Az Újév köszöntése szerte a világon – Zoli bácsi blogja

Az Óév búcsúztatása és az Újév köszöntése hagyományosan ünnepi hangulattal jár szerte a világon. Van, ahol január elsején, van ahol január 6-án vagy később történik ez.

Általános jellemző, hogy az Újév köszöntése zajosan, hangoskodva telik: így engedik el az évet és tárt kapukkal, ajtókkal várják a következőt, hogy egy szebb, boldogabb, örömteli, egészséges és főként szerencsésebb új esztendő jöjjön!

Nálunk és szerte Európában megvannak a hagyományos ételek és italok, amelyek elmaradhatatlanok az ünnepi asztalról. Érdekes, hogy a pezsgőt már az 1600-as években ismerték, mégis alig 200 éves múltra tekint vissza az Újévi pezsgős koccintás. Nálunk ilyenkor nem szokás halat vagy csirkét enni, mondván hogy elúszhat a szerencsénk, vagy a csirke kaparja azt el! Így aztán a magyarok előszeretettel eszik a lencsét sertéshússal, hiszen a disznó előre túrva kikaparja a szerencsét.

A spanyolok és a görögök 12 szem szőlőt esznek meg éjfélkor, hogy minden hónapban rájuk találjon a szerencse! A dánok régi porcelán tányérokat visznek barátaik ajtaja elé, és ott törik össze. Azt mondják, minél több barátja van valakinek, annál több az összetört cserép az ajtaja előtt! A norvégok és a svédek az Újév köszöntése, hogy szívesen mennek családjukkal, barátaikkal a hegyekben lévő hétvégi házaikba vidáman, jó hangulatában ünnepelni.

A zsidóknál szokás ilyenkor a jókivánságok átadása. Az ünnepi kalácsot, a bárcheszt ilyenkor mézzel, mazsolával, datolyával ízesítik, az édes új évben bizakodva. Az askenázi férfiak ilyenkor – legalábbis a zsinagógai imák idejére – fehér ruhába öltöznek. Szokás Újévkor a gyermekeknek új ruhát venni.

Brazíliában szintén fehér ruhában (a fehér a szerencse színe náluk) ünnepelnek. Aki teheti, lemegy a tengerpartra és átugrik 7 hullámot, hogy a hét minden napján legyen szerencséje. A tengerparti tűzijáték során virágokat „ültetnek” a homokba, jól meglocsolják pezsgővel, aztán amilyen messzire tudják, bedobják a tengerbe!

New Yorkban szilveszterkor hagyományosan a Gömb körül gyülekeznek a bulizók a Times Squaren. A 23 méteres oszlopon lévő Gömböt 32 000 égő világítja meg, ami éjfél előtt egy perccel elkezd lecsúszni, és épp éjfélkor áll meg az oszlop alján, hogy kezdetét vegye a buli!

Végül ismerjük meg a távoli Kína Holdújévi ünnepét. A kínai naptár nem azonos az európai (ún. Gergely) naptárral: a kínaiak az évet Holdévnek hívják. A Holdévben 12, 29 és fél napos hónap van, így a kínai Holdévben csak 354 nap van. 11 nappal rövidebb a Napévnél! A Holdévet a kínaiak egy bonyolult számítással határozzák meg, aminek következtében a kínai új év kezdete január 21-e és február 21. közé eshet. Mivel ez a nap egyben a tavasz kezdetét is jelenti, különösen nagy ünnepnap a kínai Újév! Ennek megfelelően méltóképpen is ünneplik ezt a napot!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

A forgalomból is kivonhatják az autót, ha ez a 2 tartozék nincs nálad: a kötelező felszerelések listája

Nem túlzás azt állítani, hogy az autó kötelező tartozékai nélkül ma már ki sem szabadna gurulni a garázsból. Ráadásul van két olyan cucc, ami nélkül nemcsak hogy bírságra számíthatsz, de szélsőséges esetben akár a forgalomból is kivonhatják az autódat.

Eláraszt a parlagfű? Intézkedik a hatóság, ha itt jelented be

Ne csak bosszankodj: létezik egy egyszerű bejelentés, amivel hatósági intézkedést kérhetsz.

Hogyan lesz újra puha a törölköző? Ezt tedd vele, hogy megint lágy és selymes legyen

Ezekkel az egyszerű házi praktikákkal újra pihe-puhák lesznek a törölközők.

Jódtabletta sugárzás ellen: elővigyázatosság vagy életveszélyes hülyeség? Ezt mondja a sugárvédelmi szakértő

Jódra a szervezetünknek szüksége van, de nem mindegy, hogy azt milyen mennyiségben fogyasztjuk....

Mi lesz, ha megszűnik a TAJ-kártya? Leszámolunk a tévhitekkel, ez vár ránk valójában

Akkor most megszűnik a TAJ-kártya, vagy sem? Az olvasók kérdezték, mi válaszoltunk.