A levendulát nyugodtan lehet balkonládába is ültetni, vígan megél szinte bárhol. Arra érdemes figyelni, hogy a levendulának több fajtája van, olyat válasszunk, ami tényleg bírja ládában, cserépben. Ezután már csak elegendő napfényre és minimális gondoskodásra lesz szükség ahhoz, hogy egész nyáron dús és illatos virágokat hozzon. Levendula ültetése balkonládába, ott biztosan megmarad? Naná, ha figyelsz erre a 8 dologra.

A levendula az egyik legigénytelenebb cserje, kis odafigyeléssel kertünk illatos és csodaszép dísze lehet. Az erkélyünket is feldobja, hiszen a levendula ültetése balkonládába nem nehezebb, mint fűszernövényt nevelni a lakásban. Trágyázásra, öntözésre nincs különösebb igénye, mégis 15-20 éven keresztül hozza a virágokat- olvashatjuk Megyeri Szabolcs kertész írásában.

Ahhoz képest pedig, hogy alig van vele dolog, számos hasznos és jótékony módon használhatjuk fel ezt a finom illatú gyógy- és dísznövényt.

Mire figyeljünk oda, amikor levendulát választunk?

Az első és legfontosabb, hogy olyan levendula fajtát válasszunk, ami cserépben is jól érzi magát. A cserépbe való ültetéshez a leginkább a Közönséges levendula (Lavandula angustifolia) és a Spanyol levendula (Lavandula stoechas) ajánlott.

Olyan növényeket válasszunk, amelyeken már vannak bimbók és kifejlett virágok is. A levendula levelei legyenek szárazak, de a talaj lehet vizes, hiszen nedves talajt igényel. Nézzük meg alaposan a növényt, mielőtt megvásárolnánk. Ne legyen rajta kártevő (levéltetű) vagy megbetegedés (szürkepenész gomba).

Levendula ültetése balkonládába: válasszuk ki a tökéletes helyet

Miután eldöntöttük, hogy melyik fajtában szeretnénk nap mint nap gyönyörködni, alakítsuk ki a levendula számára a tökéletes helyet. A megfelelő cserép 30-40 centiméteres, így elegendő helye lesz a növekedéshez.

Fontos, hogy az edény alján legyen lyuk, amin távozik a felesleges víz, mert a pangó víz kirohasztja a növény. A vízelvezetést azzal segíthetjük, ha apró kavicsokat szórunk a láda aljába.

Homokos földet válasszunk, vagy kifejezetten mediterrán növények számára összeállított virágföldet. Olyan helyre tegyük, ami szélvédett és ahol legalább napi 6 órán keresztül éri a napsütés. Ha kevés napsütés éri, akkor nem fejlődik megfelelően és kevés virágot hoz.

Mire figyeljünk az ültetésnél?

Az ültetés során fedjük be a levendulát néhány centi vastag földréteggel, majd nyomkodjuk le a földet, hogy tömör legyen és ne maradjon benne levegő. Bő vízzel öntözzük meg, és fedjük be a felső réteget kb. 5 cm vastagon mulccsal, hogy az nedvesen tartsa a földet és lassabban száradjon ki.

Mire használható a levendula?

  • Készíthetünk belőle szörpöt, teát, lekvárt.
  • Tehetjük krémekbe, süteményekbe.
  • Felhasználásával készíthetünk házi parfümöt vagy frissítő testpermetet.
  • Virágából mutatós és illatos szappant gyárthatunk.
Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Karácsonyi ajándék hitelből: anyagi csőd lehet a vége, ha így veszed fel – mutatjuk a buktatókat

Jön a karácsony, már csak pár hét van hátra, és mostanra már biztosan mindenki elkezdett matekozni. Mi is.

Neked is soknak tűnik a hivatalos átlagbér? Mutatjuk a valóságot

Te se keresel 627 400 forintot? A legtöbben nem.

Betlehem készítése házilag: a 4 legcukibb ötlet fillérekből, ami tényleg gyorsan megvan

Mutatjuk a legegyszerűbb és mégis legmutatósabb Betlehem ötleteket, amelyekből lehet inspirálódni.