Bizonyos ételeknél nagyon komolyan kell venni a lejárati dátumot, más esetekben akár 9-12 hónap elteltével is bátran elfogyaszthatjuk a szekrényben talált finomságokat és nem lesz semmi bajunk. Jó tudni, hogy attól még, hogy egy ételnek lejárt a szavatossági ideje, nem feltétlenül kell kidobni. Előfordulhat, hogy a minősége nem lesz olyan, mint frissen, de ez sem törvényszerű. Az alábbi ételektől-italoktól nem kell tartani, mutatjuk a lejárat után fogyasztható élelmiszerek listáját.
Lejárat után fogyasztható élelmiszerek és italok
Tartós tej
Az ultramagas hőmérsékleten kezelt (UHT) tejek – természetesen bontatlan csomagolásban – a lejárati időt követően még 7 hónapig fogyaszthatóak. Ha mégse lenne jó a szavatosságuk, azt felbontás után könnyű észrevenni a tej szagán és állagán.
Olaj, zsír
Ugyan az olajak és zsírok könnyen avasodnak – amelyről az átható rossz szag árulkodik – de bontatlanul, 2 hónappal a lejárati idő után is fogyaszthatóak. Persze, ha már avas szaguk van, semmiképpen se fogyasszuk el, még sütéshez sem.
Ketchup és mustár
Ki ne imádná a ketchupot és mustárt? Nehezen elképzelhető, hogy bármelyik háztartásban megmarad – sőt, egyenesen megromlik – egy ketchup vagy mustár. De tegyük fel, hogy találunk egy lejárt szavatosságú szószt otthon. Sértetlen csomagolásban 9 hónapig még fogyaszthatjuk!
Majonéz
Szóról szóra ugyanaz a történet, mint az előbb, csakhogy a majonéz érzékenyebb, hiszen a legtöbbször tojást is tartalmaz. Bontatlan csomagolásban csak 6 hónapig fogyasszuk a lejárati időt követően.
Konzervek
Jól gondoljuk, a konzerv célja pont az, hogy jó sokáig elálljon, hiszen háborúkat és több hónapos hajóutakat kellett, hogy kibírjanak. Ide tartoznak a konzerves készételek is és természetesen a halak és húsok is. Bontatlan konzervben 12 hónapig elállnak a lejáratot követően. De nagy eséllyel nincs olyan háztartás, ahol ne nyitottak volna ki akár 2-3 éves olajos halat és mégsem volt semmi baja…
Bontatlan lekvár
Hivatalos ajánlás szerint a bontatlan lekvár a lejárati idő után 12 hónapig fogyasztható biztonsággal. A házi talán évekkel tovább is, hiszen aki már főzött be lekvárt, az tudja, hogy nagyon sokáig elállnak a kamrában és nincs semmi bajuk.
Aszalt gyümölcsök
Szívesen sütnénk egy könnyű gyümölcskenyeret, de lejárt az aszalt áfonya? Semmi gond, 3 hónapig még nyugodtan megehetjük a lejáratot követően is.
Édes keksz és csokoládé
Váratlan vendégek jöttek és jól jönne egy kis keksz a kávé mellé? A lejárati idő után 3 hónappal még nyugodtan kínálhatjuk a kekszet és a csokit is.
Száraz tészta
Bontatlan csomagolásban akár 1-2 évig se lesz semmi baja a száraz tésztának, legyen az betűtészta vagy szélesmetélt.
Müzli és gabonapehely
Hacsak nem kerül bele zsizsik a kamrában, elvileg 8 hónapig fogyasztható a müzli és a gabonapehely bontatlan csomagolásban. Kibontva nem sok esélyük van, hamar veszítenek a minőségükből, így érdemes a felbontott müzlit és gabonapelyhet hamar elfogyasztani.
Joghurt és kefír
Ha azt látjuk, hogy már két héttel túl van a lejárati időn a hűtőben lévő joghurt vagy kefír, akkor még nyugodtan együk meg.
Csomagolt kenyér
A csomagolt kenyér – zárt, eredeti csomagolásban – 3 hónapig bírja. Valószínűleg akkortájt már jobb lesz az íze, ha pirítva esszük, de elvileg baja nincs.
Méz
A méz nem tud megromlani. Átalakulhat az állaga, a szerkezete, ilyenkor kikristályosodik, de igazából bármeddig fogyasztható.