Húsvétig még eldől, hogy mennyibe fog kerülni a sonka, de egyelőre nincsenek túl jó kilátások. Az ünnep azonban akkor az igazi, ha a friss, tavaszi zöldségek mellett aranybarna, otthon sütött kalács és omlós sonka díszíti az asztalt. Törjük meg a böjti időszakot egyszerűen tökéletesre főzött sonkával, amelyhez elmondjuk a legfontosabb tudnivalókat. Mire érdemes figyelni a füstölt sonka főzése során?

A jó főtt sonka a jó alapanyagnál kezdődik, tehát nem mindegy, hogy hogyan választjuk ki a húsvéti asztalra szánt sonkát. 

Füstölt sonka főzése: milyen sonkát vegyünk?

Akár hentesnél, akár szupermarketben vesszük meg a sonkát, ha odafigyelünk az alábbi dolgokra, akkor ízletes, szép sonkát vásárolhatunk.

A hagyományos tartósítás sózással, majd füstöléssel történik, amely több időt vesz igénybe, mint a gyorspácolási folyamat. Nem feltétlenül rosszabb a minősége annak a gyorspácolt sonkának, amit nagyobb üzletláncoknál vásárolunk. Érdemes azonban szem előtt tartani, hogy a páclé miatt magsabb lehet a víztartalma, ezért összeshet főzés közben és kevesebb ideig áll el, mint a hagyományos.

A sonka színe

Választásnál érdemes a sonka színét megfigyelni. A hagyományos pácolással készült sonkák belül sötét rózsaszín, bordó színűek. Minél világosabb egy sonka, annál valószínűbb, hogy gyorspácolással készült. Arra figyeljünk a sonka bőrénél, hogy egységes és szépen tisztított legyen.

A sonka állaga

A sonka állagánál azt érdemes megnézni, hogy ne legyen se túl puha, se túl kemény. A nagyon puha sonka nagy víztartalomra utal, ha pedig túl kemény, akkor a kelleténél jobban ki van száradva. A csomagolt sonka esetében a csomagoláson belül nem lehet semmilyen zsír vagy folyadék és az sem jó jel, ha levet engedett a sonka.

Füstölt sonka főzése lépésről lépésre

Miután kiválasztottuk a sonkát, ami ízlés szerint lehet csülök, kötözött sonka vagy akár pulykacomb is, áztassuk be annyi hideg vízbe, ami ellepi a sonkát. Ezt főzés előtt egy nappal vagy éjszakára érdemes, így a felesleges só távozik a sonkából. A gyorspácolt sonkákat nem szükséges beáztatni főzés előtt.

Másnap hideg vízben- nagy lábosban, annyi vízzel, hogy ellepje a sonkát-  tegyük fel a sonkát főni és ízesítsük bátran a főzővizet. Tegyünk bele babérlevelet, egész szemű borsot, hagymát és fokhagymát, de jöhet bele borókabogyó is.

Alacsony lángon főzzük a sonkát, akár 4-5 órán keresztül. Figyeljünk a hőfokra, ha magas lángon főzzük a sonkát, szétesik. 

Hogyan lesz igazán omlós és szaftos a füstölt sonka?

Miután megfőtt a sonka, hagyjuk benne a lábosban, tegyük rá a fedőt és várjuk meg, hogy ott hűljön ki. Így nem szárad ki, omlós és szaftos marad, nem utolsó sorban pedig könnyen lehet majd szeletelni.

Extra tipp

A húsvéti tojásokat megfőzhetjük a sonkával együtt. Különösen finomak lesznek a tojások, ha betesszük a sonka mellé és ott főnek meg. A tojásokat is hagyhatjuk a főzővízben kihűlni, így teljesen átveszik a sós, füstös ízt.

Így egy mozdulattal meg is vagyunk a sonkával és a tojással.

Jöhet egy saját készítésű húsvéti kalács, ami 35 perc alatt aranybarnára sül? Mutatunk hozzá egy szuper receptet.

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Kevés a családi pótlék? Van megoldás!

Az egy gyermeket nevelő szülőknek havi 12 200 forint családi jár. Érthető módon a legtöbben úgy gondolják, kevés a családi pótlék. De kinek járhat...

4 olcsó okostelefon, amivel nem lőhetsz mellé

Van élet a több százezer forintos okostelefonokon túl is. Megnéztük, melyik a legjobb olcsó okostelefon 2024-ben, összegyűjtöttünk ismét 4 olcsó okostelefont. Hétfőn bemutatta az Apple...

Örülhetsz, ha szőlővel álmodsz – mennyire ismered a szüreti babonákat?

A szüreti időszak rengeteg izgalmat és hagyományt tartogat, amihez nem kevés babona és hiedelem is kötődik. Vajon mennyit tudsz ezekről a furcsa szokásokról és...