Kik és miért kapnak rezsitámogatást a munkahelyükről?

Egekben az infláció, rohamtempóban nőnek az árak, a rezsidémon a nyakunkban liheg. Ezek külön-külön is nehéz helyzetbe hozzák a magyar családokat, mindhárom együtt viszont egyenes út a válságba. Úgy kell a segítség, mint egy falat kenyér.
„Budapest-család”: 200 ezer a fővárosi dolgozóknak
Az energiaárak elszabadulása és az infláció szorult helyzetbe hozta Budapestet, de a városnak mindenképpen működnie kell. Megbecsült munkavállalók nélkül nem lehet a közszolgáltatásokat ellátni – mondta korábban Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere. Hozzátette, ha meg akarják őrizni a város mindennapi életét alapvetően meghatározó közszolgáltatásokat, akkor segítséget kell nyújtaniuk a munkavállalóknak a válságos időkben. Ezért döntöttek úgy, hogy
200 ezer forintos rendkívüli rezsitámogatást adnak a fővárosi cégek és intézmények dolgozóinak, azaz a „Budapest-család” munkavállalóinak.
A rezsitámogatás – a vezetők kivételével – mindenkinek jár.
Egyszeri segítséggel szállnak be a cégek
Az infláció gyors emelkedése miatt az elmúlt hónapokban több vállalat jelentett be hasonló intézkedést, például:
- A Magyar Telekom egy egyszeri, 3 milliárd forint összértékű javadalmazást fizet ki a dolgozóinak a harmadik negyedévben.
- A Mol arról döntött, hogy a havi alapbér 5%-ának megfelelő extra juttatást vezet be az idei második félévben.
- Egy celldömölki cég havonta bruttó 50 ezer forinttal segíti a munkavállalóit szeptembertől márciusig.
- A Rossmann drogérialánc novemberben és decemberben két részletben nyújt anyagi támogatást minden kollégájának 70 ezer és 120 ezer forint közötti összegben.
- Magyarország leggazdagabb embere, Mészáros Lőrinc is ad: a Mészáros-cégcsoport dolgozói rendkívüli, 100 ezer forintos rezsitámogatásban részesülnek.
Az indoklás más szavakkal, de mindenhol ugyanaz: a munkáltatók a rezsicsökkentés csökkentése után és a rekorddrágulások közepette így igyekeznek támogatni a munkavállalókat. Mint korábban írtuk, az egyik ok, amiért a cégek nem mernek hosszú távra ígérni (vagyis inkább adnak egyszeri támogatást, mint béremelést), az az egyre kiszámíthatatlanabb gazdasági környezet.
Home office-ra is jár(hat) pluszpénz
Megszokott, hogy a munkavállalók kapnak költségtérítést pl. a munkaruhára, vagy éppen a munkába járásra. Ami viszonylag új, az az otthoni/részben otthoni munkavégzés elterjedésével jár együtt: a home office-törvény lehetőséget biztosít arra, hogy a munkaadó költségtérítést nyújtson a munkavállalónak a távmunka megfelelő körülményeinek biztosításához (a szükséges munkaeszközök beszerzésére, a megemelkedett rezsiköltségek, így a nagyobb internethasználat fedezésére). Ennek összege havonta legfeljebb a mindenkori minimálbér összegének 10%-a lehet, maximum 20 ezer forint.
Ez semmiképpen sem kötelező, csupán adható. A szabályozás részleteit itt lehet olvasni, ami fontos: ahhoz, hogy a munkavállaló költségtérítésre legyen jogosult, a munkaszerződése szerint is távmunkában foglalkoztatottként kell feltüntetni.