Hogyan teszi tönkre a vakondháló a drága gyepet? Mit használjunk helyette?

A vakond vakondhálóval és nélküle is úgy közlekedik a kertünkben, ahogy akar, legfeljebb nem vesszük észre. Egy ilyen háló telepítése elég költséges, érdemes átgondolni, valóban szükségünk van-e rá. Vakondháló helyett bevethetünk más, sokkal olcsóbb eszközöket az állatka távoltartására – olyan is akad köztük, amiért kertünk kifejezetten hálás lesz.

Mi a baj a vakondhálóval?

Vannak, akik szerint elégséges közvetlenül a gyepszőnyeg alá behelyezni a vakondhálót, így a vakond nem bírja feltúrni a járataiban feleslegként jelentkező földet a felszínre. Ettől függetlenül a talaj alatt vígan közlekedik, csak nem látjuk.

Ha már mindenképpen hálót akarunk, célszerű 25-30 cm mélyen a talajba helyezni (az öntözőrendszer alá). A háló tetején szükséges egy vastag humuszterítést alkalmazni, hogy a későbbi talajmunkálatok során ne sérüljön. Ekkora mennyiségű föld megmozgatása azonban nem olcsó – vajon megéri?

A mélyen lehelyezett háló sok bosszúságtól menti meg a kerttulajdonosokat, érdemes azonban hosszú távra tervezni. Ha nem elég mélyre telepítjük, akkor megakadályoz (majdnem) minden talajmunkát. Problémák lehetnek akkor is, ha a kertet újra kell füvesíteni, hiszen a gyökérzettel átszőtt vakondhálót nem lesz egyszerű felszedni.

Akkor sincs sok okunk az örömre, ha a nem túl mélyen lefektetett hálót könnyű felkapni. Egy normális gyep gyökere 15 cm mélyre is leér, tehát ha egészséges gyepről beszélünk, annak át kell, hogy szője teljesen a hálót. Csak a beteg, gyenge gyökerekkel rendelkező füvet lehet így felszedni.

A vakondháló árát tehát kétszer is megfizethetjük: először a telepítésnél, másodszor ha át akarjuk alakítani a kertet vagy újrafüvesítenénk. Lehet egy harmadik is, amikor a talaj a hálóval együtt a szeméttelepre kerül. Súlyos ökológiai lábnyom, amit a „szép” gyepért cserébe fizetünk.

Vakondháló helyett mit használjunk?

Mivel a vakond Magyarországon védett állat – természetvédelmi értéke 25.000 forint – csak az elriasztás jöhet szóba. Okosan kell nekifogni a vakondűzésének, mert rosszul is elsülhet a dolog. Felettébb makacs állatról beszélünk, ami ha egyszer valahol sok rovart talált a földben, oda később is vissza fog térni. Az eredménytelen, vagy nem átgondolt elűzési kísérletetek viszont felbosszanthatják. Mi működik és mi nem?

Vakondűző növények: sárfű, császárkorona, hasindító kutyatej, gyalogbodza – ezek hatásosak?

Dr. Némethy Zsuzsanna növényvédelmi szakmérnök szerint nem túl jók a különféle kellemetlen szagokkal operáló vakondriasztók és növények, mert fennáll annak a veszélye, hogy az állat egyszerűen megszokja a szagot. A rosszabbik eset, hogy megvadul, és akkor megint a kert látja a kárát.

Vakondháló helyett műtrágya

Létezik egy 100%-ban szerves anyag, ami 80%-ban szarvasmarha trágyát, 20%-ban birkatrágyát tartalmaz, így remekül táplálja a kertet, és még a vakondokat is elűzi (elvileg) a ricinusos hatóanyagának köszönhetően.

Vakondot nem öntünk!

Nem szabad a kiöntéses módszert sem alkalmazni, mert ekkor ugyanolyan esélye van annak, hogy megfullad az állat, mint annak, hogy elkezd más irányba terjeszkedni. Arról nem is szólva, hogy a vakondjáratok nagyon szerteágazók, igen sok vízre volna szükség. Nem biztos, hogy ilyen mennyiséget fel tud venni a talaj és a növények.

Kerítés és háló?

Fentebb részleteztük, milyen hátrányai lehetnek a vakondhálónak. Megfelelően telepítve távoltarthatja a vakondokat, de hosszú távon nem feltétlenül éri meg. A szakember szerint megoldás lehet a kertünket övező olyan kerítés, ami alatt nem tud átmenni az állat. Azonban van rá esély, hogy ha valahogy mégis bejut, akkor nem fog tudni távozni.

Mi marad? Vakondháló helyett (ultra)hang

A vakond az erősebb hangokat nem kedveli, így egy ideig hatásos lehet a vakondjáratba ferdén ásott üveg, amit a szél „megfütyültet”. Az üvegre köthetünk anyacsavart, vasszöget, hogy nagyobb legyen a „lárma”. A módszer sajnos nem jelent végleges megoldást, mert a vakond idővel hozzá fog szokni.

Az üveges technika modern verziója az ultrahangos vakondriasztó:

A legjobbak az ultrahangos készülékek. Ezeknél viszont arra kell figyelni, hogy ne csak egyet vegyünk, mert akkor a vakond fogja magát, és kikerüli. Több ilyen riasztót kell vásárolni, és úgy kell elhelyezni őket, hogy a vakondot a kívánt irányba tereljék. Ha erre nem figyelünk, előfordulhat, hogy az állat épp az ellenkező irányba kezd el vonulni, mint amerre mi szeretnénkmagyarázza Némethy Zsuzsanna.

Az ultrahangos készülékek olyan frekvenciájú hangokat bocsátanak ki, amelyeket az ember nem hall, de a vakond igen. Az állat érzékeny az 1000 Hz alatti frekvenciájú hangra, így a készülék által kibocsátott 300-400 Hz (más esetben 100-700 Hz) frekvenciájú hangimpulzusok irritálják, ezért elhagyja a területet.

Azt a szakember is leszögezi, hogy mindenki számára működő megoldások nincsenek. Ha nem zavarnak a túrások, akkor jobb békén hagyni a talajmunkást. A vakondűző növényeknek is adhatunk egy esélyt, hiszen elképzelhető, hogy éppen a mi kertünket feldúló állatoknál válik be. A megoldások közül az ultrahangos készülék kecsegtet a legtöbb sikerrel, de erre sincs garancia.

Hasznosnak találtad ezt a cikket?
Küldd el másoknak is:

Kérdésed van?

Fordulj ügyfélszolgálatunkhoz, segítünk!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

SZÉP-kártyára lakásfelújítás: itt a részletes lista, mennyi mindenre költheted

2025-től új lehetőség nyílik azok előtt, akik a SZÉP-kártyájukon lévő összeget nemcsak pihenésre,...

Így csökkenthető az időskori esések és izomvesztés kockázata: a leucin hatása

Az életkor előrehaladtával egyre nagyobb figyelmet kell fordítani az izomzat állapotára, hiszen a...

Nyugdíjasként dolgozik? Sok pénzt veszíthet, ha ezt nem teszi meg – A betegszabadságtól a táppénzig 5 fontos tudnivaló

Jó tudni, hogy milyen szabályok vonatkoznak a nyugdíjas munkavállalóra.

Eláztattam a szomszédot, most mi lesz?! Kifizeti a biztosító vagy én állom a cehet? A jogász válaszol

Kit terhel a felelősség, ha beázás történik egy társasházban? Jogászunk válaszol.

Így gazdagodj meg használt étolajból – Videó

A használt sütőolaj újrahasznosítható – de csak akkor, ha összegyűjtjük. Minden literje, tehát minden cseppje pénzt ér. A használt étolaj leadása egyre több helyen lehetséges.

Mennyibe kerül az állami horgászjegy 2025-ben: mutatjuk az árakat és hogy kinek ingyenes

Magyaroszágon több mint egymillió horgász van, ez igen nagy szám: minden tizedik magyar...