Nemcsak a költségek szállak el, az sem valószínű, hogy a pályázat nyertesei megússzák a telet alacsonyabb rezsiszámlával. A támogatási pénzek késése miatt egyre több kivitelező mondja vissza a munkát, míg a nyertesek azon tanakodnak, belevágjanak-e a megvalósításba. Csúszás ide, bizonytalanság oda, a kormány már ebben az évben indítaná a második ütemet.
Napelemre pályáznék, mire számítsak? című cikkünkben részleteztük kik, milyen felvételekkel igényelhetnek támogatási pénzt napelemes rendszerre vagy komplex, fűtés-korszerűsítéssel járó napelemprojektekre. Leírtuk, milyen nehézségekkel szembesülhetnek a második körös pályázók, és megemlítettük, hogy az első ütem nyertesei még mindig a kivitelezés elkezdésére várnak.
Féléves késedelem, hiányzó biztosíték
Mint kiderült, a lebonyolító szerv, az ÉMI Nonprofit Kft. a támogatói okiratok kiküldésével mintegy féléves csúszásba került. A jelenlegi határidő szerint október 31-ig kell ezeket kiadni, de ne feledjük, még mindig azokról van szó, akik első körben pályáztak támogatásra.
Támogatói okirat nélkül nem lehet elkezdeni a kivitelezést (ami egy 2-3 hónapos ügyintézéssel indul) és a vállalkozó előleget sem kérhet. Korábbi cikkünkben leírtuk, hogy a támogatási pénzt csak utólag, a munka elkészültével kaphatja meg a kivitelező cég. Valahol itt kezdődik a probléma, ugyanis: A szállítói előleg megérkezése előtt a kivitelezők nem ugranak bele a konkrét projektekhez szükséges eszközök beszerzésébe.
„Nem kockáztatjuk a kintlévőséget, 500–600 millió forintnyi szerződésállományt teljes mértékben nem fogunk előfinanszírozni abban a hiszemben, hogy egyszer majd valamikor fizet az állam”
– emelte ki a 24.hu-nak a Kujáni Péter, az Energiatakarék SLR Kft. értékesítési igazgatója. Hozzátette, eddig cégüknél még nem kezdődött meg az előlegek igénylése. Ha mostanában kezdenék el utalni az előlegeket, az elbírált projekteknél a telepítések akkor is csak a jövő év első negyedévében kezdődhetnek. Vagyis, aki abban bízott, hogy a pályázatnak hála sikerül csökkenteni a rezsit idén télén, most hatalmasat csalódik.
Százezrektől millióig – ennyit kell rátenni
Tavaly november óta (jellemzően ekkor készültek az árajánlatok, amelyek alapján beadták a pályázatokat) rengeteget változtak az árak és az árfolyamok. Átlagosan 7–10%-os volt az áremelkedés az eszközök körében tavaly december óta, emiatt a cégeknél jellemzően rászámoltak a projektekre egy 10% körüli önrészt, amelyet a pályázóknak kell kifizetniük. Ha sikerült volna egy hónap alatt elbírálni a pályázatokat, akkor erre az önrészre nem lett volna szükség. Most viszont úgy áll a helyzet, ha újabb kilenc hónapot kell várni a pénzre, valószínűleg újabb 10% körüli áremelkedéssel kell számolniuk a cégeknek.
Projektenként változó, kinek mennyi pluszt kell bevállalnia. Kujáni becslése szerint
sima napelemes projekteknél átlagosan 200 ezer forint önrésszel lehet számolni, de rendszertől függően ez felkúszhat 400–600 ezer forintra is.
Ha azonban valaki komplex projektre nyert támogatást (ebben a fűtés-korszerűsítés és a nyílászárócsere mellett a napelemrendszerhez akkumulátort is telepítenek), az átlag 10%-os áremelés már milliós költséget jelent. És akkor itt érdemes visszaidézni a projekt célkitűzését: a kormány az átlagjövedelem alatt kereső háztartásoknak nyújtott volna segítséget (egyébként az uniós helyreállítási forrásból, amiből még semmit sem kaptunk), hogy csökkenthessék az energiafogyasztásukat.
Vajon hányan képesek leakasztani a polcról hirtelen százezreket, ha még a számlák kifizetésére is nehezen futja? Lesznek-e második körös pályázók, ha a kivitelezők előtt sorban állnak a készpénzes ügyfelek? Ezeket a kérdéseket még azelőtt kellett volna feltenni, mielőtt behirdették a második ütemet, és nem nekünk, a kormánynak. Borítékolható, hogy a válasszal ezúttal is adósak maradnak.