Diákmunka adózása 2024-ben: az 5 legfontosabb tudnivaló

Idén kb. 120 ezer fiatal vállal valamilyen diákmunkát, az átlagos órabér 2000 forint körüli. Plusz kedvezmény, hogy egy bizonyos összegig a 25 éven aluliaknak nem kell személyi jövedelemadót fizetniük. Adózni viszont kell és a fizetésből járulékot is vonhatnak. Mennyi az annyi és hogyan kell a diákmunka után adózni 2024-ben? Utánajártunk, hogy nektek már ne kelljen.

15 vagy? Már kezdhetsz is, ha…

A diákok szülői engedéllyel 16 éves koruktól dolgozhatnak, de szünidőben már a 15 éves nappali tagozatos tanulók is vállalhatnak munkát. A munkavállaláshoz adóazonosító jel is kell. Ha ez nincs, vagy elkeveredett valahol az adókártya, a NAV-nál lehet újat igényelni. (A 24T34-es nyomtatványra van szükség.) A dokumentum a legegyszerűbben az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazással (ONYA) tölthető ki és küldhető be a NAV-hoz elektronikusan, akár okoseszközről is.

Nézz utána, ki vesz fel!

Célszerű a leendő munkáltató ellenőrizni, mielőtt a diák megállapodást köt, szerződést ír alá. (A NAV oldalán az ’Adatbázisok’ rovatban lehet keresgélni.) Olyan cégekkel nem érdemes kezdeni, ahol a nem jelentik be az alkalmazottakat – volt már rá példa, hogy egy (vagy sok) diák nem kapta meg a fizetését.

Diákmunka, adózás 2024-ben: ennyivel több marad a fiataloknál

A diákmunkával szerzett jövedelemre is érvényes a 25 év alatti fiatalok kedvezménye. Ez annyit tesz, munkát vállaló diákoknak 576 601 forintig nem kell személyi jövedelemadót fizetniük. Az adóalapból levonható kedvezmény 2024-ben havonta maximum 86 490 forint adómegtakarítást jelent. A kedvezmény érvényesítését nem kell kérni, azt a munkáltató, rendszeres bevételt juttató kifizető a jogosultsági hónapokban automatikusan figyelembe veszi.  (Kivéve, ha a fiatal nyilatkozatban kéri a kedvezmény részleges vagy teljes mellőzését.)

A foglalkoztatónak az adóévi összes jövedelemről és a levont közterhekről igazolást kell kiállítania 2025. január 31-éig. Erre a diáknak jövőre szüksége lesz a NAV által készített adóbevallási tervezet ellenőrzéséhez.

A munkaszerződésről

Munkaviszony esetében ragaszkodni kell az írásban megkötött – alapbért, munkakört tartalmazó – munkaszerződéshez, amely 18 éves kor alatt csak a törvényes képviselő hozzájárulásával érvényes. A munkaviszony tartama, jellege és a munkavégzés helye nem kötelező tartalmi eleme a munkaszerződésnek, de jó az, ha szerepel benne. A munkaviszony alapján létrejött biztosítási jogviszonyt a munkáltatónak be kell jelentenie a NAV-hoz.

Ennél kevesebbet nem kaphatsz

A munkaszerződésben a felek megállapodhatnak havi, heti, napi vagy órabérben vagy teljesítménybérben is, a diáknak azonban meg kell kapnia a minimálbért, ami napi 8 órás foglalkoztatásnál havonta bruttó 266 800 forint.

Ha a diákok egyszerűsített foglalkoztatás (alkalmi- vagy idénymunka) keretében dolgoznak, akkor nem kötelező a szerződést írásba foglalni.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ha eldugult a mosogatógép sótartálya: hogyan ismerd fel és mit tegyél?

Cikkünkben mutatjuk, hogy mik a tipikus jelek, és mit tehetsz ellene.

Hétköznapi luxus: kinek az újkrumpli, kinek a Rolex

Valakinek hétköznapi luxus néhány plusz sör vagy egy kisadag újkrumpli, addig másnak a...

Fagykár érte? Hektáronként 100 ezer forint kártérítési előleg kérhető július 16–31. között

Most aktuális! Így kell kérni a kártérítést fagykár esetén.

Kinek jár ingyenes hallókészülék? Mutatjuk az összes tudnivalót

Az állam jelentős támogatást biztosít ezekre az eszközökre, sőt, van, akinek egyáltalán nem kell fizetnie érte.

Mikor évül el a közös költség tartozás? A szabály, amit sokan nem ismernek

5 év után minden elévül? Nem feltétlenül, erre kell figyelni!