Pajoroknak, esetleg csimaszoknak szokás nevezni a cserebogarak lárváit. Vannak olyan lárvák, amelyek egy évig, de olyanok is, amelyek akár három évig fejlődnek a föld alatt. Ott jellemzően humusszal és élő(!), növényi gyökerekkel táplálkoznak. A pajorok, különösen a májusi cserebogár lárvái, komoly károkat okozhatnak a kertekben. A kártevők elleni vegyszermentes védekezés iránti igény egyre nagyobb a hobbikertészek körében is. Ez köszönhető az egyre népszerűbb környezet- és egészségtudatosságnak. Az alábbiakban bemutatjuk a leghatékonyabb házi módszereket a pajorok ellen, valamint kitérünk arra is, milyen esetekben elkerülhetetlen a vegyszeres beavatkozás.
Pajor elleni védekezés házilag: csalogatás és összegyűjtés
Mivel a pajorok humusszal és élő növényekkel táplálkoznak, ezért természetesen vonzzák őket az élő, nedvdús növények, különösen a burgonyagumók, a zöldség- és gyömülcspalánták. A módszer lényege, hogy a fő veteményes előtt csalinövényeket ültetünk. Mivel a pajorok éhesek, oda fognak menni a friss növényekhez a föld alatt, így majd néhány nap múlva összegyűjtjük a csalikat a pajorokkal együtt, és együttesen eltávolítjuk őket a területről. Ez a módszer különösen gyümölcsösökben lehet hatékony, ahol a sorok közé is tudunk vetni, és ennek megfelelően párhuzamosan tudjuk csökkenteni a pajorok számát.
Komposztálás és talajápolás
A megfelelő komposztálás és talajápolás is hozzájárulhat a pajorok elleni védekezéshez. A jól komposztált talaj vonzza a természetes ellenségeket, mint például a futrinkákat, amelyek természetes módon csökkentik a pajorok számát. Természetes ellenségeik közé tartoznak még a varjúfélék, a vakondok, a sünök, valamint a házi szárnyasok is. Így ha vannak tyúkjaink, ők könnyen megtizedelhetik az állományukat, érdemes kiengedni őket még vetés előtt, hadd csipegessenek. Ezen kívül a talaj rendszeres lazítása és forgatása segíthet még abban, hogy a pajorok kevésbé tudjanak megtelepedni.
Növényi kivonatok és házi készítmények
Számos növényi kivonat is segíthet a pajorok elleni védekezésben. Például a csalánból, fokhagymából és borsmentából készült főzetek riasztó hatással vannak a kártevőkre, de a mentafélék ültetve is működhetnek. Ezeket a főzeteket permetezzük a talajra és a növényekre, hogy távol tartsuk a pajorokat. Az ilyen természetes kivonatok használata nemcsak környezetbarát, hanem hozzájárul a kert biológiai egyensúlyának fenntartásához is.
Mikor szükséges mégis a vegyszeres beavatkozás?
Sajnos, ha a fertőzöttség mértéke túl magas, a vegyszermentes módszerek nem mindig elegendőek. Bizonyos esetekben elkerülhetetlen lehet a kémiai védekezés. Egyes oldalakon azt tanácsolják, hogy ássunk fel egy négyzetméternyi területet a kertünkben, és ha találunk 5-10 pajort benne, akkor már alkalmazzunk talajfertőtlenítő szert. Ha nem szeretnénk ilyen drasztikus, kémiai megoldáshoz folyamodni, akkor még mindig ott vannak a természetes, mikorbiológiai szerek.
Mikrobiológiai szerek alkalmazása
Egy másik hatékony megoldás lehet tehát a pajorok ellen a mikrobiológiai szerek alkalmazása. Ehhez annyit kell tudni, hogy bizonyos baktériumok és gombák természetes úton fertőzik meg a pajorokat, így azok velük érintkezve elpusztulnak. Az ilyen típusú szerek előnye, hogy nem szennyezik a környezetet, az emberre és az állatokra sem veszélyesek, csak célzottan a kártevő lárvákat támadják. Számos ilyen termék létezik, pl. a Bora WP egy hiperparazita gombának a spóráit és micéliumait tartalmazza. Egy másik gombafajt tartalmazó, mikorbiológiai készítmény még az Artis pro is.
Összességében elmondható, hogy mindig érdemes kombinálni a különböző módszereket a leghatékonyabb eredmény elérése érdekében. Ha nagy kárt okoznak a pajorok és nem bírunk el velük, akkor forduljunk szakemberhez, annak érdekében, hogy megtaláljuk a legmegfelelőbb védekezési stratégiát ellenük.