A mosógép a legtisztább használati eszköz az otthonunkban- vagy mégsem? A szűrőjében elakadhatnak a mosás közben a ruhákról leszakadó vagy a zsebekből előkerülő dolgok- cipzár, pénzérme, csatok, anyagok- de hogy miért kellene a mosógépet külön kitisztítani? Az általunk megkérdezett mosógép szerelő szerint mindennapos használat mellett havonta egyszer ki kellene tisztítanunk a mosógépet, hogy a lehető legtovább használni tudjuk. Viszont nagyon nem mindegy, hogy mivel és hogyan. Ha elöltöltős mosógép tisztítása a cél, akkor mutatjuk a legjobb módszereket és azt is elmondjuk, hogy mit érdemes elkerülni.
Miért fontos az elöltöltős mosógép tisztítása?
A mosógép nedves környezete tökéletes táptalaj a penészgombák és baktériumok elszaporodásához. Az elhanyagolt, nem tisztított mosógépekkel történő mosás során a lerakódott gombák és baktériumok a ruhákon landolnak, amelyeket viszünk tovább a bőrünkre. Ez különösen problémás a babák vagy a bőrproblémákkal, allergiával küzdők számára.
Az sem mindegy, hogy meddig tudjuk használni a mosógépünket. Ha nem is örök életre tervezünk vele, de azért senki sem szeretne 3 évente új mosógépet venni vagy évente több tízezer forintért javíttatni, ha nem muszáj. A rendszeres és megfelelő tisztítás növeli a mosógép élettartamát. A mosógép belsejében – leggyakrabban a fűtőszálon- lerakódó vízkövet nem látjuk, viszont, ha nem takarítjuk vastag réteggé alakul és meghibásodnak a mosógép vízzel érintkező alkatrészei (tömlő, szivattyú, dob).
Büdös mosógép tisztítása
Az alapszabály, hogy a mosógép tisztításához üres mosást indítsunk. Állítsuk a programot a leghosszabb mosási időre és 90 fokra- majd a választott tisztítószert helyezzük a mosógép dobjába. Indítsuk el az üres mosást és amikor lejárt szellőztessük a mosógépet. Egyébként sem tanácsos a mosógépet zárva tartani, mert könnyen bepenészedik, az a jó, ha mindig szellőzik.
A titok itt is a rendszerességben rejlik, ha megvan a kedvenc tisztítószerünk, ismételjük havonta a fnti tisztító mosást.
Mosógép tisztítása ecettel és szódabikarbónával
A két legkézenfekvőbb házi tisztítószer az ecet és a szódabikarbóna, csempére, wc-be, gyakorlatilag minden felületre ajánlják a használatát. Mosógép esetében azonban nem árt óvatosnak lenni a használatával. Az ecet erős maró hatása nemcsak a vízkövet oldja le, de könnyen kárt tehet egyes alkatrészekben. A szakemberek azt ajánlják, hogy ecetet a mosógép külső alkatrészeinek tisztításához használjuk: pl. a mosószer adagoló vagy a mosógép ajtaján lévő gumi tömítés.
A szódabikarbóna vagy mosószóda használata viszont kifejezetten ajánlott, akár a fehér ruhák mosásához is adagolhatjuk. Nemcsak fehérítenek és szagtalanítanak, de meggátolják a vízkő és penészképződést is.
Mosógép tisztítása citromsavval
A citromsavval kapcsolatban is óvatosságra intenek a szakemberek. Erős oldószer, ezért könnyen kárt tehet a gumialkatrészekben és korai elhasználódásukhoz vezethet.
Mosógép tisztítása trisóval
A trisó – vagyis trinátrium foszfát- egy általános zsíroldó szer, amely kiválóan tisztítja a mosógép dobját. Két-három evőkanál trisóval indítsunk egy 90 fokos mosási programot. Ennél a módszernél arra kell figyelni, hogy amennyiben esetleg marad a dobban trisó, az megfogja a ruhákat. Így a trisóval történő mosás után egy üres mosás indítása is javasolt, hogy ne maradjon semmi a gépben. Mondjuk nem ez a legkörnyezetkímélőbb módszer, hiszen a többi esetben elég egy mosás is.
Mosógép tisztítás mosogatógép tablettával
A mosogatógép tabletta valójában mindent tartalmaz, ami a zsíroldáshoz és fertőtlenítéshez szükséges és nem károsítja a mosógép alkatrészeit. Dobjunk egy tablettát a mosógép dobjába és indítsunk 90 fokon egy mosási programot.