Nyugdíj újraszámítás: sok pénzt veszít, aki nem kérelmezi időben

Tavaly megszűnt az az időbeli korlátozás, amely szerint a nyugdíj újraszámítási kérelmet csak a nyugdíjkorhatár betöltését követő 6 hónapon belül lehetett beadni. Jelenleg a korhatár betöltését követően bármikor kérhetjük a nyugdíj újraszámítását. Mégis érdemes figyelnünk arra, hogy mikor nyújtjuk be a kérelmet.

Milyen esetekben kérhető a nyugdíj újraszámítás?

Az öregségi nyugdíj újraszámítása abban az esetben kérhető, amennyiben az igénylő rendelkezik legalább 365 nap szolgálati idővel. Az a szolgálati idő számít, amelyet az ellátás mellett végzett munkával szerzett.

Viszont érdemes arra figyelni, hogy az újonnan megállapított, akár magasabb összegű nyugdíjat, csak 6 hónapra visszamenőleg folyósítják. Ez alapján jobban járnak, akik a nyugdíjkorhatár betöltését követően minél hamarabb nyújtják be a az újraszámítási kérelmet.

Nyugdíj újraszámítás nyugdíj mellett végzett munka esetén

Abban az esetben, ha valaki nyugdíjrögzítéssel élt, tehát  a nyugdíjkorhatár betöltése után is dolgozik tovább, a nyugdíj igénybe vétele esetén két összeg közül választhat majd: a tényleges nyugdíjba vonuláskor kiszámított összeget vagy a nyugdíjkorhatár betöltésére rögzített nyugdíjként kiszámított összeget (benne vannak az évenkénti emelések is) kérheti.

Ennek az a feltétele, ha a nyugdíjkorhatár betöltését követő időszakban rendelkezik legalább 365 nap szolgálati idővel. Ha valaki a nyugdíj rögzítését kéri, akkor nem minősül öregségi nyugdíjasnak. A nyugdíj rögzítése mellett végzett munkával szolgálati idő szerezhető, hiszen az ezzel a munkával szerzett keresetet is terheli a társadalombiztosítási járulék és a szociális hozzájárulási adó.

Bővebben itt írtunk arról, hogy mennyit lehet keresni nyugdíj mellett.

Rokkantsági ellátásban részesülőkre vonatkozó szabályok

A rokkantsági ellátásban részesülők a nyugdíjkorhatár betöltését követően  választhatnak, hogy az öregségi nyugdíj vagy a rokkantsági ellátás folyósítását kérik. Tehát úgy is lehet dönteni, hogy valaki a rokkantsági ellátást kéri a továbbiakban is és nem veszi igénybe az öregségi nyugdíjat. Farkas András, a Nyugdíjguru alapítója szerint célszerűbb, ha a rokkantsági ellátásban részesülők is minden esetben igénylik a nyugdíjukat.

Arról, hogy pontosan kik és milyen szabályok szerint kérhetik a nyugdíj újraszámítását részletesen foglalkoztunk előző cikkünkben.

Kapcsolódó cikkünk: Kinek jár a méltányossági nyugdíjemelés?
Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Hogy hívták Mátyás király fiát? Te hány kérdésre tudod a választ?

Teszteld a tudásod! Hány kérdésre tudod a helyes választ?

Azt hiszed, a bankod hív? Könnyen ellophatják így a pénzedet!

A célpont gyakran az idősebb korosztály. Mutatjuk, hogyan működik a telefonos csalás, és hogyan védekezz ellene!

Behívhatnak-e közmunkára, ha kérem az álláskeresési járadékot? Milyen kötelezettségekkel jár?

A munkanélküli segély meghatározott feltételek között jár és sokakban felmerül az a kérdés is, hogy mikor jöhet szóba a közfoglalkoztatás álláskeresési járadék igénylését követően.

Az özvegyi nyugdíj kizáró okai, amikről sokan nem tudnak

Ez egy olyan hozzátartozói ellátás, amit csakis akkor folyósítanak, ha mind az elhunyt, mind az özvegy megfelel bizonyos feltételeknek.

Munkavégzés megváltozott munkaképességgel – Mennyit lehet dolgozni, és milyen feltételekkel?

Már nem kell kényszerű döntést hoznia a megváltozott munkaképességű személyeknek az ellátás vagy a munkavégzés között. Elmondjuk hány órát dolgozhat a megváltozott munkaképességű személy.

Nem csak házastársnak jár! Sokan nem tudják, de így is kérhető az özvegyi nyugdíj

Élettárs is jogosult lehet rá, ha bizonyos feltételek teljesülnek.