Így lehet elmenni előnyugdíjba 2025-ben: mekkora az összege?

Sokan anyagi okokból kénytelenek nyugdíj mellett is dolgozni, mert a havi ellátásukból csak nagyon szűkösen vagy egyáltalán nem tudnának kijönni. Persze ez csak abban az esetben lehetséges, ha az egészségügyi állapotuk megengedi. Más a helyzet, ha néhány évvel a nyugdíjkorhatár betöltése előtt derül fény pl. egy komolyabb betegségre, ami miatt az illető nem tudja folytatni a munkáját. Kézenfekvő megoldásnak tűnik az előnyugdíjazás, sajnos azonban ez ma már nem opció – vagy legalábbis nem úgy, ahogy azt a legtöbben gondolják. Létezik-e még, illetve mennyi az előnyugdíj összege 2025-ben? Leszámolunk a tévhitekkel.
Rögtön itt az első: előnyugdíjat, azaz hivatalos nevén előrehozott öregségi nyugdíjat 2025-ben már nem igényelhetünk. Az erre vonatkozó szabályokat a 2011 végén elfogadott jogszabályok szüntették meg, így még azok sem vehették igénybe, akik a korábbi előírások szerint jogosultak lettek volna rá.
2011 végéig sokan tartoztak a korhatár előtti nyugdíjra jogosultak közé. A problémát az jelenti, hogy egyre kevesebb az aktív dolgozók száma, miközben nő az eltartottak aránya. Emiatt a nyugdíjrendszer fenntartása egyre nagyobb kihívás. A nyugdíjakat az aktív dolgozók által befizetett járulékokból finanszírozza az állam, ha pedig nincs elég munkavállaló, akkor a nyugdíj és az egész nyugdíjrendszer veszélybe kerül. Ennek megelőzésére megemelték a nyugdíjkorhatárt és megszüntették az előrehozott nyugdíjazást.

Milyen feltételekkel lehetett korábban előnyugdíjba menni?
A korábbi rendszerben például azok a nők, akik 1953-ban születtek, és 2012. december 31-ig betöltötték a 59. életévüket, valamint legalább 37 év szolgálati időt szereztek, jogosultak voltak előrehozott öregségi nyugdíjra. Ugyan az előnyugdíj már nincs, léteznek olyan kedvezmények és lehetőségek, amelyekkel hamarabb vonulhatunk nyugdíjba.
Mennyi az előnyugdíj összege 2025-ben?
Ha valaki előrehozott nyugdíjba ment, de nem rendelkezett teljes szolgálati idővel, akkor a nyugdíját arányosan csökkentették – emiatt volt jellemzően alacsonyabb az összege, mint annak, aki kivárta a korhatárt. Az összeg kiszámítása ugyanúgy történt, mint a normál öregségi nyugdíj esetében,
1. Nők 40 program
Ez az egyik legismertebb kivétel. Azok a nők, akik legalább 40 év jogosultsági idővel rendelkeznek, már a nyugdíjkorhatár betöltése előtt elmehetnek teljes összegű nyugdíjba. A jogosultsági időbe 32 év keresőtevékenység és legfeljebb 8 év gyermekneveléssel töltött idő számít bele. A gyermekek száma nem számít – viszont aki legalább 5 gyermeket nevelt, egy év kedvezményt kap, és minden további gyermek után újabb egy évvel csökken a szükséges jogosultsági idő.
2. Öregségi résznyugdíj
A nyugdíjba vonulás feltétele jelenleg a nyugdíjkorhatár betöltése (ez 2025-ben is 65 év),
és legalább 20 év szolgálati idő megléte. Azok, akik nem rendelkeznek 20 évvel, de legalább 15 év szolgálati időt igazolni tudnak, öregségi résznyugdíjra jogosultak.
3. Korkedvezményes lehetőségek
Bizonyos, különösen megterhelő vagy veszélyes munkakörök esetén még ma is elérhető néhány korkedvezményes forma – de ezek szigorú feltételekhez kötöttek, és személyenként érdemes utánajárni, van-e jogosultság.
Jó tudni!
Ha pár évvel a nyugdíjba vonulás előtt szűnik meg a munkák. Ilyen esetben kérhető a nyugdíj előtti álláskeresési segély, röviden nyes. Az ellátás abban az időszakban jár az érintetteknek, ameddig a nyugdíj korhatárt be nem töltik és nem sikerül tartós munkaviszonyt létesíteniük.