Fermentálás otthon: amit még most érdemes eltenni 

A fermentálás a legegyszerűbb tartósítási technika, amelyet otthon is könnyűszerrel elvégezhetünk, ráadásul fillérekből. Elnézve a bolti vagy piaci savanyúságok árát, érdemes elsajátítani a fermentálási technikát. Két hozzávaló szükséges és bárki meg tudja csinálni, egyedül türelem kell hozzá, amíg beérik a folyamat, vagyis a zöldségek elkészülnek. Mutatjuk, milyen a fermentálás otthon, hogyan fogjunk hozzá és mire érdemes odafigyelni.

Mi pontosan a fermentálás és miért hasznos?

A fermentálás az élelmiszerek tartósítására szolgál, viszont nem kell hozzá befőzni vagy mesterséges tartósítószereket adni. Ez a legegyszerűbb tartósító eljárás, amelyhez csak sóra és vízre van szükségünk. Valójában a zöldségeket sós vízben tesszük el és a folyamat során természetes tejsavbaktériumok képződnek, amelyek egyrészt tartósítanak, másrészt nagyon jót tesznek a bélflóránk egészségének. Ráadásul szinte fillérekből készíthetünk saját savanyúságot, amelyhez bármilyen zöldséget felhasználhatunk.

Az aktív tejsavbaktériumok biztosítják az egészséges és kiegyensúlyozott bélflórát. Ez azért is fontos, mert az immunrendszerünk nagy része a belekben található. A fermentált ételek emellett csökkentik a káros baktériumok, vírusok vagy gombák elszaporodását.

A fermentált zöldségek sokkal könnyebben emészthetők abban az esetben, ha valaki nehezen emészti a nyers zöldségeket, például epe probléma esetén. Számukra kiváló alternatíva a fermentált zöldség.

Fermentálás otthon: milyen kellékek szükségesek hozzá?

  • Tiszta befőttes üveg vagy csatosüveg
  • Zöldségek ízlés szerint, fontos, hogy a hibás részeket távolítsuk el.
  • Jódmentes só. A jód gátolja a fermentálódás beindulását.
  • Ízlés szerint fűszereket is tehetünk az üvegbe, jöhet babérlevél, egész bors vagy fokhagyma mellett zöldfűszerek is.
  • Tálca az üvegek alá, mert a fermentálási folyamat közben kifolyhat az üvegből a folyadék.
  • Ha csapvizet használunk, forraljuk fel és hűtsük vissza mielőtt az üvegbe töltenénk.

A legegyszerűbb recept

  1. Mossuk meg a zöldségeket, vágjuk ki a hibás részeket és szeleteljük fel.
  2. A felöntőléhez tiszta vízre és sóra van szükség. 1 liter vízhez 20 gramm sót ajánlott hozzákeverni. 
  3. Helyezzük a zöldségeket és ízlés szerint a fűszereket a befőttes üvegekbe.
  4. Öntsük fel a zöldségeket a felöntőlével. Fontos, hogy a lé ellepje a zöldségeket, viszont arra is figyeljünk, hogy maradjon 1-1,5 cm hely a fedő alatt, mert a fermentálási folyamat részeként a folyadék szintje emelkedni fog.
  5. Zárjuk légmentesen a befőttes üvegeket, fontos, hogy ne jusson be oxigén, akkor lesz tökéletes a folyamat.
  6. Napfénytől védett helyre tegyük az üvegeket, az első néhány napban 20-22 fokos helyiségbe, utána 15-22 fokos helyen tároljuk. 
  7. Naponta 1-3 alkalommal lazítsuk meg a befőttes üveg tetejét és engedjük ki a felesleges gázokat/folyadékot. Csatos üveg használata esetén ez nem szükséges.
  8. Körülbelül egy hét elteltével megkóstolhatjuk a levet, de hőmérséklettől függően tovább is tarthat a folyamat. 
  9. Ha a levet elég savanyúnak érezzük, akkor  a nehezével megvagyunk. Tegyük hűtőszekrénybe az üveget és gyakorlatilag hónapokig is eláll- ha marad belőle addig.

Fermentálás otthon: tényleg bármilyen zöldséggel működik?

Igen, bármilyen zöldségek fermentálhatunk, amit szeretünk. Ez esetben is érvényes, hogy inkább az idény zöldségeket érdemes eltenni, hiszen azoknak a legnagyobb a vitamintartalma, amely ráadásul teljes egészében meg is marad a fermentálás során.

Novemberben is számos szezonális zöldségből választhatunk, amelyek a fermentálásnál sem okoznak majd bonyodalmat: brokkoli, répa, pasztinák, gomba, zeller, édeskömény, hagyma, káposzta, kelkáposzta és kínai kel.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ha ilyen NAV üzenetet kapsz, fuss! Csalásra figyelmeztetnek a szakértők

Egyre gyakoribb egy NAV-os csalás – hamis SMS-ekkel és e-mailekkel próbálnak adatokat lopni. Tudd meg, hogyan ismerheted fel a csalókat!

Kétszer olyan jó kézkrém, mint a Vichy, de feleannyiba kerül

Ha bőrápolás, akkor urea! Megtaláltuk azt a 4 kézkrémet, ami hatóanyagban ugyanannyit tud, mint a nagy márkák, viszont olcsók.

Így lesz hűvösebb a tűzforró panelerkély: árnyékolás olcsón, de igen hatásosan

A panelerkélyek a nyári kánikulában könnyen átmelegednek, de néhány kreatív, mégis olcsó házi trükk segítségével hamar élhetőbbé válhat.

Régi, foltos laminált padló tisztítása: ragyogó lesz újra, mutatjuk, mikor mit használj

Pofon egyszerű tippekkel lesz újra ragyogó a laminált padló. A durva szennyeződésekhez pedig extra tippeket is adunk.