A hét első napjaiban élvezhettük a derűs, napsütés időt, azonban szerda este érkezik egy sekély ciklon, ami sok esőt, jelentős mennyiségű csapadékot hoz. Hétvégén szórványosan már kialakultak erős zivatarok, de ami most jön, az várhatóan sokkal komolyabb lesz. Még van időnk felkészülni! Hogyan védekezzünk az esőkárok ellen, miként óvjuk meg az autót, a lakást, hogyan menekítsük biztonságba értékeinket? Ebben segítünk.

Brutális mennyiségű esőre számíthatunk

Szombaton és vasárnap egy ciklonális mező érintette térségünket, ebből fakadtak a hétvége záporai, zivatarai. A nyomában kissé lehűlt a levegő, de panaszra nem lehet okunk: egy anticiklonnak köszönhetően a hét első napjai esőmentes, napos idővel telnek. De nem sokáig. Várhatóan szerda este érkezik egy sekély ciklon, ami jelentős változást hoz: Ez a legcsapadékosabb időjárási szituáció, ami az év ezen részében csak kialakulhat a térségünkben – mondta  24.hu-nak Molnár László meteorológus, a Kiderül.hu munkatársa.

Az előrejelzés szerint csütörtöktől a jövő csütörtökig a sekély ciklon két hullámából 1, akár 2 havi csapadékmennyiség várható, főleg hazánk nyugati, délnyugati tájain. Ez 50-100 millimétert jelent intenzív, hosszú esőzések formájában.

Hogyan védekezzünk az esőkárok ellen?

Így óvhatjuk meg otthonunkat

Egy heves esőzés, nagyobb vihar kockázatot jelen házunkra nézve, ezért feltétlenül ajánlott gondoskodni a megfelelő védelemről. A károkat alapvetően az erős szél, a hirtelen lezúduló jelentős mennyiségű csapadék, valamint a villámcsapás okozza. Amikor már ismert, hogy hol és milyen veszély várható, meg lehet tenni a szükséges óvintézkedéseket.

Keressük a hibákat!

Egy meglazult eresz, egy meghibásodott redőny, vagy egy rossz állapotban lévő nyílászáró kevésbé állja az időjárás viszontagságait. Szakembert az utolsó pillanatban nem valószínű, hogy találunk, de ha sikerül átvészelni az esőzést, akkor mindenképpen kérjük egy hozzáértő segítségét. Ne essünk kétségbe, mert lehet, hogy a hibát mi magunk is kijavíthatjuk: az elmozdult tetőcserép megigazításához, az eresz kitakarításához nem kell szaki, ez nekünk is menni fog. Sokat tehetünk továbbá az ablakok és a tető védelméért, ha a ház körül található fák meggyengült ágait levágjuk.

Gondoskodjunk a kerti holmik védelméről!

A kertes házban lakóknak a szabadon tartott ingóságokra is figyelniük kell. Célszerű szélvédett, fedett helyre menekíteni a mozdítható dísznövényeket, kerti szerszámokat, bútorokat és miegyebet, hiszen a heves esőzés ezekben is nagy kárt tehet. Ha ezt nem tudjuk megoldani, akkor rögzítsük, amit lehet. A veteményes vagy megmenekül, vagy nem, sok múlik a kialakításán. Utólag ezt nyilván nehéz korrigálni, reméljük a legjobbakat.

Védjük a téli tüzelőt! Ha nagyobb mennyiségű tűzifát tárolunk a szabadban, akkor a legfontosabb, hogy a rakás stabilan álljon: gondoskodjunk a megfelelő rögzítésről, majd takarjuk le fóliával. Érdemes a későbbiekben olyan védett helyet kialakítani, ahol nem éri eső, talajvíz.

Ha társasházban, panellakásban élünk, akkor az erkélyre kitett növények, bútorok, ott tárolt dolgok (bicikli, szárító, takarító eszközök, kinél mi) biztonságba helyezéséről kell gondoskodnunk. Nyilván nincs sok opció: találjunk ezeknek helyet a lakásban, esetleg a pincében, ha nem önti el a víz.

Odalent minden oké?

Nagy esőzéseknél könnyen beázhat a pince és az alagsor. Ha családi házban élünk, vizsgáljuk meg a növények elhelyezkedését, illetve, hogy merre lejt az udvar. Ejtsünk meg néhány változtatást, ha szükséges, így nagyobb biztonságban lehet a ház alsó szintje. Jelentős mennyiségű csapadék esetén áramtalanítsuk a pincét és a szuterénben található helyiségeket. A lent tárolt dolgainkat még a zuhé előtt tegyük olyan helyre, ahol nem éri őket víz, ha esetleg beszivárogna.

Amit lehet, azt csukjuk be és össze!

Ha a redőnyünk rendetlenkedik, akkor próbáljuk meg legalább annyira felhúzni, hogy ne kapjon bele a szél. Az erkélyről, kertből menekítsük meg a napernyőt, napviotorlát, és ha nem fix a szúnyogháló, azt is szereljük le. Ellenőrizzük az ablakokat! Ha pontosan tudjuk, hol szivárog be általában a víz, ideiglenes kezelhetjük a problémát némi purhabbal, de később ide is kellene fog a szakértői kéz.

Hogyan védekezzünk az esőkárok ellen, mi legyen a kocsival?

A patakok és kisebb vízfolyások rövid idő alatt veszélyesen megáradhatnak, a nagy mennyiségű csapadék összegyűlhet az utakon és aluljárókban. Az autók elakadhatnak, ezért ezeket a helyeket kerüljük el, már amennyire tehetjük.

Vihar, heves esőzés előtt igyekezzünk az autót biztonságos helyre állítani. A fa alatti parkolás nem számít ugyan gondatlanságnak (gyakran a jégverés ellen is védelmet nyújt egy nagyobb lombkorona), de ha tehetjük, inkább fedett helyre húzódjunk az autóval. Ahogy fentebb írtuk, célszerű a beteg, meggyengült ágaktól még most megszabadulni. A menthetetlennek ítélt fa kivágásával se késlekedjünk soká, hiszen hamarosan itt a nyár, azzal együtt pedig előbb-utóbb a viharok is megérkeznek.

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Szuperolcsó ruhák, dísztárgyak háztartási eszközök: a Cseritiben minden is van

A Cseriti csapata olyan fenntartható világért dolgozik, ahol a tárgyak újrahasználata csökkenti a hulladék mennyiségét, és javítja a rászorulók életminőségét. De mi az a Cseriti?...

Nem tudod kivárni a várólistát? Van egy ötletünk!

Nem tudod kivárni a várólistát? Videónkból megtudhatod, milyen módszerrel kerülheted el a, hogy több hónapig kelljen várnod egy vizsgálatra. https://www.tiktok.com/@hovegeponthu/video/7377311002167119136?lang=en Nyár elején 47 ezer ember várt Magyarországon...

Előkerült a bezárt posták listája, szeptemberben jön a folytatás

Sorra zárják be a kistelepüléseken a postahivatalokat. Augusztusban nagyjából 100 postára került lakat, nem sokkal később még párra, hamarosan pedig újabbak jönnek. A Magyar...