Ezek a legfontosabb ház körüli teendők ősszel

Itt van az ősz, itt van újra… vele pedig itt vannak a legfontosabb ház körüli teendők ősszel. Mutatjuk, miket érdemes megcsinálni a következő hetekben annak, aki kertes házban él.

Szeptember van, és habár még lesznek meleg napok, hamarosan elérkezik a hűvösebb, csapadékosabb idő. A tél még messze jár, van idő felkészülni rá, de halogatni semmiképp nem érdemes. A ház körüli teendők ősszel számosak, de legalább ezt a 6 dolgot meg kell csinálni.

Ereszcsatornák kitisztítása

A beázás leggyakoribb oka a nem megfelelő vízelvezetés. Ősszel esik a legtöbb eső, ha pedig ez az esővíz nem tud elég gyorsan elvezetődni, problémákat okoz. Az ereszcsatornák kitisztítása és átvizsgálása talán a legfontosabb ház körüli teendők ősszel. Ehhez fel kell mászni létrára, és ki kell szedni a falevelet, sarat, mohát, mindent. Nem egy könnyű, se nem élvezetes munka, de hatalmas károk előzhetők így meg. Ha az eresz valahol törött vagy lyukas, azonnal javíttassuk meg, ne halogassuk, mert a beázás sokkal többe fog kerülni, nincs értelme kockáztatni.

Az ablakok és ajtók ellenőrzése

A kültérbe nyíló nyílászárók alkotják a házunk kapcsolatát a külvilággal, így az időjárás viszontagságaival szemben is védenek bennünket, ez télen fontosabb, mint nyáron. Ellenőrizzük, hogy az ajtók és ablakok jól zárnak-e, a szigetelésük megfelelő-e, nem húznak-e és nincs-e penészedés. Ezek is ház körüli teendők ősszel, és ha valami nincs rendben, ne halasszuk, csináljuk meg minél hamarabb, mert borítékolhatóan gondot fog okozni. A fa nyílászárókat érdemes évente egyszer viaszolni, de a műanyag ablakok is igényelnek némi törődést, például a szerkezetük olajozást.

A fűtés, mint a ház körüli teendők ősszel

Egyelőre nem kell fűteni, de pár héten belül könnyen elképzelhető, hogy muszáj lesz. Éppen ezért ellenőriztessük minél hamarabb a gázkészülékeket (egyeseket magunk is megvizsgálhgatunk), a kéményekről se feledkezzünk meg, ha pedig fával fűtünk, legyünk különösen körültekintőek ezzel kapcsolatban. A tüzelőt nyilván már beszereztük, de ha mégsem, akkor érdemes ezzel is sietni. Az elektromos fűtés sem mindig drágább.

Kinti eszközök a helyükön?

A nyáron használt kinti eszközöket lassan el lehet pakolni, vagy legalábbis érdemes olyan állapotba hozni ezeket, hogy csak be kelljen tenni a fészerbe. A kerti grillt érdemes kipucolni, a szerszámokat megtisztítani, a fészert ellenőrizni, hogy megfelelő állapotban van-e, a kerti bútoroknak szintén nem árt egy kis takarítás.

El ne fagyjon a kerti csap!

A legfontosabb ház körüli teendők ősszel, főként ha azokat nyaralónkban végezzük el, biztosan tartalmazzák a vízrendszerek fagymentesítését. Ez a kerti csapok föld alatti elzárását és a fűtetlen épületekben teljes víztelenítést kell jelentsen. Ha ezt elmulasztjuk, milliós károkra lehet számítani, nincs értelme kockáztatni.

Árok és árokpart – ez is a te dolgod

Sokan nem tudják, de aki belterületen kertes házban él, annak az is a feladata, hogy a portája előtt a járdát, árokpartot és magát a vízelvezető árkot tisztán tartsa. Ez télen a hólapátolást jelenti elsősorban, ősszel pedig azt, hogy a gazt le kell nyírni, a levelet össze kell gyűjteni, az árkot pedig átjárhatóan kell tartani.

Nagytakarítás ősszel? Mindenképpen érdemes, van hozzá pár tippünk is!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Szülők, figyelem! Diákonként havi 130.000 forint támogatást kaphatnak az iskolák – itt vannak a feltételek

Szeptembertől új állami támogatás segíti a külföldről hazatérő tanulók beilleszkedését a hazai iskola rendszerbe.

Aki segítséget kér, az bátor. De mi is az a bátorság?

Segítséget kérni, beleállni egy folyamatba, ahhoz bátorság kell. De mi is valójában a bátorság?

Hogyan lehet ingyenesen utalni? A legális kiskapu, amiről kevesen tudnak

Fizetési kérelem, számlacsomagok és internetes szolgáltatók is adhatnak megoldást.

Mennyit ér a régi 1 és 2 forintos? Akár 10.000 forintot is kaphatunk egyes évjáratért

Sokan rejtegetnek még otthon a fiók mélyén régi aprópénzeket, de felmerül a kérdés, hogy vajon mennyit érnek.

Neked is ingyen lehet a padlásfödém-szigetelés, pályázni sem kell erre a támogatásra

Ha padlásfödém-szigetelés megcsináltatásán gondolkodsz, érdemes lehet várni 2 évet, mert az állami támogatás akár teljes egészében fedezheti.