Nagy öröm, ha végre sikerül törleszteni a felvett hitelt. Viszont akár a végrehajtó is megjelenhet nálunk, ha nem szüntetjük meg a hiteltörlesztés miatt nyitott számlát. A számlavezetési díj ugyanis gyűlik. Vigyázzunk!
Miközben a Pénzügyi Békéltető Testülethez (PBT) tavaly beérkezett kérelmek száma a járvány miatt csökkent – írtuk meg korábban a testület 2021-es jelentése alapján – pénzpiaci termékek miatt többen panaszkodtak. A PBT külön is megállapította, hogy ismét szaporodni kezdtek a számlák miatti panaszok. Ennek oka az Azénpénzem.hu tapasztalatai szerint az lehet, hogy szinte kizárólagossá váltak azok a hitelek, amelyek nyújtásához a bank elvárja, hogy az adós nyisson nála bankszámlát.
Bár sokan gondolják másképp, a kölcsönszerződés megszűnésével nem szűnik meg automatikusan a bankszámlaszerződés is. A PBT-nél több olyan ügy is landolt, amelyekben az ügyfél úgy gondolta, hogy a végtörlesztéssel minden szerződése semmis, ezért a lakcímváltozását sem jelentette be. A számlavezető hiába küldött számlakivonatot, értesítést az elmaradó számlavezetési díjak miatti tartozásról, azt a kérelmező nem kapta meg. Végül felmondta a számlaszerződést, majd egy követeléskezelőre engedményezte a követelést. Mint arról korábban írtunk, milliós összegű tartozást is követelhet így a behajtó.
Érdemes az összeget vitatni
Nagyon fontos, hogy ilyen esetekben (tehát amikor árukapcsolásról van szó) is írásban mondja fel mindenki a már feleslegessé váló bankszámláját. Esetenként azonban ez sem elég. Arra is figyelni kell, hogy a jogszabály szerint a számlaszerződés megszűnése esetén a felek kötelesek egymással elszámolni. A PBT egy konkrét ügyben leszögezte: „a pénzügyi szolgáltató az ügyfél keretszerződés felmondására vonatkozó jogosultságának gyakorlását nem korlátozhatja, így köteles a keretszerződés felmondására vonatkozó jognyilatkozatot elfogadni függetlenül attól, hogy a felmondás tárgyát képező fizetési számlához fennálló tartozás vagy egyéb teher kapcsolódik-e, vagy sem”.
Szabadulni tehát lehet, de a tartozást meg kell fizetni. Az összeget (úgy látjuk, szinte mindig) érdemes azonban vitatni. A PBT előtt ugyanis az ilyen jogviták a testület jelzése szerint minden esetben egyezséggel zárultak, mert a pénzügyi szolgáltatók belátták, hogy korábbi gyakorlatuk nem megfelelő. Nem árt tudni, hogy ha a szerződésben nem kötött ki a bank felmondási időt (ami maximum egy hónap lehet), akkor a keretszerződést bármikor, azonnali hatállyal – díj-, költség- vagy egyéb fizetésikötelezettség-mentesen – felmondható.
Trükkösek lehetnek a feltételek
Több ügy érkezett a PBT elé az úgynevezett prémium számlákkal kapcsolatban. Az ilyen konstrukciókhoz a bankok számos feltételt előírhatnak. Általában több feltétel közül lehet választani vagy azok közül több együttes teljesítése esetén érhető el a prémium kedvezmény. A legjellemzőbb feltétel, hogy a bankszámlára havonta meghatározott összegű jóváírásnak kell érkeznie, ezenkívül vagy meghatározott befektetési összeggel kell rendelkezni, vagy meghatározott összegű bankkártyás vásárlást kell az adott időszakban végrehajtani.
A jogviták egy részét az okozta, hogy az ügyfél nem figyelt a feltételek teljesítésének mérési vagy megfigyelési időszakára, azaz annak kezdő és végdátumára, ami sokszor nem egyezik meg a naptári hónappal. Így előfordulhat, hogy az ügyfelek azzal szembesülnek, hogy díjmentes számla akár néhány nap miatt hirtelen jelentős összegbe, több ezer vagy akár tízezer forintba kerül.
Előfordult olyan eset is, amikor a prémium számla feltétele meghatározott összegű befektetés volt. Az ügyfelet azonban a bankfiókban egy életbiztosítási szerződéskötésre beszélték rá, így azt gondolta (elmondása szerint erről nem kapott tájékoztatást), hogy ezzel a befektetésének összege nem csökkent. Később szembesült azzal, hogy havonta tízezer forintos számlavezetési díjjal terhelték a bankszámláját.
Az esetek többségében ezek a jogviták is megegyezéssel zárultak. A PBT azt javasolja a fogyasztóknak: „legyenek figyelemmel arra, hogy a prémium számlák a kedvezmények érvényesítése érdekében havi odafigyelést igényelnek”.
(Forrás: AzÉnPénzem.hu Szerző: B.Varga Judit)
Arról, hogy iszonyatosan megdrágulhatnak a havi hiteltörlesztők, itt írtunk részletesen.