Nyitólap Spórolj! Fogyasztóvédelem Védd meg adataid és pénzed az internetes csalóktól! Segítünk!

Védd meg adataid és pénzed az internetes csalóktól! Segítünk!

adathalász

Szinte naponta találkozhatunk olyan hírekkel, amik arról szólnak, csalók lopták el gyanútlan áldozatok adatait. Emiatt ma már muszáj gyanakodva hozzáállnunk minden SMS-hez, telefonhíváshoz, weboldalhoz, ha azok bármilyen adatunkat kérik. Segítünk, hogyan védekezhetsz a csaló SMS-ek, telefonhívások, weboldalak ellen.

Nagyon sok helyen támadhatnak már adathalász csalók. Kaphatunk SMS-t, telefonhívást, de weboldalak is próbálhatják adatainkat, pénzünket ellopni.

Csaló SMS

Gondoljunk csak azokra az SMS-ekre, amit a legtöbben már kaphattunk az elmúlt években. Azt állítják, csomagunk érkezett, de meg kell adnunk a szállítási címet, hogy kézbesíteni tudják. Ha pedig jóhiszeműen rákattintunk az SMS-ben lévő linkre, könnyen ellophatják érzékeny adatainkat. Ezek ellen úgy védekezhetünk, ha gyanúval fogadunk minden ilyen jellegű SMS-t. A link, a feladó neve mind-mind gyanús lehet, hiszen csak próbál hasonlítani egy nagyobb csomagküldő cég nevére, valójában elég más.

Csaló telefonhívások

Olya is van, hogy telefonon keresnek fel a csalók. Azt állítják, valamilyen közműszolgáltatótól hívnak, és gyorsan be kell fizetnünk egy adott összeget, különben lekapcsolják a szolgáltatást (Pl.: gázt, villanyt, internetet). Azt is lehet, hogy azt mondják, a bankunktól keresnek, mert történt valamilyen támadás, ezért gyorsan kellenek az adataink. Természetesen ezt is csak azért mondják, hogy ellopják azokat. A valóságban egy közműszolgáltató, vagy éppen egy bank soha nem kér szenzitív adatokat, bankkártya adatokat telefonon. A módszer lényege, hogy olyan helyzetbe hozzák a kiszemelt célpontot, hogy annak sürgősen kelljen tennie valamit, ne legyen ideje végiggondolni, utánajárni a dolgoknak. Ne higgyük el soha azt, hogy azonnal kell cselekednünk, ha azonnali döntést várnak, akkor tegyük le a telefont!

Csaló weboldalak

A bűnözők a weboldalakon is egyre rafináltabb trükkökkel próbálják rászedni a bankkártyájukkal vásárló vevőket. Van, hogy márkás termékeket kínálnak hihetetlenül kedvező áron. Ilyenkor tartsuk szem előtt: Ha valami túl szép, hogy igaz legyen, az nem az! Ha innen rendelünk, és kártyával fizetünk, könnyen visszaélhetnek adatainkkal a csalók, plusz valószínűleg a kifizetett termék sem érkezik meg soha. Ha utánvétes vásárlással próbálkozunk, akkor is átverhetnek. A csomagban lehet, hogy nem is az lesz, amit rendeltünk, hanem valami gagyi kacat, rossz méretben. Reklamálni nem nagyon lehet, hiszen ügyfélszolgálat nincs, a futárnak kifizetett pénzt visszaszerezni pedig ilyen esetben nagyjából lehetetlen. Ilyen weboldalról tehát legjobb nem is vásárolni.

Ellenőrizd a weboldalt az internetes csalók ellen!

Egy webáruház honlapján, mindig nézzük meg a “rólunk” szóló részt. El kell olvasni, melyik céggel szerződik a vásárlás során, mi a neve, hol van a székhelye, egyáltalán létezik-e. Az oldalon minden esetben fel kell tüntetni a címet, az adószámot és a cégjegyzékszámot, illetve a csomagküldésre jogosító nyilvántartási számot.

A böngészőkben utána lehet nézni, hogy egy ismeretlen webáruházat működtető társaságról mi mások véleménye, valóban szállítanak-e. Írjuk be a keresőbe, a kinézett webáruház nevét. Lehet, hogy veszélyesnek minősítette korábban olyan weboldal, ami kifejezetten csaló oldalak feltérképezésével foglalkozik. Térkép weboldalon is érdemes megnézni, milyen a telephelye, boltja, tényleg létezik-e a megadott címen valami.

Sokat tehetünk azért, hogy ne verjenek át, ha átolvassuk az általános szerződési feltételeket, üzletszabályzatot is. Ha ezeket magyartalanul fogalmazták meg, hemzseg bennük a helyesírási hiba, nincs benne a webáruházat működtető cég neve, máris be lehet zárni az oldalt.

Nyitólap
Kihez forduljak?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél
Exit mobile version