Gyepszellőztetés házilag – mi a menete?
Aki kertészkedik, kertet ápol, az dús, egészséges és szép zöld gyepszőnyeget szeretne látni a kertjében. Ha a fű ok nélkül megsárgul, vagy pusztulni kezd, előfordulhat, hogy gyepszellőztetésre van szükség. De hogyan csináljuk a gyepszellőztetést házilag, mi ennek a menete?
A gyepszellőztetés a talaj apró lyukakkal való lyukasztásának folyamata, amely segíti a létfontosságú elemek, például a levegő és víz bejutását alulról. Hasznos folyamat, mely elősegíti a gyökerek mély növekedését, így erősebb, élénkebb pázsitunk lesz.
Mivel végezzük a gyepszellőztetést?
A gyep szellőztetését kézi vagy elektromos szerszámmal lehet végezni. A kézi gyepszellőztetők között megkülönböztetünk tüskés, illetve dugós eszközöket. A tüskéseket arra tervezték, hogy szilárd fogakkal segítsenek kis lyukakat létrehozni a talajban, a dugós gyepszellőztetők pedig eltávolítják a fű magját vagy dugóját a gyepről.
Ezen eszközök hatékonyak, de munkaigényesek is egyben, ha a fű magassága nagy. Nagyobb gyepfelület szellőztetésére érdemesebb az elektromos berendezést bevetni, amely ugyan drágább, mint a kézi szerszámok, de kevésbé fáradságos a használata.
Mi a menete a gyepszellőztetésnek? Hogyan csináljuk házilag?
A gyepszellőztetés nem túl bonyolult tevékenység, akár kezdő kertészek is könnyen elsajátíthatják tudományát. Lényege, hogy megkezdése előtt minden esetben nyírjuk le a füvet, a legtömörödöttebb területen többször is menjünk át, mert a legtöbb gép csak kis százalékot takar le a talajfelszínen. Ha lágyan tömörödik a talaj, akkor többször szellőztessük meg az egész gyepet.
Abban az esetben, ha még soha nem szellőztettünk gyepszőnyeget, vagy komolyan tömörödött a talaj, kétszer is menjünk át a felületen úgy, hogy a második menet merőleges legyen az elsőre. Ezt követően hagyjuk a talajdugót a gyepen, amelyet a folyamat során eltávolítottunk.
Miután ezekkel végeztünk, alaposan öntözzük meg a pázsitfelületet, ha lehetséges tápanyagban gazdag oldattokkal is. Az újonnan szellőztetett gyepet a következő hetekben 2-3 naponta locsoljuk, tartsuk azt mindig nedvesen, hogy ezáltal elősegítsük a csírázást.
A teljes szellőztetési folyamatot követően a szellőztetett gyepet talajjal fedjük le, ideális esetben komposzthoz kevert termőtalajokat kell használni. A termőtalaj szétterítésével hozzunk létre kb. 1 cm vastag réteget. Ezután szórjuk szét a magokat kézzel, nagy seprőmozdulatokkal, vagy szóró segítségével. Szórógép használata esetén először a magok felét vigyük fel, majd menjünk vissza minden újratelepíthető területre, és irányban szórjuk szét azokat. A magvak szétszórását követően hengereljük meg a gyepet.
Mikor végezzük el a gyepszellőztetést?
A gyepszellőztetést tavasszal mindenképp érdemes elvégeznünk, lehetőleg április végén vagy május elején. Egy évben 5-6 alkalommal érdemes megejteni. Ősszel se hanyagoljuk el, mert télen a hó alatt befülledhet a gyep.
Fontos, hogy mindig győződjünk meg arról, hogy nincs gombás fertőzés a kertünkben, mert a gyepszellőztetéssel ezt is elterjeszthetjük.
A gyepszellőztetés folyamata nemcsak szép, dús gyepszőnyeget eredményez számunkra, de a pázsitunk növekedésének és egészségének is kulcsfontosságú összetevője. Ha rendszeresen elvégezzük a gyepszellőztetést, akkor nem kell annyi tápoldatot használnunk, amivel jelentősen spórolhatunk.
Hasznosnak találtad ezt a cikket?
Küldd el másoknak is: