Nyugdíjas? Az ön pénzét is költi most az állam – Lesz-e vajon kompenzáció?

Februárban az éves áremelkedés mértéke 5,6% volt, ami annyit jelent, hogy az infláció nem nagyon akar menni sehova. Különösen nehéz helyzetben vannak a nyugdíjasok, hiszen év elején csak 3,2%-os emelést kaptak. Kompenzáció valószínűleg lesz, de csak novemberben. Mekkora emelést kaphatnak az idősek, és hogyan történik a nyugdíjkorrekció kiszámítása? Mutatjuk, mi várható.

A kormány szerint ugyan legyőztük az inflációt, mégis jönnek szép sorjában a hirtelen, átgondolatlan intézkedések, amelyeknek sajnos mindig a vásárlók isszák meg a levét. Hiába emelkedtek valamelyest a bérek, az emberek többsége erősen érzi, hogy hónap végén mínuszban van. Mi erre a döntéshozók válasza? Árréstop. A boltokban már bevezették, de készülhetnek a bankok, beszállítók és telekommunikáció szolgáltatók.

Korábban már megtapasztaltuk, milyen következményekkel jár, ha a hatóság erőszakosan belenyúl az árazásba: hiánycikk lesz az ársapkás tej, cukor és húsféle. Kötelező akciózásnál olcsóbb lesz az avokádó, az édesburgonya, na meg a Brie lágysajt. Egy nyugdíjas kosarában jellemzően nem ezek a termékek landolnak. Hogy lesz így 2025 az áttörés éve?

idős férfi bevásárlókocsival egy áruház parkolójában

Jöhet az utólagos nyugdíjemelés?

Kis hazánkban a nyugdíjak emelkedése – elméletben – az inflációhoz van kötve. Az ellátás összege minden januárban a várható éves infláció mértékével nő. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) ezt tavaly decemberben 3,2%-ra becsülte, ennek megfelelően a nyugdíjak összege is ennyivel lett magasabb. Mint kiderült, az MNB előrejelzése meglehetősen optimista volt: a KSH jelentése alapján februárban a fogyasztói árak átlagosan már 5,6%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat, és ugyanennyi volt a nyugdíjas fogyasztói árindex is (5,6%).

Farkas András nyugdíjszakértő, a nyugdijguru.hu alapítója legutóbbi hírlevelében vázolta fel, mire számíthatnak a nyugdíjasok. Ha a 2025. január–augusztus közötti infláció alapján az éves pénzromlás meghaladja a 3,2%-ot, akkor novemberben lesz visszamenőleges nyugdíjemelés. Ennek két módja lehet, attól függően, hogy mekkora a várható infláció:

  • Ha 4,2% alatt marad, akkor egy összegben kifizetik az egész évre és a 13. havi nyugdíjra járó különbözetet.
  • Ha 4,2% fölé emelkedik (Farkas András szerint így lesz), akkor a január–október közötti időszakra és a 13. havi nyugdíjra járó emelést novemberben egyben utalják, a novemberi nyugdíj pedig már az emelt összeggel érkezik.

Kérdezne a nyugdíjról? Forduljon ügyfélszolgálatunkhoz, kollégáink díjmentesen és 48 órán belül választ adnak.

A nyugdíjkorrekció kiszámítása

A nyugdíjszakértő arra is kitért, hogyan történik a nyugdíjkorrekció kiszámítása. Két forgatókönyv lehetséges, a számítás alapja a 242 ezer forintos átlagnyugdíj:

  • Ha az infláció 4% lesz, akkor 25.170 forint korrekció jár, amit novemberben egy összegben fizetnének ki a nyugdíjjal együtt. 2026 januárjában pedig erre az összegre jönne rá az új évi emelés.
  • Ha az infláció 5% lesz, akkor havi 4360 forinttal emelkedik a nyugdíj. Az év elejére visszamenőleg 47 960 forintot kapnának a nyugdíjasok egyben, és novembertől a magasabb nyugdíjat utalnák. Így összesen 56 680 forint plusz járna 2025-ben. 2026 januárjában pedig erre az összegre számítanák az új évi emelést.

A nyugdíjkorrekció 2025 novemberében várható

Addig viszont az idősek hiteleznek az államnak.

Ha novemberben pótlólagos nyugdíjkorrekció történik, az azt jelenti, hogy az idősek az év nagy részében kevesebb nyugdíjat kapnak, mint amennyit az infláció indokolna. 

Az állam csak utólag, egy összegben fizeti ki a különbözetet, így a nyugdíjasoknak gyakorlatilag hónapokon keresztül a saját pénzükből kell fedezniük a megélhetési költségek növekedését. Ha a nyugdíjemelést az év elején pontosabban állapították volna meg, akkor az időseknek nem kellene az utólagos korrekcióra várniuk.

Mivel az idősek előre megfizetik az infláció árát, az állam hónapokon keresztül kamatmentesen használhatja azt a pénzt, amit végül csak novemberben ad vissza. Tegyük hozzá, hogy a nyugdíjasok többet költenek az alapvető élelmiszerekre és a rezsire, ezért az inflációt jobban megérzik, mint a fiatalabb korosztály.

Összességében a rendszer igazságtalan, és fokozza a nyugdíjasok kiszolgáltatottságát – hát jól van ez így?

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ágyi poloska ellen ez a biztos megoldás: így szárítsd meg a ruhákat és elpusztulnak

A szárítógép ágyi poloska ellen az egyik leghatékonyabb és legegyszerűbb kiegészítő módszer.

Indul a lomtalanítás: megbírságolnak, ha így készíted ki a cuccokat

A XXIII. kerület lomtalanítás már elindult bizonyos körzetekben, lassan pedig Kőbánya is felkészülhet. Hogyan kell kikészíteni a lomokat, hogy ne szabálysértési bírság legyen a vége?

Ábel esete: a függőség kialakulása és a családi hátország

A legutóbbi írásomhoz hasonlóan ismét egy fiktív esetet mutatok be, témám pedig most...

Ingyenes BKK havi bérlet álláskeresőknek: így válthatod ki

Ha éppen két munka között lavírozol, akkor pontosan tudod, hogy az állásinterjúkra való...

30 év munkaviszony után mennyi nyugdíj jár? Ettől függ a várható összeg

Minél több az évek száma, annál magasabb lesz a járandóság.

Honnan tudom, hogy a vevő átíratta az autót? Súlyos pénzeket fizethet az eladó, ha nem történik meg

Az autó eladása után az eladónak 8 napon belül be kell jelentenie az eladást, a vevőnek pedig 15 napon belül át kell íratnia a járművet a saját nevére. Ha a vevő nem teszi meg, az eladó komoly bírságokat kockáztat.