Öntöttvas kád felújítása házilag: így olyan lesz, mint újkorában

A fürdőszobánk igazi kuriózuma lehet öntöttvas kádunk, hiszen méretével, kiállásával egyből felhívja magára a figyelmet: már-már hívogatóan kéri az éppen arra járó embert, hogy engedje tele vízzel és merüljön el a habokban. Minden vonzereje ellenére azonban eljön az idő, amikor renoválni kell. Az öntöttvas kád felújítása házilag pedig nem lehetetlen, mutatjuk, hogy lesz olyan, mint újkorában.
Az első lépés: az előkészületek
Minden felújítás elképesztően körülményessé és bosszantóvá tud válni. Amikor az öntöttvas kád felújítása a feladat, mindent fóliázzunk le a kád körül, ne kelljen a renoválás után még a festékmaradványokat is takarítgatni a padlóról vagy a falról. Ha a kád körül csempeborítás van, érdemes több rétegben is befedni, hogy biztosan védve legyen. Ne felejtsük el még ebben a fázisban a zuhanyfejet sem, melyet ajánlatos egy zacskóval beburkolni, hogy az esetleges csepegés ne rontsa el a kád újrafestését.
Második lépés: hibajavítás
Ha a kádon vannak hibák, lepattogott a zománc vagy nagyobb mélyedések keletkeztek, úgy a festés előtt még időt kell fordítani ezeknek a javítására is. Hogyha a fém már a felszínre is került, akkor szükség lesz rozsdamegelőzésre is, hiszen a felújítás további lépései értelmetlenné válhatnak, ha ezt nem tesszük meg. Ehhez használhatunk valamilyen rozsda átalakítót vagy korróziógátló alapozót.
Miután a rozsdamegelőzésre használt anyagok megszáradtak, autójavításhoz használt gittel kell lekenni a hibákat, majd megvárni, amíg megszárad az anyag.
Figyeljünk arra, hogy ekkor már be legyen csomagolva a zuhanyfej és a csapok, hogy ne csepeghessen víz a kádba.
Harmadik lépés: tisztítás és csiszolás
Az öntöttvas kád házi felújításában minden lépés fontos, azonban, ha ezt a lépést kihagyjuk vagy nem végezzük el alaposan, a festék sem fog szépen megmaradni kádunkon. Ahhoz, hogy szinte újkori állapotát érje el öntöttvas kádunk, először egy mosogatószivacs segítségével, ecettel vagy mosószerrel töröljük át alaposan a kádat. Ne maradjon se tusfürdő, se szappanmaradvány, hiszen, ha ezek megmaradnak, a festék nem fog fogni. Ezután mossuk le a felületet, majd hagyjuk teljesen megszáradni, hogy a csiszolásnál már ne találkozzunk nedves résszel. Amikor megszáradt a kád, egy finom (120 vagy finomabb) csiszolóvászonnal csiszoljuk le a kád minden szegletét. Ha ezzel is megvagyunk, öblítsük le ismét a kádat és hagyjuk megszáradni. Jöhet öntöttvas kádunk felújításának újabb lépése!
Negyedik lépés: festés
A leginkább várt lépés, a festés. Az öntöttvas kádak felújításánál mindig használjunk kádzománcot. Van spray verziója, de létezik olyan változata is, melynél két komponenst kell összekeverni. A festéket mindig kesztyűben és maszkban kenjük fel a kád felületére, hiszen ezek az anyagok nem tesznek jót sem a tüdőnkre, sem a nyálkahártyánkra. A festéket akár több rétegben is fel lehet vinni, a számunkra szimpatikus eszközzel: hengerrel, ecsettel, spray-vel.
Ötödik lépés: takarítás
Miután minden nehézkes lépéssel végeztünk, már csak két lépés választ el bennünket öntöttvas kádunk újbóli használatba vételétől. Először is, óvatosan szedjük fel a fóliákat és takarítsuk fel a keletkezett koszt. Várjuk meg, amíg megszárad a festék – ezzel kész is vagyunk az öntöttvas kád házi felújításával!
Miért jobb házilag felújítani az öntöttvas kádat?
A kád felújítása sokkal költséghatékonyabb, mint egy új kád vásárlása, hiszen nem kell egy kisebb vagyont kiadnunk a kád megvételére, a szakember munkáját sem kell kifizetni, valamint sokkal gyorsabban el is készülünk akkor, ha sajátkezűleg, házilag újítjuk fel öntöttvas kádunkat. Csupán pár ezer forintot kell kiadnunk a festékre, a fóliára, a csiszolópapírra, valamint a rozsdásodás gátlóra, és meg is van mindenünk ahhoz, hogy felújítsuk kádunkat.