Csendben elkaszálta a kormány a napelemes pályázatot

Nem indítják újra novemberben a napelemes pályázatot, erre majd csak akkor kerül sor, ha rezsiemelő kormánynak sikerül kiudvarolni az uniós helyreállítási alap pénzeit – ha sikerül.

Szeptemberben még lelkendezve jelentette be Steiner Attila energiaügyi államtitkár, hogy a napelemes pályázatot 2023 tavasza helyett már idén novemberben elindítják. Tették ezt azzal a céllal, hogy „a háztartások mielőbb hozzájussanak a lakossági napelemes pályázat által kínált lehetőséghez, ami a korszerűsítésen túl tartósan és jelentősen csökkenti a családok rezsiköltségét.” Úgy tűnik, a kormány már kevésbé aggódik a háztartásokért, ugyanis bizonytalan időre eltolták az ingyenmilliókkal kecsegető pályázat indítását.

Nincs pénz, nincs támogatás

Most, bő egy hónappal később Steiner szinte lopva, jól becsomagolva közölte: tekintettel arra, hogy a kormány a hazai költségvetés terhére teljes mértékben előfinanszírozza és a Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervről szóló bizottsági megállapodásig biztosítja a szükséges forrásokat, a pályázat második szakaszáról az uniós támogatások felhasználásáról szóló hivatalos megállapodást követően születik döntés – idézi a Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) közleményét a bank360.hu. Ez azt jelenti, hogy amíg az Európai Unióval nincs megállapodás, addig pályázat sem lesz.

Múl héten írtunk arról, hogy az újonnan telepítendő napelemes rendszerek már nem csatlakozhatnak a villamosenergia-hálózatra, és nem táplálhatnak be áramot. A kormány indoklása szerint azért döntöttek így, mert már nem tudják befogadni az energiát. Közölték továbbá, a betáplálási lehetőséget addig blokkolják, amíg az ehhez szükséges hálózat- és rendszerfejlesztéseket meg nem valósítják. Csakhogy ezt az uniós helyreállítási alap forrásaiból tennék, amíg ezeket nem kapják meg, addig nincs beruházás – és napelemes pályázat sem.

Még az első körösöknek sincs napelem a házukon

Mint korábban beszámoltunk róla, az elviekben 100%-ig támogatott napelemes pályázat első körösei közül még mindig rengetegen várják a visszajelzést. Több mint 40 ezren pályáztak, azonban az elbírálás nagyon lassú. Olyannyira, hogy az év elején jelentkezőknél sem biztos, hogy idén napelemmel faraghatják le a rezsiköltségeket. Márpedig ez volt a (névleges) cél, sőt, ezért is hozták előre a pályázat második körét november végére.

Az első körös „nyerteseknek” nemcsak az idegtépő várakozással kellett megbirkózniuk, hanem az időközben elszálló árakkal. Ezt zsebből kell kifizetniük, ugyanis a magyar állam az eredeti támogatási összeget nem fogja kiegészíteni. Azok pedig, akik a második körben bízva már egyeztettek kivitelezővel, és elterezték, hogyan használják fel a 2,9 millió vagy akár 11,3 millió forintot jelentő támogatást, most jó időre behúzhatják a féket.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Itt a bejelentés: fagykár után vis maior – így egyszerűsödik az ügyintézés

12 járás kivételével az agrárminiszter az ország teljes területére elismerte a vis maior helyzet.

Változik az ingyenes készpénzfelvétel a Revolutnál: kiknek jár kedvezmény és meddig?

A Revolut az elmúlt években sokaknak vált a mindennapi pénzügyi társává.

Szinte mindenki rosszul tudja, hány fokra állítsa a klímát nyáron – nem 22 és nem 24 fok, ezen múlik a komfort

Sokan keresik, hány fokra állítsuk a klímát nyáron, pedig a valódi komfortot nem egy szám, hanem az egyenletes hűtés adja.

Családi pótlék lemondása érettségi után: ezt kell tudni a változó jogosultságról

A családi pótlék lemondása érettségi után attól függ részben, hogy a fiatal milyen formában tanul tovább.

Nem lehet kockás papíron: itt az MVM gáz meghatalmazás nyomtatvány – csak ezt fogadja el a szolgáltató

Ez a nyomtatvány kell az MVM ügyintézéshez, ha más helyett intéznénk ügyeket.

Meddig érvényes egy beutaló 2026-ban? Sokan rosszul értelmezik a szabályt, ez számít valójában

Még mindig könnyű félreérteni a tavalyi módosításokat.
Nyitólap
Mikor utalják?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél

ÜGYFÉLSZOLGÁLAT
Ügyfélszolgálat