Milyen gyakran kell hajat mosni?

A hajmosás gyakorisága függ az egyéni adottságoktól, a fejbőr és a haj állapotától, a haj hosszától, az élet- és munkakörülményeinktől, és még egy rakás olyan dologtól, ami miatt lehetetlen mindenkire érvényes szabályt felállítani. Ajánlás azért van, nézzük.

Így tisztít a sampon

A haj felszínén zsírok és különböző szennyeződések találhatóak. A hajgyökér felső részén elhelyezkedő mirigyek termelik a haj zsírozására és a fejbőr kiszáradásának megakadályozására a faggyút, míg a megtelepedő szennyeződések nagy része a környezeti behatások miatt kerül oda. Ezeket a szennyeződéseket és zsírokat köti meg a sampon, amelyek öblítésnél távoznak a hajról.

Zsíros, viszket, hámlik? Mossuk meg!

Mint írtuk, nincs mindenkire érvényes szabály, viszont ha a haj szemmel láthatóan zsíros, a fejbőrünk viszket vagy hámlik, akkor éppen itt az ideje a mosásnak. Ez általában 2-4 nap alatt következik be. A dúsabb hajjal rendelkezőknél később mutatkozhatnak a jelek, ezért elég lehet számukra a heti egyszeri alkalom.

Ennél gyakrabban érezhetik szükségét a vékony szálú, gyérebb hajú emberek, hiszen esetükben már másnap láthatóvá válhatnak a fentebbi jelek. A mindennapos samponos mosást rendszerint nem ajánlják, azonban indokolt lehet, ha pl. a munkánk vagy edzés miatt sokat verejtékezünk, vagy ha különösen zsíros fejbőrünk – utóbbinak persze más oka is lehet.

Mi van, ha túl gyakran mossuk?

A mosással a haj természetes zsírtartalma is csökken. Ha túl gyakran ismételjük a műveletet, akkor a szennyeződésekkel együtt a magát a természetes védőréteget is eltávolítjuk. Erre válaszul a mirigyek még több faggyút kezdenek el termelni, a hajunk gyorsabban zsírosodik, fénytelenebb lesz, a hajvégek pedig töredezni kezdenek.

Mi tehetünk?

Célszerű csökkenteni a heti hajmosások számát (a köztes időt pedig valahogy ki kell bírni, rengetegféle szárazsampon kapható). Azon is érdemes elgondolkodni, hogy valóban megfelelő termékeket használunk-e: a mosás gyakoriságánál fontosabb kérdés lehet, hogy milyen szerekkel és hogyan tisztítjuk a hajunkat. (Így mossuk!)

Ennyiszer kell a hajmosás, ha…

Heti 4-5 alkalommal: Azoknál lehet indokolt, akik mindennap sportolnak, munkájuk során extra terhelésnek vannak kitéve. Nagyon vékony szálú hajnál is szükséges lehet, de vigyázzunk, nehogy hajvesztés legyen a vége!

Heti 2-3×: Ez a megszokott. A dúsabb, göndör vagy hullámos hajjal élőknek, illetve szárazabb hajjal rendelkezőknek is ennyi az ajánlás. Festett, vagy erősen károsodott haj esetén sem ajánlott ennél többször. (A szín veszít az intenzitásából, a töredezett hajat pedig a formázással járó hőhatások még tovább gyengíthetik.)

Heti 1×: A valóban dús, nagyon göndör hajúak és az extrém vastag szálú hajszerkezettel rendelkezők kiváltsága.

Hajat már tudunk mosni, de mi a helyzet a hajfestéssel? Így csináld otthon!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Repülővel utazol? Jó hír, az ingyenes kézipoggyász mérete ennyivel nagyobb lett

A ryanair kézipoggyász változás szerint 2025 júliusától az utasok 40×30×20 cm-es, 24 literes ingyenes táskát vihetnek fel a fedélzetre, 5 cm-rel és 4 literrel nőtt a korábbi mérethez képest.

Ezen az apróságon múlhat a lakásod értéke – Erre jobb, ha figyelsz!

Egy egyszerű, mindennapi dolog is csökkentheti a lakás értékét: a nyári szárazságban pusztuló fák, bokrok is elriaszthatják a vevőket.

Túlfizetés vagy hátralék? Így ellenőrizhetjük a HIPA-egyenlegünket

Ha vállalkozóként vagy céges ügyintézőként nem szeretnél meglepetéseket, érdemes időről időre elvégezni a helyi iparűzési adó egyenleg lekérdezése folyamatát. Ezzel gyorsan kiderül, hogy túlfizetésed van, esetleg pótlékot kellene rendezned.

Áruhitel nyugdíjasoknak: kinek adnak és milyen kockázatokkal lehet számolni?

Bár a nyugdíjasok is gyakran szeretnének élni az áruhitel lehetőségével – pl. drágább...

800.000 forintra is büntethetnek Horvátországban gyorshajtásért: a közlekedési bírságokról érthetően

A büntetés akár 2000 euró is lehet autópályán vagy gyorsforgalmi úton.

Locsolási hibák, amik kinyírják a kertet: így élheti túl a gyep a kánikulát

A nyári forróságban is lehet egészséges a fű, ha betartod az alábbi alapszabályokat.