Bárhová is indulunk hosszabb útra autóval, van néhány dolog, amit ellenőrizni kell az autón. Összesen 15 percnél biztos nem tart tovább, cserébe viszont nyugodtan telik a több órás autóút és a nyaralást sem autómentéssel vagy a szerelőnél kezdjük. Mivel a magyarok egyik legkedveltebb úti célja Horvátország, ezért a horvát sajátosságokat is figyelembe véve összeállítottuk a legfontosabb ellenőrizni valókat, mielőtt útnak indulnánk. Tippjeinkkel biztonságos lesz az utazás Horvátországba autóval és azt is elmondjuk mi az, ami mindenképpen legyen nálad.
Hol éri meg tankolni?
Korábbi cikkünkben alaposan kiveséztük, hogy mennyibe kerül eljutni Horvátországba autóval. Milyen autópálya díjakkal és hány tank benzinnel számoljunk összesen.
A horvát és magyar benzinárak között jelen állás szerint alig van különbség, így ha holnap indulnánk, akkor legalább azon nem kell matekozni, hogy hol éri meg tankolni, mert mindkét országban ugyanolyan drága az üzemanyag. Jelenleg a 95-ös benzin litere 602 forintba kerül, a gázolajé pedig 620 forintba. Horvátországban pedig átszámítva 607 forintért tankolhatjuk a 95-öst és 609 forintért a dízelt. Ez a nyár során még változhat, a nemzetközi üzemanyag árakat itt követhetjük nyomon.
Utazás Horvátországba autóval: ezek nem hiányozhatnak a csomagtartóból
Az, hogy mi legyen kötelezően a csomagtartóban nem csak amiatt fontos, hogy ne büntessen meg a rendőr, hanem, hogy ne legyünk kiszolgáltatva egy apró műszaki hibának vagy hirtelen jött problémának. Melyek azok a dolgok vagy szerszámok, amiket mindenképpen vigyünk magunkkal egy hosszú autóútra?
Az autó csomagtartójában mindig legyen:
- tartalék izzó
- elakadásjelző háromszög
- autós elsősegély doboz
- láthatósági mellény
- autóemelő
- kerékkulcs
5 dolog, amit mindenképpen ellenőrizzünk indulás előtt
- Fékek állapota
Egy több száz kilométeres útra mindenképpen megfelelő állapotú fékrendszerrel induljunk neki. Szerencsére a kopott fékrendszernek elég szembetűnő jele van így, ha azt tapasztaljuk, hogy az autó fékezéskor fémes, csikorgó hangot hallat, akkor gyorsan kérjünk időpontot az autószerelőhöz. Tartsuk szem előtt, hogy egy rendesen megpakolt autó jócskán próbára teszi a fékrendszert és ne kockáztassunk!
- Autógumik állapota
Nagyon fontos, hogy megfelelő állapotú autógumikkal vágjunk neki a hosszú útnak és ne feledjük a pótkereket sem! Az autógumik állapotának ellenőrzése során azt kell megnézni, hogy a gumik profilmélysége ne legyen kevesebb 2,-2,5 milliméternél. Nézzük meg, hogy nincs-e repedés vagy bármilyen sérülés a gumikon.A benzinkutakon pedig le tudjuk ellenőrizni a guminyomást. Az, hogy mennyi levegő kell az adott autógumiba, azt a vezetőülés felőli ajtó oldalában találjuk.
- Világítás
Horvátországba az út nagy részét autópályán tesszük meg, így létfontosságú, hogy jól működő lámpákkal induljunk útnak. Indulás előtt ellenőrizzük le, hogy megfelelően működik-e az összes lámpa és ne felejtsük el kipróbálni az indexet és az elakadásjelzőt sem. Végül ne maradjon ki a sorból a belső világítás sem.
- Folyadékszintek ellenőrzése
Indulás előtt ellenőrizzük le az olajszintet és nézzük meg a hűtővíz, illetve ablakmosó folyadék szintjét is és, ha szükséges, töltsük fel a tartályokat. Ablakmosó folyadékból válasszunk olyat, ami “bogároldót” is tartalmaz. A megfelelő ablaktisztító folyadék mellett az is fontos, hogy az ablaktörlők jó állapotban legyenek és megfelelően töröljenek. Nagyon bosszantó és balesetveszélyes, ha nem látunk ki rendesen az ablakon.
- Klímarendszer ellenőrzése
A nyár beköszöntével egyébként is aktuális a klímatisztítás, de a legjobb a hosszú utakat megelőzően már elvégeztetni. Hiszen 5-6 órát fogunk 30 fokban vezetni és nem mondhatni, hogy kényelmes vagy egészséges a klímából kiáramló kellemetlen, áporodott levegőt szívni egész úton. Plusz még betegséget is okozhat, tehát ne spóroljunk ezzel a 15 perces művelettel, amit otthon, saját kezűleg is elvégezhetünk.