Gondoljunk bele mi minden működik árammal. Ha esetleg áramszünet van otthon vagy a műhelyben, esetleg olyan helyen szeretnénk áramot használni, ahol nem elérhető – ilyenkor nagyon jó szolgálatot tehet egy áramfejlesztő. Kerti sütögetésnél, nyaralókban, hétvégi házakban, hosszú pecázásoknál is jól jön egy hordozható áramfejlesztő. Utánajártunk, hol kezdődnek az árak, ha olcsó aggregátort keresünk, és azt is elmondjuk, hogy milyen helyzetre melyiket érdemes megvásárolni.

Milyen áramfejlesztők közül választhatunk?

Működési elvüket tekintve vannak benzines, dízeles és gázzal működő aggregátorok is, illetve vegyes meghajtásúak is.

Fontos tudni, hogy a benzines és a dízeles zárt térben is használható, a gázzal működő áramfejlesztőket viszont csak kültéren szabad használni. A beltéri használatnál különösen oda kell figyelni a szellőztetésre és hogy túl kicsi helyiségben ne használjuk, mert káros az egészségre!

A kiválasztásnál fontos előre átgondolni, hogy mire szeretnénk használni és mekkora gépekhez, mert az aggregátor teljesítményét ehhez kell igazítanunk. Legalább 20-30%-kal legyen nagyobb az aggregátor teljesítménye az egyidejűleg használni kívánt eszközök összteljesítményénél. Ha ennél kisebb, az hosszú távon nem tesz jót, hiszen nem tudjuk mindig maximumon működtetni az aggregátort.

Otthoni használatra az egyfázisú áramfejlesztők az ideálisak. A legtöbb házi, irodai vagy kerti eszköz is egyfázisú.

Vannak háromfázisú aggregátorok is, ezeket leginkább az építkezéseken használják, nagy teljesítményű gépek működtetéséhez. Ilyet teljesen felesleges hétköznapi használatra beszerezni, a telekre vagy túrázáshoz bőven elég az egyfázisú áramfejlesztő.

A folyamatos feszültség ingadozásokat az egyszerű eszközök nem érzékelik, viszont egy telefon vagy laptop használata közben működési zavar léphet fel. Ezt az inverteres áramfejlesztők használatával lehet kiküszöbölni, tehát tv, telefon és számítógép mellé ilyen a megfelelő aggregátor.

Olcsó aggregátor: hol érdemes most venni?

Olcsó aggregátort például a Praktiker áruházban találunk, ott éppen nagy kiárusítás van. Bőven lehet válogatni az akciós inverteres és hagyományos termékek között is. Például 650 watt teljesítményű aggregátort már 47.994 forintért is vehetünk. 

2000 watt teljesítményű inverteres áramfejlesztőhöz 124.990 forintért juthatunk hozzá ugyanebben az áruházban.

Hagyományos aggregátorokat is bőven találunk a kínálatban, egy benzines, 2600 watt teljesítményű gépet például már 98.990 forintért megvehetünk.

Az Obiban a legolcsóbb 74.990 forintért egy 800 wattos, benzinmotoros aggregátor.

Használtan is rengeteg áramfejlesztő elérhető a piacon. Többnyire hosszú életű, strapabíró szerkezetekről van szó, így ha biztonsági tartalékként szeretnénk otthonra venni, akkor kellő körültekintéssel választhatunk a használt piac kínálatából is. Hasznos segítség, hogy milyen teendőink vannak ez első beindítás előtt és milyen műszaki tulajdonságokra figyeljünk pontosan, amelyről itt tájékozódhatunk részletesen.

Tudtad?

Az aggregátor szakszerűtlen használata életveszélyes is lehet, ezért a legfontosabb minden használat előtt a biztonsági ellenőrzés. A közcélú hálózatokon végzett munkákhoz pedig bejelentési kötelezettség tartozik. Az Eon oldalán elolvashatjuk az ezzel kapcsolatos részletes tudnivalókat.

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

4 olcsó okostelefon, amivel nem lőhetsz mellé

Van élet a több százezer forintos okostelefonokon túl is. Megnéztük, melyik a legjobb olcsó okostelefon 2024-ben, összegyűjtöttünk ismét 4 olcsó okostelefont. Hétfőn bemutatta az Apple...

Örülhetsz, ha szőlővel álmodsz – mennyire ismered a szüreti babonákat?

A szüreti időszak rengeteg izgalmat és hagyományt tartogat, amihez nem kevés babona és hiedelem is kötődik. Vajon mennyit tudsz ezekről a furcsa szokásokról és...

Kétszer többe kerül a magánbölcsi, mint a jogi egyetem

A magyar családok számára a gyermekek bölcsődei elhelyezése sokszor kihívást jelent, sok esetben ugyanis nem megoldható az állami bölcsődékben való elhelyezés helyhiány miatt. Ekkor...