: sötétítés és szellőztetés

Egészen reggeltől lefekvésig mindenképp érdemes az ablakokat zárva tartani. Sőt ezen felül lehetőleg húzzunk le minden redőnyt, és még mellé a sőtétítő függönyöket is használjuk, ha vannak. A nyári időszakban a fényáteresztő függönyök cseréje sötétítőre szintén ajánlott. Léteznek már három rétegből álló úgynevezett „black out” függönyök, melyeknek a középső rétegét fekete anyag képezi. Így képesek elnyelni a hőt, tehát annál kevesebb érkezik a szobába.

Ventilátor

A ventilátor – lévén, hogy a levegőt keveri maga körül – köztudottan hűt. Így, ha a lakás hűtését házilag, klíma nélkül szeretnénk megoldani, akkor mindenképp szerezzünk be egyet. Léteznek már párásító és hűtő darabok is. De ezt otthoni technikával is könnyen pótolhatjuk: helyezzünk egy fém tábla jégkockát vagy jégakkut az eszköz elé, így a ventilátor a jeges hideget fogja tovább fújni, ezzel is hűtve a lakást.

Legmelegebb szoba és szőnyegek

Lehetőleg kerüljük annak a szobának a használatát, amelyet a legjobban ér a nap a lakásunkban. Nagy hőmérséklet különbség esetén egyszerűen inkább zárjuk el azt a szobát a többi használatban lévőtől, az állandó szellőztetéssel és árnyékolással csak feleslegesen vesződnénk.

Milyen legyen az ágynemű?

Mind az öltözködésünkben, mind az ágynemű esetében forró napokon ajánlott kerülni a gyapjú használatát. Hasznos lehet a világos ágynemű használata is, hiszen a világos szín űzi a fényt és a hőt, valamint jobb a légáteresztő képessége is. A leghűsebb anyag pedig a 100%-os pamut, így lehetőleg ebből készült textillel vessük be az ágyat.

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

4 olcsó okostelefon, amivel nem lőhetsz mellé

Van élet a több százezer forintos okostelefonokon túl is. Megnéztük, melyik a legjobb olcsó okostelefon 2024-ben, összegyűjtöttünk ismét 4 olcsó okostelefont. Hétfőn bemutatta az Apple...

Örülhetsz, ha szőlővel álmodsz – mennyire ismered a szüreti babonákat?

A szüreti időszak rengeteg izgalmat és hagyományt tartogat, amihez nem kevés babona és hiedelem is kötődik. Vajon mennyit tudsz ezekről a furcsa szokásokról és...

Kétszer többe kerül a magánbölcsi, mint a jogi egyetem

A magyar családok számára a gyermekek bölcsődei elhelyezése sokszor kihívást jelent, sok esetben ugyanis nem megoldható az állami bölcsődékben való elhelyezés helyhiány miatt. Ekkor...