Mohás a gyep? Most azonnal cselekedj, rengeteg pénzt és munkát spórolhatsz meg  

Ha azt vesszük észre, hogy a kertünkben a fű helyett inkább a moha kezd növekedni, ideje megvizsgálni, hogy milyen állapotban van a talaj. A tapasztalt kertészek jók tudják: ahol a moha megjelenik, ott a fű nem lesz erős és dús. Hogyan szabaduljunk meg a mohásodástól? A mohás gyep kezelése még most, tavasz elején a legegyszerűbb, vágjunk bele minél hamarabb! Cikkünkben leírjuk a teendőket.

Miért mohásodik a gyep?

Első körben a moha megjelenésének okát kell kideríteni, mert ezzel tudjuk ténylegesen hosszabb távra bebiztosítani a mohamentességet. Tudni kell, hogy a moha és fű igényei eltérők, teljesen másra van szükség a növekedéshez. Ezt használhatjuk ki a mohásodás megszüntetéséhez: alakítsunk ki a fűnek kedvező környezetet, és a moha nem fog megjelenni!

Mi szeret mit?

Amire a pázsitnak van szüksége:

  • A 5,5 és 7 közötti pH-értékű talajt kedveli,
  • a jó vízelvezetésű, nem túl kötött közeget.
  • Sok napfényt igényel és
  • bőséges tápanyagellátásra van szüksége.

Mi kell a mohának?:

  • Az alacsonyabb pH-értékű, savanyúbb talajt kedveli.
  • Tápanyagban szegényebb talajban is jól fejlődik,
  • nincs szüksége sok napfényre, és
  • a nyirkos, nedves környezet ideális számára.

Látjuk, a két növény igényei nem azonosak. Ha szeretnénk, hogy a moha eltűnjön, és a gyepünk újra egészséges legyen, a következőket tehetjük:

Mohás gyep kezelése

Az előző bekezdésben megadott információk alapján több irányból is megközelíthetjük a mohás gyep kezelését.

  1. Biztosíthatunk több fényt más növények, mondjuk, a bokrok vagy fák ritkításával: Mérlegeljünk, mi a fontosabb számunkra, és ez alapján cselekedjünk. Persze, ha valakinek a kertjében épületek miatt van nagyobb árnyékos terület, akkor ez nem opció. Szerencsére tudunk még mást is tenni:
  2. Mészpor kiszórása: az alacsony pH-értéket tudjuk növelni (előtte vizsgáljuk meg a talaj pH-ját lakmuszpapírral, hogy tudjuk, mennyit kell rajta javítani). Általánosságban négyzetméterenként 50-60 gramm mész kihelyezésével a pH-érték 0,5 értékkel emelhető.
  3. Talajlazítás: gyepszellőztetéssel, vagy hasonló módszerekkel (pl. ha vasvillával szúrjuk át a felületet, akkor azzal is hasonló eredményt érhetünk el), illetve komposzt vagy homok beszórásával is tovább lazítható a talaj szerkezete. Érdemes a szezon kezdetekor (tavasszal vagy az ősz második felében) elvégezni ezeket a munkákat, különben a meglévő fűfelület is elveszhet.
  4. Tápanyag-ellátottság javítása: a tápanyagban gazdag talaj nem kényelmes a mohának, míg a gyepnek kifejezetten jó, így ezzel is kezelhetjük a problémát. Létezik kifejezetten pázsitnak készített műtrágya, de a sima, érett komposzt vagy szerves trágya is megfelel. Ezeket forgassuk a földbe a fűmagkiszórás előtt.
  5. Árnyéktűrő fűmagkeverék használata: végső esetben a területet fel kell ásni, majd újrafüvesíteni a megfelelő magkeverékkel. Nyilván ez a legkevésbé vonzó opció, hiszen a kert felásása idő és fáradság, ha mi magunk végezzük, ha meg kertészt hívunk, az pénz. (Itt és itt utána lehet nézni, hogy mennyibe kerül a kertfenntartás, kertgondozás. Annyit elárulunk, hogy súlyos tízezrekről beszélünk.)

Ezek a megoldások jöhetnek szóba, ha a mohás gyepet szeretnénk kezelni. Azzal sem árt tisztában lenni, hogy bár a fenti módszerek hatásosak, a problémát nem szüntetik meg azonnal. A dúsan zöldellő fű titka az állandó gondoskodás: bevethetünk pl. olyan műtrágyát, ami mohairtóval van keverve, így a gyep is megkapja az extra törődést, és a mohának is búcsút mondhatunk.

Persze, nem kötelező eltüntetni a mohát, igazából nem károsítja a kertet és a fűnek sem árt. Ha a gyep szépen fejlődik, akkor felesleges a mohátlanítással bajlódni.

Forrás: agroinform.hu

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Meddig érvényes az E recept a felhőben? Mutatjuk a részleteket

Ha az orvos felír nekünk valamit, de nem azonnal váltjuk ki, nem árt tudni, meddig hagyhatjuk a felhőben a receptet.

A legjobb heti akciók között a friss málna és rengeteg fagyi

Ma még elérhetőek a hét legjobb akciói, mutatjuk is miből érdemes csemegézni.

Nyakra-főre vásárolják a hőszigetelő festéket: csodafegyver kánikula idején vagy szimpla átverés?

Mennyire működik a valóságban a hőszigetelő festék? Összegyűjtöttük, amit tudni lehet.

80%-os fürdőbelépő diákoknak Budapesten – mutatjuk, hogyan kaphatod meg!

Jó hírünk van a fiataloknak! Mostantól kedvezményes fürdőbelépő járhat nekik Budapesten. Ha van...

Súlyos bírságra számíthat, ha így tart állatot: szigorodnak az állatvédelmi szabályok

Jogászunk, Dr. Kajó Cecília összefoglalta, hogyan változnak az állatvédelmi szabályok és milyen bírság vár a felelőtlen állattartókra.