Vegán kimchi recept: egészséges, egzotikus és egyszerű

Arról írtunk már cikket, hogyan lehet elkészíteni házilag a kimchit és hogy pontosan mit is jelent, milyen a savanyítási módja. Most megnézzük, milyen a vegán kimchi recept.
Nagy különbség nincsen közöttük, csak a halszószt kell helyettesítenünk valamilyen sós hozzávalóval. Több lehetőség közül választhatunk, mint a miso paszta, gochujang paszta, vagy paprikás miso, szójaszósz és zöldség alaplé.
A vegán kimchi receptje
Koreai pikáns savanyúság
Recept nyomtatása
Felszerelés
- Robotgép
- Befőttes üveg/kimchi tárolóedény
Hozzávalók
A fő hozzávaló:
- 1400 gramm kínai kel
- 40 gramm só
Zöldségek:
- 200 gramm fehér retek
- 1 szál répa
- 2 szál újhagyma
- 1 fej vöröshagyma (nagyobb)
- 6 gerezd fokhagyma
- 3 cm gyömbér
Marinád:
- 2 ek szójaszósz
- 50 gramm chili pehely
- 40 gramm piros paprikapor
- 1 darab Nashi körte (vagy alma)
Rizspaszta:
- 160 gramm víz
- 2-3 ek rizsliszt
- 2-3 ek cukor
Elkészítés
- Vegán kimchihez vágjuk a káposztát kb 3 cm x 3 cm-es darabokra. (Az eredeti receptben a káposztát hosszában vágják fel és nagyobb darabokban dolgozzák fel. Így viszont több időbe telik a fermentálás folyamata).
- Mossuk át, majd lecsepegtetés után tegyük egy edénybe, szórjuk rá a sót, forgassuk át és hagyjuk állni minimum fél órát. Időnként keverjük meg. A lényeg, hogy megpuhuljon a káposzta.
- Következő lépésünk a rizspaszta elkészítése. Főzőedénybe öntsük bele a vizet, majd a rizslisztet. Forraljuk fel és kevergessük krémes masszává, végül a cukrot is adjuk hozzá. Tegyük félre hűlni.
- Az újhagymát, a répát, a retket vágjuk vékony szeletekre. Tegyük őket egy tálba.
- Robotgépben aprítsuk össze a vöröshagymát, gyömbért és fokhagymát, a nashi körtét/almát, chili pelyhet, paprikaport, szójaszószt, rizspasztát egy egységes masszává.
- Amikor eléggé megpuhult a káposzta, mossuk át háromszor sima vízben, majd csepegtessük le. Ezt követően keverjük össze a felaprított zöldségekkel, majd a marináddal.
- Helyezzük a kimchit fertőtlenített befőttes üvegbe, vagy kifejezett kimchi tárolóedénybe. Figyeljünk oda, hogy ne legyenek levegőbuborékok az edényben, jól nyomjuk le a zöldségeket. Ha kell egy kis sós vizet is ráönthetünk. Zárjuk le légmentesen.
- Hagyjuk fermentálni egy hűvösebb szobában 2-3 napot vagy a hőmérséklettől függően egy hetet, hogy elkezdődjön a savanyodás. Annál savanyúbb lesz, minél több ideig fermentálódik. Ezután hűtőben tároljuk. Frissen, pár naposan is fogyasztható már. Idővel egyre savanyúbb lesz, mivel a hűtőben is folytatódik a savanyodás.