Beszámítható a nyugdíjba a fizetés nélküli szabadság? A Nők 40-nél mi a szabály?

Ezt mondja a Munka törvénykönyve: fizetés nélküli szabadság kötelezően biztosítandó a munkavállalónak, de ezt a szabadság előtt legalább 15 nappal jeleznie kell a munkáltatónak. Az Mt. arról is rendelkezik, hogy a dolgozó milyen esetekben és módon élhet a lehetőséggel, illetve rögzíti a munkáltatóra és a munkavállalóra vonatkozó szabályokat. Cikkünkben bemutatjuk, miként befolyásolja egy-egy ilyen időszak a nyugdíjat.
A Munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 128–133. §-ai tartalmazzák a fizetés nélküli szabadságra vonatkozó rendelkezéseket. Fizetés nélküli szabadság a gyermek gondozása, hozzátartozó ápolása céljából, szülői szabadságként és méltányossági alapon adható ki. Az első három esetben a munkáltatónak nincs választása, kötelező biztosítania a munkavállaló kérésére, ha a dogozó ezen igényét legalább 15 nappal korábban jelezte. Ha a munkavállaló egyéb körülmények – pl. hosszabb külföldi utazás, tanulmányok, családi okok – miatt venne ki fizetés nélküli szabadságot, akkor a munkáltató mérlegelheti, hogy azt megadja-e vagy sem.
A fizetés nélküli szabadság alatt nem jár munkabér, és bizonyos esetekben a társadalombiztosítási jogviszony is szünetelhet (kivéve, ha a munkavállaló egészségügyi szolgáltatási járulékot fizet).
Munka törvénykönyve: a fizetés nélküli szabadság feltételei és szabályai
A munkavállaló fizetés nélküli szabadságot vehet igénybe gyermeke gondozására a gyerek hároméves koráig, örökbefogadás esetén pedig 3 évig, vagy ha a gyermek idősebb, akkor 6 hónapig. Gyermekgondozási díj (gyed) vagy gyermekgondozást segítő ellátás (gyes) esetén a szabadság a támogatás idejére, utóbbi esetben a gyermek tízéves koráig jár.

Bizonyos esetekben a szabadság nem adható ki vagy megszűnik, pl. ha a gyermek halva születik, elhunyt (15 nap után), nevelésbe kerül vagy bentlakásos intézménybe helyezik (az elhelyezés napján). Szülés utáni szabadság esetén a minimális időtartam 6 hét. Fizetés nélküli szabadság jár hozzátartozó tartós ápolására is, ha az legalább 30 napig tart. Legfeljebb 2 évre adható ki. A tartós ápolást és annak indokoltságát a hozzátartozó kezelőorvosa igazolja.
Kérdezne a szabadságokról? Forduljon ügyfélszolgálatunkhoz, kollégáink ingyen és 48 órán belül választ adnak.
Fizetés nélküli szabadság és nyugdíj
A fizetés nélküli szabadság időtartama általában nem számít bele a nyugdíjba, mivel erre az időszakra nincs járulékfizetés, így szolgálati idő sem keletkezik. Vannak azonban kivételek. Ha a munkavállaló gyedet vagy gyest kap, akkor az az időszak szolgálati időnek minősül, mert a nyugdíjjárulékot az állam fizeti. Ezzel szemben, ha a munkavállaló hozzátartozója tartós ápolása miatt megy fizetés nélküli szabadságra, az nem számít bele a szolgálati időbe, mivel ebben az esetben nincs járulékfizetés.
A szolgálati idő hossza közvetlenül befolyásolja a nyugdíj összegét. Jó ezzel tisztában lenni: a fizetés nélküli szabadság alatt kieső időszak csökkentheti a nyugdíj mértékét. Ha ezt valaki ellensúlyozni szeretné, önként befizetheti a nyugdíjjárulékot.
A nők korkedvezményes nyugdíjába sem?
Farkas András nyugdíjszakértő, a nyugdijguru.hu alapítója a Nők 40 esetében a következőket mondja:
A fizetés nélküli szabadság tartama főszabályként nem számítható be a jogosító időbe. A gyermekneveléssel szerezhető jogosító időbe viszont beszámít a fizetés nélküli szabadság 30 napot meghaladó tartama, ha e szabadság az édesanyát a háromévesnél - tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek esetén tizenkettő évesnél - fiatalabb gyermek gondozása vagy tízévesnél fiatalabb gyermek ápolása címén illette meg.