Robogóval sem lehet bemenni ott, ahol behajtani tilos tábla van

Egyértelmű, hogy autóval nem lehet behajtani ott, ahol ezt tábla tiltja, de az ettől eltérő esetekben, mint például a robogó, már sokkal homályosabb az emberek tudása.

Súlyos pénzeket gombolhatnak le rólunk

A közlekedési szabályszegések birságai ma már igen komoly összegek. A gyorshajtásért már minimum 39000 forintot kell fizetni, egyéb szabálysértésért 6500 és 200 ezer forint között mozognak a büntetések.

Ki büntetheti meg a közlekedőt szabálytalanságért?

Tévhit, hogy közlekedési szabálysértésért csak a rendőrök, szabálytalan parkolásért pedig csak a parkolási ellenőrök büntethetik meg az embert. A hétköznapi nyelvben a „közteresek” névvel illetett önkormányzati rendészek szintén hatósági személyek, sokszor ők osztogatják a birságokat, és nem ritkán a rendőrökkel közösen dolgoznak.

Ki hajthat be ott, ahol behajtani tilos?

A behajtani tilos táblánál kizárólag az hajthat be, aki a kiegészítő táblán feltüntetett kategóriába esik. Ha például ez „célforgalom”, akkor az ott lakó behajthat. Ha viszont „rendőrség”, akkor csak a rendőrök hajthatnak be, ha pedig mondjuk „BKK”, akkor csak a buszok vagy a közlekedési szolgáltató más járművei.

Motorkerékpárral, robogóval és kerékpárral sem lehet behajtani ott, ahol erre a kiegészítő tábla nem jogosít fel. A szabály megszegéséért jelenleg 34000 forint helyszíni birságot kell befizetni (30 napos határidővel), és ez alól nem lehet kibújni, a „közteres” nem mérlegelhet és nem alkalmazhat méltányosságot, kötelessége a büntetést kiszabni arra, aki a szabályt megszegi.

Mit hívunk robogónak?

A robogó egy köznyelvi kifejezés azokra a motoros járművekre, amik a motorkerékpároknál kisebbek, egyszerűbben kezelhetők és jellemzően nincs rendszámuk, mert a lökettérfogatuk nem éri el az 50 köbcentimétert, teljesítményük 4-5 lóerő. Ezek B kategóriás vezetői engedéllyel vezethetők (sőt anélkül is, de ebben az esetben külön vizsga szükséges). A valóságban vannak nagyobb járművek is, amelyek bizonyos tulajdonságaikat tekintve robogók, de azokon már van rendszám és külön jogosítvány (pontosabban kategória) kell hozzájuk, mert mondjuk 125 vagy akár 800 köbcentiméteres motor is hajthatja őket.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ennek a bankszámlának nincs költsége: ezért éri meg nagyon Revolutot nyitni a 18 év alatti gyerekednek

Revolut 18 év alatt: így nyithatsz számlát akár ingyen, ezeket kell tudni róla.

Kötelező kiadnia a főnöködnek: ennyi szünet jár munkaidőben a dolgozónak

Biztos érezted már, hogy egy húzós munkanap közepén jól jönne egy kis levegő. Azt viszont nem mindenki tudja pontosan, hogy mennyi munkaközi szünet jár, és mikor. Pedig nem szívességről van szó, a pihenőidő jogszabályban rögzített kötelezettség.

Nem attól magas a villanyszámla, hogy sokat fogyasztasz: így jön ki a pontos végösszeg

Veled is előfordult már, hogy magas összegű villanyszámla érkezett? Nem feltétlenül az van, hogy túl sok áramot használtál, hanem inkább arról van szó, hogy miből áll össze pontosan az, amit fizetni kell.

Végleges rokkantsági ellátás: kinek jár, milyen feltételekkel, mekkora az összeg?

Mire utal a „végleges” kifejezés, és mi a rokkantsági ellátás és rokkantsági járadék közötti különbség?

Évente kérhetik a nyugdíjasok a 15.000-50.000 forintot: ki és hogyan igényelheti az egyszeri segélyt?

Egy váratlan betegség, a gyógyszerköltségek emelkedése vagy akár a közüzemi számlák befizetése is komoly terhet jelenthet egy kisnyugdíjas számára.

Ezekre a kedvezményekre jogosultak a Yettelnél az egyedülálló szülők: 0 forintos percdíjat is adnak

Az egyszülős kártya egy másik hasznos eszköz, amely jelentős kedvezményeket biztosít az egyedülálló szülők számára.