Egy telefon akkumulátorának cseréje szerviztől és típustól függően akár 20-50 ezer forint is lehet – nem olcsó, de még mindig olcsóbb, mint új mobilt venni. A jó hír, hogy az okostelefon okos használatával mind a készülék, mind az akku élettartamát meghosszabbíthatjuk, és további töltés nélküli órákat nyerhetünk.

Hogyan kell helyesen tölteni a mobiltelefont?

Csak bedugjuk, aztán kész – nos, nem egészen. A legtöbb készülékben megtalálható lítium-ion akkumulátorok egyáltalán nem igénylik a teljes feltöltést. Ebből két dolog következik: a telefont nem szükséges 100%-ra tölteni és nem is szabad hosszú időre töltőn hagyni.

Miért? Felrobban?

Dehogy. Amiatt nem kell aggódnunk, hogy a telefon túltöltődik, az ilyesmi ellen már nagyon régóta védve vannak a készülékek. A problémát az okozza, hogy egy kevés energia elfogyása után  a mobil ismét töltődni kezd, vagyis folyamatosan 100%-on lesz. Szakértők szerint olyan ez, mintha egy izmot folyamatosan megfeszítene az ember. Minél többször és minél hosszabb időn át van teljes töltöttségen az akkumulátor, annál kevésbé tartja magát hosszabb távon.

A lényeg: elegendő a telefont 80-90%-ig feltölteni. Ne merítsük le teljesen és ne hagyjuk túl sokáig bedugva.

Energiazabáló alkalmazások

YouTube, Instagram, Netflix, Facebook, TikTok, Spotify – ezek a leginkább aksiigényes appok közé tartoznak. Érdemes megvizsgálni a gyártónként eltérő, előretelepített alkalmazásokat is, mert ezek is rossz hatással lehetnek az akkumulátorra. Az olyan társkereső appok, mint a Tinder, a Bumble, vagy a Grinder szintén. Általánosságban elmondható, hogy a nagyon sok értesítést küldő alkalmazások, a streaming szolgáltatások, valamint a szebb grafikájú játékok az igazán energiaéhesek.

Mi lehet ezekkel kezdeni?

A Beállítások menüben található valamiféle alkalmazásokat kordában tartó megoldás. A háttérben futó appok és szolgáltatások korlátozása például rengeteget segíthet, de érdemes a közösségi médiás értesítéseket is (részben) kikapcsolni. Ha az egyes alkalmazások engedélyeit szeretnénk megvizsgálni, azt a Beállítások alatt található Alkalmazások menüpont alatt, majd a jobb felső sarokban lekoppintható Engedélyek kezelése pont alatt tehetjük.

Hogyan bírja tovább az aksi? Ezt kapcsold ki!

Igazából amit nem használunk, annak nem is kell bekapcsolva lennie: a Wi-Fi, a Bluetooth, az NFC, a GPS és az adathasználat mind jelentősen terhelik az akkumulátort. Ezek közül bármelyik funkció kikapcsolható pár gombnyomással.

Ugyanakkor: Amikor csak tehetjük, kapcsolódjunk Wi-Fi-re, még akkor is, ha korlátlan a mobilnetünk. Jó tudni, a Wi-Fi-kapcsolat fenntartása jóval kevesebb energiát igényel, mint a mobilhálózati adatforgalomé. Ha viszont nincs használható hálózat a közelben, akkor célszerű ezt kikapcsolni. Az ok egyszerű: a bekapcsolt Wi-Fi folyamatosan keresi a környékbéli hálózatokat, ez pedig felesleges energiafogyasztással jár.

Legyen sötét!

A sötét/éjszakai mód kíméli a szemünket és az aksit is, win-win. A számítógépek és telefonok nagy felbontású képernyői több millió képpontból állnak, így érezhető energiamegtakarítást jelent, ha a háttér nem fehér, hanem fekete.  És persze ott a fényerő is: minél erősebb fényt bocsát ki a képernyő, annál több energiát fogyaszt. Ha hosszabb üzemidőt szeretnénk, akkor érdemes ezt is lentebb húzni.

Mennyi az aktív idő?

A fentiekből következik, hogy jobb, ha a képernyő minél kevesebb ideig aktív. Nem kevesebb mobilozást javaslunk, sokkal inkább okos használatot: a kijelzőbeállítások között megadható, hogy az utolsó érintésünk után mennyi idővel kapcsoljon le a kijelző. Próbáljuk ki először a legrövidebb idővel, de ha kényelmetlennek érezzük, állítsunk be eggyel hosszabbat. Így 20-30 perccel is visszafogható a napi képernyőidő, ami készenléti időben mérve 1-2 órányi pluszt is jelenthet.

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Élettársi kapcsolat vagy házasság? Szerződés, vagyonközösség, öröklés – tényleg nem számít a „papír”?  

Ma már teljesen szokványos, ha egy fiatal pár tagjai nem terveznek összeházasodni. Kapcsolatuk lehet erős és életre szóló, nem a „papír” meglétén áll vagy...

Azonnal meghalhatsz, ha vízzel akarod eloltani az elektromos tüzet: 10 életmentő tanács

Az elektromos tűz egy speciális és veszélyes tűzeset, amit elsősorban elektromos berendezések meghibásodása, túlmelegedése vagy vezetékek hibája okozhat. Az áram miatt nem alkalmazhatók a...

Havi 187 ezer forintot ad az állam albérlet támogatásra az álláskeresőknek: mutatjuk a feltételeket 

Az utóbbi hónapokban nem sokat hallhattunk róla, de idén márciusban a kormány új programot vezetett be, amely az albérleti díjak megugrása miatt segít az...