Fürdőbe mennél, mert fájnak a lábaid? Vagy valamilyen gyógyászati segédeszközre van szükséged? Esetleg fogászati beavatkozásra lenne szükséged?
Megmutatjuk, hogy mi jár neked ingyen és milyen támogatásokat kaphatsz nyugdíjasként mindehhez.
Krónikus mozgásszervi vagy érrendszeri betegségek nehezítik a mindennapjaidat? Még szerencse, hogy hazánkban rengeteg gyógyvizes fürdő található, amelyekbe évente kétszer beutalhat gyógykúrára a kezelőorvos. És még utazási költségtérítési támogatás is kérhető hozzá.
A fürdőgyógyászati ellátás az orvosi rehabilitációs ellátások közé tartozó gyógyászati ellátás, amelyet főként a krónikus reumatológiai, ortopédiai, neurológiai illetve érbetegségek gyógyítását szolgáló rehabilitációs kezeléseknél alkalmaznak, egyes ellátáshoz társadalombiztosítási támogatás jár.
Az OEP által támogatott gyógyfürdőkbe beutalót a reumatológus, fizikoterapeuta, ortopéd, traumatológus, illetve mozgásszervi rehabilitációs szakorvos, mellett fizikális medicina állíthat ki. A kezeléseket a beutaló kiállítását követő 30 napon belül meg kell kezdeni. A beutalók 8 hétig érvényesek, azonban meghosszabbíthatóak, ha a beteg indokoltan szakította félbe a kúrát. Befejezésüket követő 3 héten belül a betegnek az ellenőrző vizsgálat során át kell adnia a nála lévő kezelőlapot a gyógyászati ellátást elrendelő orvos számára, ugyanis ennek hiányában nem vehet igénybe újra ilyen kezelést.
Évente két kúrára írhat beutalót az orvos és utazási költségtérítés is jár hozzá, amit az orvos állít ki, és a fürdő igazol le.
A beutalóval látogatható fürdők listája az államkincstár oldalán, ezen a linken olvasható.
A strandok és gyógyfürdők országszerte változatos kedvezményekkel várják a nyugdíjas fürdőzőket.
Ismered a Zsigmondy kártyát, amellyel töredék áron veheted igénybe Budapest legszebb fürdőinek szolgáltatásait?
Plusz kedvezményeket lehet igénybe venni a Széchenyi, Gellért és Rudas fürdőkben a Zsigmondy Klubkártya kiváltásával. Aki kiváltja a Zsigmondy kártyát, az napi egy alkalommal akár 4 órán keresztül veheti igénybe a fenti fürdők fürdőszolgáltatásait, hétköznap alkalmanként 4.000 forintért, hétvégén pedig 4.500 forintért.
És mindezt hogyn igénylheted?
A nyomtatványokat személyesen kell leadni a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. ügyfélszolgálati irodájában. A kártya kiváltása 5.000 forintba kerül, egy évig érvényes. A kártya névre szóló, igazolványképpel ellátott (amelyet az ügyfélszolgálati irodán készítenek el) és nem átruházható.
A nyomtatványokat személyesen kell leadni a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. ügyfélszolgálati irodájában. A kártya kiváltása 5000 forintba kerül, egy évig érvényes. A kártya névre szóló, igazolványképpel ellátott (amelyet az ügyfélszolgálati irodán készítenek el) és nem átruházható.
- Marcali Városi Gyógyfürdő
- Csepeli Strandfürdő
- Fürdő kedvezmény
- Kisújszállás Kumánia Gyógyfürdő
- Pápai Gyógy-és Termálfürdő
- Sárvári Gyógy-és Wellnessfürdő
Itt és itt folyamatosan érdemes figyelni a fürdő kedvezményeket!
A gyógyászati segédeszközök közé nagyon sok minden tartozik, amiről elsőre nem is gondolnánk, pedig a gyógyászati segédeszköz kategóriába tartozó termékeket orvosi vénnyel töredék áron válthatjuk ki és még utazási költségtérítést is igénybe vehetünk mellé.
A gyógyászati segédeszközök csoportjába tartozik minden olyan orvostechnikai eszköz, amelyet a beteg saját maga is használhat. Továbbá minden olyan eszköz, amely nem orvostechnikai eszköz, de a betegellátásban használatos, például az ápolási eszközök. Hozzájárulnak a betegek gyógyulásához, vagy megelőzik a betegségek súlyosbodását.
Néhány példa a mindennapok során leggyakrabban használt gyógyászati segédeszközökre:
- elhelyezhetők a testfelszínre (kötszerek, fej-, térd- és lábvédő segédeszközök);
- alkalmasak a test megtámasztására (ortézisek, protézisek) vagy mozgatására (járóbot, mankók, kerekesszékek, emelő segédeszközök);
- segítséget nyújtanak a tájékozódásban (tapogatóbotok, tapogatópálcák);
- hallást javító (hallójárati készülékek, fül mögötti készülékek, hallásjavító készülékek tartozékai) vagy látást elősegítő eszközök (szemüveglencsék, szemüvegkeretek, kontaktlencsék);
- evést és ivást elősegítő eszközök (gyomorszondák, tápszondák, leszívókatéterek);
- valamilyen természetes vagy műtét során kialakított testüreggel állnak összeköttetésben (vizeletelvezető katéter, sztómazsák);
- légzéssegítő eszközök (inhalátorok, lélegeztetők);
- gyógyszer beadásához szükséges eszköz (gyógyszerpumpa, fecskendő);
- a mosdást és a zuhanyzást segítő eszközök (fürdő- és zuhanyzószékek);
- bútorok és egyéb közlekedést segítő eszközök a lakásban (ülőbútorok, felfekvés elleni ágymatracok, járókorlátok).
A gyógyászati segédeszközök teljes listája pedig itt található.
Gyógyászati segédeszköz megvásárlásához nincs szükség orvosi vényre, teljes áron bárki bármikor megveheti. Ha azonban valakinek az egészségügyi állapota indokolja, a kezelőorvosa felírhat vényt gyógyászati segédeszközökre, így támogatás jár az eszközre, a teljes árnak csak egy részét kell kifizetnie a betegnek.
A támogatás feltétele, hogy szakorvos írja fel vényre a gyógyászati segédeszközt, illetve az utazási költségtérítéshez is a kezelőorvos orvos ad igazolást. Az utazási költségtérítés csak akkor vehető igénybe, ha a beteg a tartózkodási helyéhez legközelebb eső és az egészségbiztosítóval szerződött helyről szerzi be az eszközt.
A gyógyászati segédeszköz felírása esetén kétféle ártámogatást kaphatunk.
- Százalékos, vagy fix támogatási forma: A támogatás mértéke összefügg a betegség súlyosságával. Minél súlyosabb egy betegség, annál többet engednek el az eszköz árából.
- Keretösszegben megállapítható támogatási forma: Ebben az esetben nem számít a betegség mértéke, a támogatás nagysága előre meghatározott. A NEAK határozza meg, hogy adott idő alatt mennyi támogatást lehet igényelni adott mennyiségű gyógyászati segédeszközre.
Javítás
Az eszköznek van egy kihordási ideje. Ha egy támogatással vásárolt segédeszköz meghibásodik a kihordási időn belül, akkor a javításához is igényelhető TB támogatás. Ezt szintén a kezelőorvos vagy a háziorvos rendelheti el vényen. Javítás esetében a támogatás mértéke úgy épül fel, hogy annál nagyobb mértékű, minél nagyobb TB támogatás járt az adott segédeszköz megvásárlásakor.
Kölcsönzés
Szükség esetén szintén a háziorvos vagy kezelőorvos rendelheti el. A kölcsönzés időtartama gyógyászati segédeszközök esetén általánosságban az 1 évet nem haladhatja meg. Olyan gyógyászati segédeszközök esetén, amelyek a betegek ápolását szolgálják, a kölcsönzés időtartama 12 hónapon belül minimum 2 hét, maximum 3 hónap, ami egy alkalommal további 3 hónappal meghosszabbítható.
A lakóhelyeden nincs gyógyászati segédeszköz üzlet és gondot okoz másik településre elmenni? Semmi gond, a gyógyászati segédeszköz vásárlásához utazási támogatást is igényelhetünk.
Amennyiben az üzlet - ahol meg tudjuk vásárolni a gyógyászati segédeszközt - távol esik a lakóhelyünktől, utazási támogatást igényelhetünk. Például lakóhelyünkön nincs gyógyászat segédeszköz üzlet, ezért egy távolabbi városba kell utaznunk. Ilyenkor igazolni kell az utazás költségét (buszjegy, vonatjegy), valamint meg kell adni a kísérő nevét is, hogy ő is támogatást kaphasson az utazás költségére.
A támogatás feltétele, hogy a gyógyászati segédeszközt a lakóhelyünkhöz/tartózkodási helyünkhöz legközelebb eső, a területi ellátásra kötelezett gyógyszertárban vagy üzletben szerezzük be.
Az utazási költségtérítési támogatás iránti kérelmet a lakóhely szerint illetékes kormányhivatalhoz kell benyújtani az alábbi módokon:
- Személyesen vagy postai úton a Magyar Államkincstár oldalán elérhető űrlapon keresztül
- Elektronikus úton az Ügyfélkapun keresztül, az Egészségügy/ Egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai menüponton keresztül az “Utazási költségtérítési támogatás iránti kérelem” nyomtatványon.
A fogászati ellátás rendkívül költséges, főként, ha fogpótlásról vagy teljes protézis készítéséről van szó. Jó, ha tudjuk, hogy 62 év felett ingyenes az állami egészségügyi ellátásban igénybe vehető fogászati alap-és szakellátás.
A társadalombiztosítási támogatással igénybe vehető fogászati ellátások – főszabály szerint – annál a fogorvosi szolgálatnál vehetők igénybe, amely arra – a lakóhelye vagy tartózkodási helye szerint – területi ellátási kötelezettséggel rendelkezik. Az egészségbiztosító által finanszírozott fogorvosi szolgáltató köteles ellátni az ellátási területéhez tartozó körzetben lakó, ellátásra jogosultakat, továbbá a rendelési időben hozzá forduló olyan betegeket, akik ellátásának elmaradása egészségüket károsító, vagy gyógyulásukat lassító állapotromlásukhoz vezetne.
- sürgősségi ellátás,
- szűrővizsgálat (meghatározott gyakorisággal, pl. 18 éves kor felett évente egyszer),
- szakorvosi beutaló alapján góckutatás és más alapbetegségekhez kapcsolódó fog és szájbetegségek kezelése,
- fogmegtartó kezelés (amalgám és esztétikus fogtömés foganként és fogfelszínenként, gyökértömés foganként évente egyszer, ellátási esetenként gyökérkezelés),
- fogsebészeti ellátás,
- fogkőeltávolítás,
- ínyelváltozások kezelése
Fogpótlások és protézis készítése esetén csak a technikai költségeket kell megfizetni. A technikai költségekhez jár külön ártámogatás, amely a gyógyászati segédeszközöket kihirdető közleményben olvasható. Kérhető plusz segítség is, méltányossági támogatás formájában.
Az időseket fokozottan veszélyeztető és súlyos szövődményeket okozó vírusos betegségek elleni oltások ingyen kérhetőek a háziorvoson keresztül.
- Influenzaoltás: 60 éven felül- egészségi állapottól függetlenül- bárki számára ingyenesen elérhető védőoltás
- Koronavírus elleni védőoltás.
A további betegségeket érintő védőoltások településenként és kerületenként eltérhetnek, ezért a helyi önkormányzatnál vagy a háziorvosnál érdemes tájékozódni.
A Budavári Önkormányzat például ingyenes tüdőgyulladás elleni védőoltást biztosít minden 80 év feletti lakójának.
Hasznosnak találod ezt az oldalt? Oszd meg másokkal is!
További témák:
Ha nyugdíj előtt állsz, biztos rengeteg kérdésed van. Mennyi lesz a nyugdíjam? Megéri most nyugdíjba menni? Várjak még vele? Úgy érzed, szívesen dolgoznál még egy két-évet, de nem tudod, hogyan működik ez nyugdíj mellett? Vagy hallottál arról, hogy nőként 40 év munka után nyugdíjba mehetsz, de nem tudod, hogy ez rád is vonatkozik-e, mert mondjuk 6 évet otthon voltál a gyerekekkel?
Jó helyen jársz!
Minden, amit a nyugdíjas évekről tudni érdemes, azt itt megtalálod.